top of page

Yusuf FIRAT ‘la Meditasyon

 

Psikolojik Sendromlar – 10

 

Aşırı Empati Sendromu: Aşırı Empati Sendromu, “Başkası bu konuda ne der”, düşüncesiyle birey hayatında kişisel olarak yapacağı seçimlerde bulunması ve bir noktada kendi hayatını başkalarının fikirlerine göre yaşamasına sebep olan bir psikolojik rahatsızlıktır. Kişi her adımda kendisinin yerine karşısındakinin, etkileşimde olduğu kişi veya kişileri koymasıdır. Bu sendromu yaşayan kişiler bencillik nedir bilmezler. Aşırı empati sendromu yaşayan kişiler, kendi kişiliklerini yok ederek başkaları için yaşamaktadırlar.

 

Aşırı Empati Sendromun belirtileri: - Aşırı derecede özgüven eksikliği vardır - Bencil değildirler - Kendilerini dışlanmış hissederler - Benim hakkında ne düşünüyorlar sorusu hayatlarının en önemli olgusudur - Kendilerini ezilmiş hissederler - Huzursuz ve mutsuzdurlar - Aşırı derecede kırılgandırlar - Duygusaldırlar - Üzgündürler - Kalabalık ortamlardan sıkılırlar - Karar verme sorunları vardır - Fazla konuşmazlar - Koku ve gürültüden rahatsız olurlar - Özel ilişkilerden korkarlar - Korkak ve pasiftirler - Streslidirler - Sorumluluk almakta problem yaşarlar - Başkaları tarafından sevilmediklerini düşünürler - Tutarsız davranışlar sergilerler

 

Aşırı Empati Sendromu yaşayan kişiler, toplumda kendini gösterememekte, insanlara karşı kendini kabullendirememekte, insanların kendisini yeterince sevmediğini düşünmektedirler. Karşılarındaki kişilere değil, kendilerine odaklıdırlar. Çünkü kendilerini sürekli bir üçüncü göz ile dışarıdan izlerler ve başkalarının gözünde nasıl göründükleri sorusuna odaklanmışlardır. Bu takıntıları yüzünden de, davranışlarını, o anda bulundukları ortama ve kişilere göre değiştirme ihtiyacı duyarlar ve bu nedenle dışarıdan bakıldığında tutarsız davranışlar sergilerler.

 

Bu sendrom, insanın içindeki “ben” hissini ortadan kaldırır ve insanın hayatını kontrol edebilme yeteneğini yok eder. Aşırı bencilliğin kötü olması kadar “BEN” hissinin tamamen ortadan kalkması da kötüdür, çünkü bu hissin kontrol altında olması insanın sağlıklı kararlar verebilmesini ve hayatını yönlendirmesini sağlar. Aşırı empati hissinin kronik hale gelmesi durumunda, kişiler zaman içinde çok fazla stresli duygunun etkisi ile depresyon ve panik atak gibi rahatsızlıklar yaşayabilirler. Buna benzer sendromlara maruz kalmamak için kendimizi iyi tanımalı, sınırlarımızı test etmiş ve ölçmüş olmalıyız. Kendimizi keşfetmenin en güzel ve en önemli yollarından birisi de Meditasyon yapmaktır. Bir insanın kendi kendine verebileceği en güzel hediye MEDİTASYON dur.

 

27 Eylül 2017

 

Yusuf FIRAT

bottom of page