top of page

Yusuf FIRAT ‘la Meditasyon

 

Psikolojik Sendromlar – 5

 

Othello ( Patolojik kıskançlık ) Sendromu: Othello Sendromu, kişinin aşık olduğu birini hastalık derecesinde kıskanması durumu olarak ifade edilir. Kişi, sevdiği insanı ve kendisini yıpratacak şekilde sahiplenir ve herkesten korumaya çalışır. Kıskançlık duygusu görülmemiş bir seviyeye çıkar, hatta kişi bu kıskançlığın o kadar etkisinde kalır ki, sürekli aldatıldığına dair senaryolar üretir ve şüphe duyar.

 

Shakespeare’in ünlü eserlerinden olan Othello’da, oyunun kahramanlarından biri olan soylu, akıllı, güçlü ve dürüst kişilikli Othello ile karısı Desdemona birbirlerini büyük bir aşkla sevmektedir. Ancak Desdomona, Othello’nun ona verdiği ilk hediye olan mendili kaybetmiştir. Bu noktada Othello, karısının mendili kaybetmesinden kuşkulanmaya başlar. Mendili ele geçiren Lago, Othelo’nun Desdemona’ya güvenini sarsacak bir plan kurar ve planı başarıyla uygular. Lago’nun planı yüzünden Othello, Desdemona’nın Cassio’yla kendisini aldattığından kuşkulanır. Kıskançlığın ateşiyle yanıp tutuşan Othello, önce Cassio’yu, sonra karısını öldürür. Bu arada her şeyin Lago’nun işi olduğu ortaya çıkar. Bunun üzerine Othello kendini öldürür ve Lago idama mahkum olur.

 

Yazılmış olan roman 1600’ lü yılların İngiltere’sinde geçiyor olsa da günümüz Türkiye’sine uyarlamakta zorlanacağımızı sanmıyorum. Eşler arasındaki Othello Sendromu ( patolojik kıskançlık), çoğu birlikteliğin bu nedenden dolayı ayrılıkla sonuçlanmasına yol açar. Kişiler gerçekçi olmayan şüphelerin yarattığı tehditi yok etmek için mantıklı olmayan davranışsal eylemler gösterir. Ayrılmış olduğu eşini takip etmeler, tehditler ve şiddet devam eder.

 

Othello ( Patolojik kıskançlık ) Sendromun belirtileri: - Sevilen kişiyi herkesten ve her şeyden kıskanarak kısıtlama isteği - Aşırı derecede aldatılma korkusu - Kişide aşırı özgüven eksikliği - Sevilen kişiden ayrılma korkusunun bir fobi haline dönüşmesi - Hakaret ederek eşine kendisini değersiz hissettirmesi - Aşırı kontrolsüz tepkiler vermek - Saldırganlık ve şiddet eğilimi - Sevilen kişiyi sürekli tehdit etmek - Aşırı derecede şüphecilik - Aşırı derecede sorgulama - Yalan söyleme Othello ( Patolojik kıskançlık )

 

Sendromu yaşayan kişiler, hem kendilerine hem de karşısındaki kişiye zarar verebilirler. Genellikle kadınlarda daha sık görülen bir rahatsız olduğu belirtilmektedir. Kadınlar duygusal ve içe dönük olarak bu durumu yaşarken, erkekler davranışsal tepkiler vererek göstermektedir. Bu durum erkeklerde genellikle şiddete dönüşmektedir. Patolojik kıskançlık gösteren kadınlar içinde bulundukları durum gereği acı çekerken, erkekler davranışsal tepkilerinden dolayı karşısındaki kişilere acı çektirirler. Buna benzer sendromlara maruz kalmamak için kendimizi iyi tanımalı, sınırlarımızı test etmiş ve ölçmüş olmalıyız. Kendimizi keşfetmenin en güzel ve en önemli yollarından birisi de Meditasyon yapmaktır. Bir insanın kendi kendine verebileceği en güzel hediye MEDİTASYON dur.

 

17 Eylül 2017

 

Yusuf FIRAT

bottom of page