top of page

Yusuf FIRAT ‘la Meditasyon

 

Psikolojik Sendromlar – 3

 

Kaliforniya Sendromu: Kaliforniya sendromu, eğlencenin, bedensel hazların, para kazanmanın ve harcamanın temel felsefe olarak algılandığı, insanların hayatı tüketmek için yaşadığı, üretirken ve tüketirken hatta eğlenirken ortaya çıkan yorgunluğu tekrar eğlenerek atmaya çalıştığı, sürekli eğlencenin ve tüketimin dozunu artırıp şeklini değiştirdiği israfa dayalı bir anlayıştır. Kendini evrenin merkezi haline getiren ve kendinden başka kimseyi önemsemeyen, sadece kendisi için harcama yapan, paraya tapan, sorumluluklarını göz ardı eden bir ruh halidir.

 

Kaliforniya Amerika Birleşik Devletlerinin en kalabalık eyaletidir. 1850’li yıllarda altın yataklarının bulunmasından sonra Amerika’nın en büyük ekonomik gücü haline gelmiştir. Eyaletin bünyesinde sinemanın merkezi Hollywood’u, bilgisayar ve internetin merkezi Silikon vadisini, turistlerin cazibe merkezi Long Beach‘i ve Amerika’nın mutlu azınlığının yaşadığı sosyete semti Beverly Hills bulunur. Dünyanın en büyük 6. Ekonomik gücüne sahip olan eyalet, devlet olmamasına rağmen devletler arasında söz sahibi bir konumdadır.

 

Kaliforniya sendromun belirtileri: - Kendine hayran olma - Narsis eğilimler - Para, mevki ve başarı takıntıları - Duyarsızlık - Toplumsal olaylara karşı ilgisizlik - Doyumsuzluk - Bedensel zevk düşkünlüğü - Bencillik - Yalnızlık - Aşırı tüketim - Marka takıntısı - Tatminsizlik - Mutsuzluk Kaliforniya sendromu yaşayan kişiler, ‘başkası açlıktan ölse bana ne ‘ düşüncesiyle kendisi dışındaki kişiler hakkında kaygı hissetmemeye başlar. Bana zevk veren şeyler iyidir, zevk vermeyen şeyler kötüdür şeklinde iyi-doğru değerlerinde değişim yaşarlar. Somut zevk ve eğlence yaşam amacı haline gelir. İnsanlar belirli bir zenginlikten sonra her şeye doymuş olduğundan, yeni arayışlara girer ve bir şekilde kendilerini uçuk alternatifler yaratırlar.

 

Türkiye’de de büyük şehirlerin lüks semtlerinde rastlanmaya başlayan Kaliforniya sendromunun özellikle 1990 sonrası kuşaklarda çocuklar, para, cinsellik ve eğlenceyle erken yaşta tanıştıkları için yeterli zihinsel ve ruhsal gelişimi tamamlamadan ergenliği erken bitirdiler ve olgunlaşamadılar. Buna benzer sendromlara maruz kalmamak için kendimizi iyi tanımalı, sınırlarımızı test etmiş ve ölçmüş olmalıyız. Kendimizi keşfetmenin en güzel ve en önemli yollarından birisi de Meditasyon yapmaktır. Bir insanın kendi kendine verebileceği en güzel hediye MEDİTASYON dur.

 

15 Eylül 2017

 

Yusuf FIRAT

bottom of page