top of page

Yusuf FIRAT ‘la Meditasyon

 

Kendini Tanı – 3. Bölüm:

 

Acaba verdiğimiz kararlar ne kadar kendimize ait? Genel olarak herkes den duyacağımız öğüt şudur. Bir karar vermeden önce herkesi dinle ama kararı yalnız başına sen ver. Çok mantıklı ve güzel bir tavsiye ama hayat bu kadar kolay mıdır? Her şey bu kadar basit midir? O zaman hayatımızda neden bu kadar sorun ve karmaşa vardır? Neden sürekli bu karmaşayı yaşamak zorundayız? Ve bu kadar yoğun bir iletişim ve etkileşim içerisinde verdiğimiz kararlar nasıl bizi yansıtabilir?

 

Gün içerisinde karşılaştığımız bir olay karşısında karar verme sürecinde olan durum şudur. İlk aşama bu olaydan ben, ailem ve sevdiklerim zarar görecekler mi? Sonra içinde bulunduğum sosyal çevre nasıl tepki verecek? Daha sonra ise toplumsal kurallar, ahlaki kurallar, kültürel kurallar örflerimiz -geleneklerimiz ve ananelerimiz, dini kurallar nasıl bir çözüm sunacaktır.

Tüm bu bilgileri analiz etmek, bir sonuçlar listesi çıkarmak ve üzerine de kendi karakterimizi yansıtarak bir karar verebilmek ve verdiğimiz kararlardan mutlu olmak harika olurdu. Acaba verdiğimiz kararlardan mutlu olmak mümkün müdür? Bir insanın kendi kendine verebileceği en güzel hediye MEDİTASYON dur.

 

16 Ağustos 2017

 

Yusuf FIRAT

bottom of page