top of page

 

Yusuf FIRAT'la Meditasyon

 

Aşılması Gereken Zihinsel Engellerimiz - 13

 

Erteleme alışkanlığınızdan vazgeçin:
 

Erteleme alışkanlığı, belli bir anda yapıyor olmamız gereken şeyi yapmak yerine; daha çok keyif aldığımız ya da bizi daha iyi hissettiren şeyler yaparak, asıl yapmamız gereken şeyi erteleme davranışıdır. Diğer bir tanımla, kısa süreli keyifleri, uzun vadeli işlere tercih etme durumudur. Erteleme yapılmak istenilen ve yapmak zorunda olunan davranışlar arasında zamansal farklılıklar olmasından kaynaklanır. Yani ertelemek, kişilerin bir işi yapmak istediği zamanla yaptıkları zaman arasında fark olmasıdır.
 

Erteleme alışkanlığı olan bir insanın başlıca özellikleri:
 

- Mükemmeliyetçidirler
 

- Motivasyon eksiklikleri vardır
 

- Ayrıntılara gereğinden fazla zaman harcarlar
 

- Huzursuz ve kızgındırlar
 

- Odaklanma sorunları vardır
 

- Karar verme sorunu yaşarlar
 

- Başarısız olma korkuları vardır
 

- Yaptıkları işlerden zevk alamazlar
 

- Programsız hareket ederler
 

- Umursamazdırlar
 

- Sosyal ilişkilerinde sorunlar yaşarlar
 

- Sorumluluk almaktan kaçınırlar
 

- Kontrolsüzdürler
 

- Yeni başlangıç yapmaktan korkarlar
 

- Yalan söylerler
 

- Tembel ve üşengeçtirler
 

- Sürekli şikayet ederler
 

Sonuç olarak erteleme alışkanlığı olan insanların, en önemli sorunu yapılması gereken şeyler için göstermiş oldukları dirençtir. Erteleyerek direnç gösterdiğimiz şeylerin çoğu kişisel gelişim, kariyer, finans yönetimi, aile ilişkileri veya fiziksel sağlık gibi alanlarda görülür. Erteleme alışkanlığı sürekli hale gelirse hem erteleyen kişi için hem de birlikte yaşadığı kişiler için ayrı ayrı depresyon, panik, iletişim sorunları, şiddet, ekonomik, sosyal ve psikolojik sorunların oluşmasına sebep olabilir.
 

Erteleme alışkanlığı olan bir bakış açısına sahip olmak günlük hayatımızın şekillenmesinde önemli rol oynadığı için, kişi zamanının büyük çoğunluğunu bu olayların kendisinde yarattığı sorunları çözmek için harcar. Bunun sonucu olarak hayatımızda farklı eylemler ve deneyimler yaşamak istersek zihinsel, fiziksel ve zaman olarak sorunlar yaşayabiliriz.
 

Erteleme alışkanlığından kurtulmak için kendimizi iyi tanımalı, sınırlarımızı test etmiş ve ölçmüş olmalıyız. Kendimizi keşfetmenin en güzel ve en önemli yollarından birisi de Meditasyon yapmaktır.
 

Bir insanın kendi kendine verebileceği en güzel hediye MEDİTASYON dur.

 

4 Ekim 2017

 

Yusuf FIRAT

bottom of page