top of page

Yusuf FIRAT ‘la Meditasyon

 

Psikolojik Sendromlar – 6

 

Tükenmişlik Sendromu: Tükenmişlik sendromu, yaygın olarak insanların yüz yüze çalıştığı mesleklerde kişilerin duygusal yönden kendilerini tükenmiş hissetmeleri, işleri gereği karşılaştıkları insanlara karşı duyarsızlaşmaları ve kişisel başarı duygularında azalma şeklinde görülen bir sendromdur. Fazla çalışma ile ortaya çıkan aşırı bir duygusal yorgunluk ve bunun sonucunda iş ve sorumluluklarını yerine getirememek olarak da tanımlanır. Buna göre kişi zaman içinde kronikleşmiş bir şekilde yorgunluk yaşar; işinden soğur, kendi içine çekilir ve artan bir şekilde yetersiz olduğunu hisseder.

 

Tükenmişlik Sendromun belirtileri: - Fiziksel yorgunlukla birlikte enerji düşüklüğü - Sabahları yorgun olarak uyanma - Uyanmakta zorluk çekme - Sık sık hasta olma - Kalp çarpıntısında artış olması - Bedensel ağrılar - Karar verme güçlüğü yaşama - Olayları erteleme - Konsantrasyon sorunları - Dikkat ve odaklanma problemleri - Unutkanlık - Dalgınlık - Çaresiz hissetme - Kolay öfkelenme, sinirlilik - Keyifsizlik - Özgüven kaybı - Hayal kırıklığı, bıkkınlık, çökkünlük - Mutsuzluk – Huzursuzluk…

 

Tükenmişlik Sendromu yaşayan kişiler, iş ve özel hayatı arasında sağlıklı bir denge kuramayan, herkesin derdine koşmaya çalışan, monoton bir işi olan, yaptığı işte hiçbir kontrolü olmadığını düşünen kişiler daha fazla risk altındadır. En çok başkalarına hizmet verenlerin, özellikle sağlık ve eğitim alanında çalışanların arasında görülmektedir. Mükemmeliyetçi kişilik yapısı, Tükenmişlik sendromunda önemli bir risk faktörüdür. Her şeye yetişmeye çalışmak, işleri mükemmel yapmaya çalışmak, zamanla yarışmak, beklentileri yüksek tutmak, hayır diyememek ve gereğinden fazla sorumluluk üstlenmek bu sendromun oluşmasındaki etmenler bazılarıdır.

 

Ev kadınları dahil bir çok çalışan idealist, aşırı sorumluluk üstlenen, hassas ve fedakar olmalarını sonucu tükenmişlik sendromu yaşamaktadır. Buna benzer sendromlara maruz kalmamak için kendimizi iyi tanımalı, sınırlarımızı test etmiş ve ölçmüş olmalıyız. Kendimizi keşfetmenin en güzel ve en önemli yollarından birisi de Meditasyon yapmaktır. Bir insanın kendi kendine verebileceği en güzel hediye MEDİTASYON dur.

 

18 Eylül 2017

 

Yusuf FIRAT

bottom of page