top of page

 

 

Çakralarımız, Sağlığımız ve Biz

 

Bedenimizde 7 enerji merkezi vardır. Sanskritçe’de bu enerji merkezlerine Çakra denir. Çakralar gözle görülemezler,  ancak bunları bedenimizdeki güç istasyonları olarak  düşünebiliriz. 7 çakranın her biri bedenimizde hormon salgılayan bezlerden birine karşılık gelir. Sağlıklı olduğumuzda çakralarımızdaki enerji bir girdap gibi döner ve çeşitli kanallarla vücudumuza yayılır. Böylece yaşamsal enerjinin beden içinde akışı sağlanmış olur.

Bu enerji kendimizde var olduğu gibi dışarıdan da vücudumuza çekilebilir. Çakralarımızda dolaşan bu enerji pozitif olduğu gibi negatif de olabilir. Çakralarımızdan  herhangi birinin çalışması yavaşlarsa, pirana dediğimiz yaşamsal enerji akışımız engellenir. Bu engellenme sonucu bedenin o bölümünde aksaklıklar ortaya çıkar. Çakralar psikolojik ve fizyolojik hastalıklarla ilgili bize bilgiler verirler. Mesela boğazımızda bir daralma hissi veya midemizde rahatsızlık, kalp sancısı gibi... Bu nedenle yaşam enerjimizi mutlaka dengede tutmamız gereklidir.

Yaşam enerjimizi dengelemenin çeşitli yolları vardır. Bunlardan bir kaçı Esmalar, Mantralar, Meditasyon, Yoga, Şifa taşları, Müzik tedavisi, Renk tedavisi, Reiki, Kukai vs…

Bu tür çalışmalar çakralarımızdaki oluşan tıkanıklıkları açar ve buradaki yaşam enerjisinin dengelenerek sağlıklı bir şekilde dönmesini ve bedenimize akmasını sağlar. Çakraların titreşimleri salgı bezlerini harekete geçirip hormon salgılamasına sebep olur. Buda beden sağlığımız için gereklidir.

Şimdi 7 Çakramıza ve bunların nasıl çalıştıklarına bir göz atalım:

1.Kök Çakra

Yeri : Kuyruk sokumunda üreme organları ve makat arası

Rengi : Kırmızı

Etkilenen bez : Böbreküstü bezleri (adrenalin). Kalıplaşmış hareketlerimizin, alışkanlıklarımızın merkezidir.

Uyumlu Çalışması : Neşeli, mutlu  bir insan oluruz. Kendimizi güven içinde hissederiz. Doğaya bağlılık, azim, yaşama isteği bu çakranın duygularıdır.

Uyumsuz Çalışması : Kabızlık ve şişmanlık belirtileri başlar. Öfke, şiddet, hiddet, güven eksikliği, egoistlik, saldırganlık, dürüst olmama ve sürekli endişe hali sözkonusudur. Bu dünyadaki her şey size zor gelir. Daha kolay bir yaşam düşler durursunuz.

2. Sakral Çakra

Yer : Göbeğin alt kısmı

Renk : Turuncu

Etkilenen salgı bezi : Cinsel salgı bezleri

Cinsellik, yaratıcılık, yuva kurma isteği, bu çakranın duygularıdır. Karşı cinsle ilişkimizi belirler. Para ve cinselliğin merkezidir.

Uyumlu Çalışması : Yaratıcı, cinsel tatmin duyan ve bereketi çektiğimiz bir durum sözkonusudur.

Uyumsuz Çalışması : Regl dönemi sorunlu geçer, kısırlık, hormonal dengesizlikler olur.Böbrek ağrıları, prostat kanseri, özgüven eksikliği, cinsel soğukluk, sıkılganlık, duyguları gizleme, suçluluk duygusu, mükemmeliyetçilik, aşırı talepkar olma, çok eleştirme.

3. Solar Pleksus Çakra

Yer : Göbeğin iki parmak üstü

Renk : Sarı

Etkilenen salgı bezi : Pankreas

Tüm enerjimizin, irademizin merkezidir. Bir şeye başlayıp başarma isteği ve kararlılığı bu bölgededir. Başka insanlarla maddi ve manevi ilişkiye girmek, bilinçli olarak enerjimizi kullanmak bu çakranın işlevidir.

