top of page

Yusuf FIRAT ‘la Meditasyon

 

Aşılması Gereken Zihinsel Engellerimiz – 4

 

Kendinizi eleştirmekten vazgeçin: Kendini eleştirmek, adil olmayan ve ajitasyona dönük kendini suçlama davranışı, kendini değersiz bulma, kendine negatif düşünceler geliştirmeye ve ilerleyen aşamalarda olası kendine zarar vermeye yönelik eylemlere denir. Kendini eleştiren insanlar, genel anlamda kendilerini ifade edemedikleri için her şeyi kendi iç dünyalarında yaşarlar. Özgüven sorunu yaşadıkları için hayatın karşıt duygulu olayları karşısında savunmasızdırlar.

 

Kendini sürekli olarak eleştiren bir insanın başlıca özellikleri: - Kendini eleştirmekten sahip olduğu ahlaki değerlerin farkında değildirler. - Geçmişin geçmişte kaldığının farkında değildirler. - Yapmış olduklarımızı değiştiremeyeceğimiz gerçeğinin farkında değildirler. - Elimizden gelenin en iyisini yapmış olduğunun farkında değildirler. - Kendilerini olduğu gibi kabul etmediklerinin farkında değildirler. - İyi bir insan olduğunun farkında değildirler. - Kendilerinin de hata yapma payı olduğunun farkında değildirler. - Sürekli olarak pişmanlık duyarak yaşadıklarının farkında değildirler. - Kendilerine karşı sevgi ve şefkat göstermediklerinin farkında değildirler. - Kendilerini affetmediklerinin farkında değildirler. - Yakınlarından ve sevdiklerinden yardım almadıklarının farkında değildirler.

 

Sonuç olarak uzun süreli kendini eleştirmek RUH SAĞLIMIZ açısından sorunlar yaşamamıza sebep olabilir. Sürekli olarak kendimizi eleştirmek günlük hayatımızın şekillenmesinde önemli rol oynadığı için, kişi zamanının büyük çoğunluğunu bu olayların kendisinde yarattığı sorunları çözmek için harcar. Bunun sonucu olarak hayatımızda farklı eylemler ve deneyimler yaşamak istersek zihinsel, fiziksel ve zaman olarak sorunlar yaşayabiliriz. Sürekli olarak kendimizi eleştirme duygusundan kurtulmak için kendimizi iyi tanımalı, sınırlarımızı test etmiş ve ölçmüş olmalıyız. Kendimizi keşfetmenin en güzel ve en önemli yollarından birisi de Meditasyon yapmaktır. Bir insanın kendi kendine verebileceği en güzel hediye MEDİTASYON dur.

 

9 Eylül 2017

 

Yusuf FIRAT

bottom of page