top of page

Yusuf FIRAT ‘la Meditasyon

 

Hayatımızı sürekli … GİBİ yaparak geçiriyoruz. Gün içerisinde - Mutluymuşum - Huzurluymuşum - Rahatmışım - Güvendeymişim - Sağlıklıymışım - Yorulmamışım - Sıkılmamış - Bıkmamışım - Güçlüymüşüm gibi, gibi, gibi, gibi sonsuza kadar gidecek farkı maskelerle yaşıyorum, yaşıyoruz, yaşayacağız ve bu kadar çok maske kişiliği normal olarak kabul edeceğiz.

 

Düşünsene bir gün içeresinde oynadığımız tiyatroda kaç kişilik maske takıyorsun kaç farklı karakter oluyorsun. Birilerinin çocuğusun anne ve babana karşı sorumlulukların var.40 yaşındasın ve hala çocuksun ne yapabilirsin ki bunu değiştirmek mümkün değil. Çünkü annen baban senden sevgi, saygı, ilgi ve hala gizliden gizliye seninle birlikte yaşamak istiyorlar. Sen tüm bunları yerine getirmek ve …GİBİ yapmak zorundasın. Bir tane maske kişiliğin oldu ne güzel.

 

Anne ya da babasın çocuklarına karşı sorumlulukların var. Yorgun olman, işinin olması, zamanının kısıtlı olması bir anlam ifade etmez. Çünkü sen ebeveynsin şimdi mutlu anne veya baba olmalısın sabırla dinlemeli, istekleri yerine getirmeli ve … GİBİ yaparak sonsuza kadar devam ettirmelisin. Bir tane maske kişiliğin oldu ne güzel.

 

Birilerinin kardeşisin Birilerinin arkadaşısın Birilerinin eşisin Birilerinin yöneticisisin Birilerinin çalışanısın Birilerinin hayranısın Bir şeylerin taraftarısın Bir şeylerin üyesisin Ve bu liste böyle uzayıp gidiyor. Bizler yine …GİBİ yaparak günü bitirmeye çalışıyoruz.

 

Bu gece yalnız kalabilirsem o zaman kendimi değerlendirmeye çalışacağım. Ben KİMİM, ne istiyorum, beklentilerim nedir ve bugüne nasıl geldim diye kendime soracağım. Bu kadar çok sorumluluk, bu kadar farklı kişilik maskeleri galiba ben kendimi kaybettim. Bunların hepsini ben istemedim ama bunları yaşamak ve yapmak zorundayım.

 

Sanırım toplumun kuralları gittikçe bize yeni kişilik maskeleri ve sorumluluklar yüklüyor. Acilen kendi kendimi bulmak istiyorum, kendimle zaman geçirmek, düşünmek ve kendi kendimle yaşamak istiyorum. Bu kadar farklı kişiliklerin içerisinde GERÇEK BEN OLAN BEN nerede acaba ? Bir insanın kendi kendine verebileceği en güzel hediye MEDİTASYON dur.

 

29 Ağustos 2017

 

Yusuf FIRAT

bottom of page