top of page

Yusuf FIRAT ‘la Meditasyon

 

İnsan garip bir tür, var olduğumuz andan bu yana yaşadığımız dünya ile uyum içinde olamayan sürekli bir şeyleri değiştiren ve yok eden bir tür. Doğayı kirletmek, başka canlıların yaşam alanlarını veya onları yok etmek, kendi türüne zarar vermek, kendimizi her şeyden daha değerli daha üstün görmek ve bunun getirdiği kibirle dilediğimiz her hareketi yapabileceğimizi sanmak gibi garip bir ruha sahibiz. Sanırım biz insanların sınavı kendi türümüzle olmak zorunda, 2 grup insandan oluşmuşuz gibi, bir grup sürekli bir şeyleri bozuyor veya yok ediyor, diğer bir grup ise bu bozulanları tamir etmeye ve yok olanları geri getirmeye çalışıyor.

 

Bir YİNG-YANG döngüsü gibi sonsuza kadar tekrar edecek bir döngüdeyiz. Bugün geldiğimiz teknolojik gelişmenin altında yatan gerçek bu yaşadığımız kısır döngüdür. Türümüzü ve dünyamızı yok edebilecek sorunları yaratıyoruz sonrada bu yarattığımız sorunları çözmek için inanılmaz bir şekilde yeni teknolojiler keşfediyoruz. Teknolojik gelişmemizin altında yatan gerçek kendi yaratmış olduğumuz sorunlar olarak karşımıza çıkıyor.

 

Şimdilik deneme yanılma yoluyla dünyamız ve türümüz bugünlere kadar geldi. Yarattığımız sorunlar hızla artıyor. Çok tehlikeli bir oyun oynuyoruz. Umarım bu oyunun sonunda bedelini hayatımız ve dünyamızın yok olmasıyla ödemek zorunda kalmayız. Acaba insan yeni bir başlangıç için ne yapmalı? … Bir insanın kendi kendine verebileceği en güzel hediye MEDİTASYON dur.

 

31 Ağustos 2017

 

Yusuf FIRAT

bottom of page