top of page

Yusuf FIRAT ‘la Meditasyon

 

Aşılması Gereken Zihinsel Engellerimiz – 3. Bölüm:

 

Kötü düşünceleri kendinizden uzaklaştırın: Kötümser ve Karamsar insanlar dünyada iyi şeylerden çok kötü şeylerin olduğuna inanan, gelecekten umudunu kesen, her şeyin sonunu ya da belli bir işin sonunu kötü gören kimselerdir. Kötümserler ve karamsarlar her zaman olumsuz biten bir son düşünürler. Gelecekle ilgili düşünceleri her zaman ümitsiz ve değişmez bir olumsuz tasavvurun ötesine geçmez. Sürekli karamsar ve kötümser olmak nihai olarak DEPRESİF olmaktır.

 

Kötümser ve karamsar bir insanın başlıca özellikleri: - Sürekli endişe içindedir. - Çevresinde olan herkese yarattığı kötü senaryoları devamlı tekrarlar - Sürekli düşünceli ve karamsardırlar. - Gazetelerin 3. sayfa haberleri olan felaket ve kötü olayları takip ederler. - Her şeyden şüphe duyarlar. Buluttan nem kaparlar. - Sürekli olarak her şeyden ve her kesten şikayet ederler. - Kendilerini yarattıkları dünyaya hapseder ve dışına çıkmak istemezler. - Konuşmalarında sıklıkla AMA kelimesiyle başlayan başka bir olasılıkla devam eden öneriler sunarlar. Hiç bir şeyi beğenmezler. - Genellikle başarısızdırlar. - Çevresinde pozitif düşünceleri yok ederler. Kendileriyle birlikte başkalarını da mutsuz ederler. - Geleceğe dair plan yapmazlar veya yaptıkları planlar hep negatiftir. - Genellikle pasif ve korkaktırlar.

 

Tüm bu olumsuzlukların yanında KORUYUCU KÖTÜMSERLİGİN getirmiş olduğu avantajlarda söz konusudur. - Hazırlık yaparlar: Koruyucu kötümserler en kötü senaryolara hazırlanan, gerçekçi olmayan iyimserlikten uzak duran kişilerdir. - Kaygıyı azaltırlar: Koruyucu kötümserler beklentilerini düşük tuttukları için kaygı düzeylerini de düşürürler. - Hayal kırıklığını önlerler: beklentilerini düşük tuttukları için hayal kırıklığı yaşamaları daha azdır. - Negatif düşüncelere açıktırlar ve bu düşüncelerle kendilerini geliştirirler. - Güvenlik ve emniyet hep ön plandadır.

 

Sonuç olarak uzun süreli koruyucu kötümserliğin geleceği nokta yine DEFRESİF olmaktır. Bu yüzden sürekli bu şekilde yaşamak insanlar için yıpratıcı bir baskı yaratır. Kötümserlik ve karamsarlık duygusu günlük hayatımızın şekillenmesinde önemli rol oynadığı için, kişi zamanının büyük çoğunluğunu bu olayların kendisinde yarattığı sorunları çözmek için harcar. Bunun sonucu olarak hayatımızda farklı eylemler ve deneyimler yaşamak istersek zihinsel, fiziksel ve zaman olarak sorunlar yaşayabiliriz.

 

Kötümserlik ve karamsarlık duygusundan kurtulmak için kendimizi iyi tanımalı, sınırlarımızı test etmiş ve ölçmüş olmalıyız. Kendimizi keşfetmenin en güzel ve en önemli yollarından birisi de Meditasyon yapmaktır. Bir insanın kendi kendine verebileceği en güzel hediye MEDİTASYON dur.

 

27 Ağustos 2017

 

Yusuf FIRAT

bottom of page