Uyumlu Çalışması : İradeniz güçlü, düzenli ve amaçlı bir şekilde sizi hedefe götürür. Güçlü sinir sistemi, esneklik, neşe, kendine güven, kararlılık söz konusudur.

Uyumsuz Çalışması : Dağınıklık, yoğunlaşma eksikliği, tatminsizlik, iç huzursuzluğu, depresyon, hazım problemleri, sık öfke ve hayal kırıklığı yaşamak.

4. Kalp Çakrası

Yer : Kalp dolayları

Renk : Yeşil

Etkilenen salgı bezi : Timüs bezi

Kalp çakramız empati, sevgi, fedakarlık gibi duyguları hissettiğimiz bölgedir. Eğer sürekli sevdiğimiz birini kaybetmek veya onu gereğinden fazla korumaya almak gibi duygular hissediyorsak, bu bölgemizde bir uyumsuzluk var demektir. Kalp çakramız tüm çakra sisteminin merkezidir. Üçüncü göz yani alın çakrasının açılmasında büyük rol oynar.

Uyumlu Çalışması : Sevgi, şefkat, yardım etme duyguları, cömertlik verir.

Uyumsuz Çalışması : Gelecek korkusu, ekonomik korkular, sevdiğini kaybetme korkusu vs. Sizi başkalarının sevgisine bağımlı kılar. Kırılgan ve alıngan olursunuz. Kendine acıma, kararsızlık, onaylanma ihtiyacı, karamsarlık hissedersiniz.

5.Boğaz Çakrası

Yer : Boğazın ortası

Renk : Mavi

Etkilenen salgı bezi : Tiroit ve paratiroit bezleri

Bu çakramız insanlara dürüst olmamızı, duygularımızı ifade gücümüzü sağlayan çakradır.

Uyumlu Çalışması : Memnuniyet, bağımsız, iyi hatip, konuşmacı, esinlenebilen, ruhsal kavramları kavrayabilen.

Uyumsuz Çalışması : Sıkılgan, sessiz, duygularını ifade edemeyen, küstah, tutarsız, bastırılmış duygular söz konusudur. Bazen de çok konuşma, dedikoduculuk verir.

6. Ajna Çakra (Alın Çakrası)

Yer : Alnın gerisinde, iki kaşın ortasında

Renk : Çivit mavi veya indigo

Etkilenen salgı bezi : Hipofiz bezi.

Sezgisel gücümüz, telepati, duru görü gibi düşünce gücümüzün merkezidir. Bu bölgede salgılanan serotonin iştahımızı, mutluluğumuzu düzenler.

Uyumlu Çalışması : Karizmatik, sezgisel, telepatisi gücü, güçlü hayal kapasitesi, idealist, güçlü hafıza, irade ve entelektüel kapasite söz konusudur.

Uyumsuz Çalışması : Depresyonla sonuçlanır. Eğer yaşamınız tamamen maddi arzulardan ibaretse, spiritüel konuşmalar size sıkıcı geliyorsa bu bölgemiz uyumsuz demektir. Disiplinsiz, egomanyağı, iddiacılık, kibirlilik söz konusudur.

7. Taç Çakra

Yer : Kafatasının üst noktası

Renk : Mor

Etkilenen salgı bezi : Beyin epifizi

İyi uyku uyumamızı sağlayan melatoninin merkezidir. Bildiğimiz gibi melatonin son derece güçlü bir antioksidandır. Beyin epifizi ışıkla uyarıldığı için, özellikle kışın çok fazla ışık görmeyen bu bez melatonin salgısını azalttığı için bunalımlı bir ruh hali yaşarız.

Uyumlu Çalışması : Tanrısal enerjiye açık, spritüel, şükran duyan, huzurlu, neşeli ruh hali verir.

Uyumsuz Çalışması : Karar veremez, hafızası zayıf, neşesi kaybolmuş, aşırı sinirli, sık sık baş ağrısı

söz konusudur.

 

Esin ÖKTEM FIRAT

bottom of page