top of page

Yusuf FIRAT ‘la Meditasyon

 

Aşılması Gereken Zihinsel Engellerimiz – 10

 

Nefret etmeyin: Nefret birinin kötülüğünü istemeye varan tutku, yok etme, sevmeme uzaklaştırma veya ortadan kaldırma isteğidir. Bir kimsenin kötülüğünü, mutsuzluğunu istemeye yönelik duygulardır. Bu kadar kısa bir açıklama bile bu duygudan bir an önce kurtulmamızın ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Çünkü açık ve net bir biçimde başkalarının zarar görmesini istemek veya zarar görmesini sağlamak gibi yıkıcı, yok edici bir duygu olduğunu görmekteyiz.

 

Nefret duyan bir insanın başlıca özellikleri: - Asla unutmazlar ve affetmezler - Kendini dışlanmış ve ezilmiş hissederler - Kendini kurban olarak düşünürler - Kendilerinin hep doğru ve haklı olduğunu düşünürler - İçten pazarlıklıdırlar - Sürekli kendilerini savunurlar - Kandırıldıklarını düşünürler - Güvensizdirler - Dedikoducudurlar - Korkak ve pasiftirler - Başkalarından üstün olduklarını düşünürler - Kıskanç ve hasettirler - Kırgın ve küskündürler - Aşırı derecede hassastırlar - Acıya ve öfkeyi çok yoğun yaşarlar - Mutsuzdurlar - Şiddet yanlısıdırlar Sonuç olarak nefret duyan insanlar, yaşadığı ezme-ezilme ve nefret döngüsü bağlamında, içsel zayıflıkla yüzleşmekten korkan, yetersiz, değersiz, çaresiz hisseden bir ruh halini yaşarlar.

 

Kendilerine karşı tavır alındığını düşündüklerinde, verdikleri tepkileri alay etme, taşkınlık, kabadayılık ve fırsat bulduklarında açıkça saldırı şeklinde olabilir. Yaşadığı duyguların aşırı yoğunluğu ve baskısı zaman içerisinde psikolojik sorunlar yaşamaya sebep olabilir. Nefret duyma odaklı olan bir bakış açısına sahip olmak günlük hayatımızın şekillenmesinde önemli rol oynadığı için, kişi zamanının büyük çoğunluğunu bu olayların kendisinde yarattığı sorunları çözmek için harcar. Bunun sonucu olarak hayatımızda farklı eylemler ve deneyimler yaşamak istersek zihinsel, fiziksel ve zaman olarak sorunlar yaşayabiliriz. Nefret duymaktan kurtulmak için kendimizi iyi tanımalı, sınırlarımızı test etmiş ve ölçmüş olmalıyız. Kendimizi keşfetmenin en güzel ve en önemli yollarından birisi de Meditasyon yapmaktır. Bir insanın kendi kendine verebileceği en güzel hediye MEDİTASYON dur.

 

26 Eylül 2017

 

Yusuf FIRAT

bottom of page