top of page

Yusuf FIRAT ‘la Meditasyon

 

Kendini Tanı – 2. Bölüm:

 

Acaba bu KAOS ve HAYAL ortak bir noktada buluşabilir mi? Bu sorunun cevabı bence EVET. Tabi ki bu evetin kendine göre bazı şartlar içermesi çok doğaldır. Eğer insan KENDİNİ BİLİRSE, TANIRSA ( Latincesi “Nosce Te İpsum - KENDİNİ BİL – Delphi’deki Apollon tapınağının giriş kapısında yazılı olan bu cümle binlerce yıl öncesinden bize verilen mesajdır aslında ) Karakter olarak nasıl bir insan olduğunu ve sınırlarının ne olduğunu, fiziksel olarak neleri yapabileceğini yada yapamayacağını, irade olarak ne kadar dayanaklı yada zayıf olduğunu, psikolojik ve ruhsal olarak ne kadar sağlık olup olmadığını, İnanç olarak ne kadar inançlı olup olmadığı gibi…

 

Toplumsal kurallar, ahlaki kurallar, sosyal kurallar, dinsel kurallar, fiziksel kurallar, coğrafik kurallar vs. bir sürü kuralların yarattığı baskıya karşılık bizim kendi istek ve arzularımızın çatışması sonucunda oluşan bu KAOS içerisinde İnsan kendini tanıdıkça - bildikçe herkesi ve kendini mutlu edebilecek KARARLAR verebilmesi olasıdır.

 

Acaba verdiğimiz kararlar ne kadar kendimize ait? ... Bir insanın kendi kendine verebileceği en güzel hediye MEDİTASYON dur.

 

15 Ağustos 2017

 

Yusuf FIRAT

bottom of page