top of page

Yusuf FIRAT ‘la Meditasyon

 

Acaba insan yeni bir başlangıç için ne yapmalı? … İnsan yeni bir başlangıç için yeniden felsefe yapmaya başlamalıdır. Felsefe sözcüğünün Yunanca aslı PHİLOSOPHİA’ dır ve iki ayrı sözcükten oluşur. PHİLO Sevgi anlamına gelir, SOPHİA ise Bilgelik anlamındadır. PHİLOSOPHİA Bilgelik sevgisi demektir. PHİLOSOPHOS (Filozof) da Bilgeliği seven, bilgiyi arayan ve ona ulaşmak isteyendir.

 

Kelime anlamlarına baktığımızda dahi kolayca ne yapmamız gerektiğini görebiliriz. Hayata ve yaşama dair karşılaştığımız sorunların hepsine FELSEFE yani SEVGİ ve BİLGİ ile yaklaşabildiğimiz sürece çözemeyeceğiz hiçbir sorun yoktur.

 

İnsanlık olarak bugün geldiğimiz noktada yeniden bir başlangıç yapma zorunluğu çok acık bir şekilde hissedilmektedir. Hızlı nüfus artışı ile birlikte gelen sorunlar sosyal, kültürel ve ahlaki değerler de oluşturduğu aşındırıcı etkileri nedeniyle, kişiler ilk önce kendi hayatları ile ilgili kaygıları gidermeye odaklanıyorlar. Herkes önce kendi sorunu nu çözmekle o kadar meşgul ki çevremizde olanlarla çok yüzeysel olarak ilgilenmektedir.

 

Acaba EMPATİ yapmak FELSEFE yapmaya başlamak için bir anahtar olabilir mi? Bir insanın kendi kendine verebileceği en güzel hediye MEDİTASYON dur.

 

1 Eylül 2017

 

Yusuf FIRAT

bottom of page