yeniay3.jpg

7 Eylül 2021 – Yeniay

Bugün saat 03:52 de 14 derece Başak burcunda gerçekleşen yeniay, önümüzdeki 15 günlük dönemde bize, detaylı bir şekilde planladığımız konularla ilgili girişimde bulunma fırsatı verecek. Bu fırsatlar Uranüsün desteğiyle aniden belirebilir ve hızlı hareket etmemizi, çok net ve kendimizden çok emin tavırlar sergilememizi gerektirebilir.

Ancak Neptünün yanıltan, provoke eden ve haber kirliliğiyle önümüzü görmemizi zorlaştıran etkisi halen devam ediyor. Dolayısıyla atacağımız adımlarda hayalperestlikten uzak durmak, mantık sınırlarında kalmak, temkinli olmak ve iyi planlama yapmak önemli olacak.

Önümüzdeki 15 günlük dönemde özellikle de iş, maddiyat, sağlık, eğitim, iletişim ve ulaşımla ilgili konularda yeni süreçlerle birlikte yeni fırsatlar da ortaya çıkabilir. Yukarıda da belirttiğim gibi mantıktan uzaklaşmamak, uçuk, kaçık ulaşılmaz hedefler peşinde koşmamak kaydıyla yeni adımlar atmak için güzel bir dönem.

Örneğin iş arıyorsanız, iş sınavlarına hazırlanıyorsanız, yatırım yapıyor ve birtakım yatırım fırsatlarını takip ediyorsanız, toprakla, emlakla ya da devletle halletmeniz gereken iş ve işlemleriniz varsa, almak için uygun bir fırsat beklediğiniz ya da kampanya takip ettiğiniz beyaz eşya, elektronik eşya varsa, eğitimle ilgili beklediğiniz bir durum varsa bunlarla ilgili güzel gelişmeler yaşayabilirsiniz. Hoşunuza gitmeyen durumlarda ise moralinizi bozmamanızı, bu durumdan yeni ne çıkartabilirim, lehime olacak şekilde nasıl değerlendirebilirim diye alternatif seçeneklere bakmanızı öneririm.

İş arayanlar için bol bol başvuru yapmak, görüşmek, talepte bulunmak, kendimize eğitim anlamında yatırım yapmak, sağlığımızla ilgilenmek, sağlık sorunlarını çözmek için harekete geçmek ve sporu hayatımıza sokmak için uygun bir dönem.

 

Başak burcu sistem, düzen, alışkanlıklar, günlük rutinler, çalışma ortamı, evdeysek evdeki günlük uğraşı ortamı, verimlilik, hijyen, temizlik, genel sağlık ve özellikle de bağırsaklar, sindirim sistemi ve metabolizmayla ilgilidir. Yeniay dönemleri ise yeni işlere, süreçlere başlama ve yeni durumlarla karşılaşma zamanlarıdır. Dolayısıyla bu yeniay döneminde hayatımızı daha iyi hale getirmek ve daha verimli olmak için alışkanlık haline getirmek istediğimiz her ne varsa bunlarla ilgili adım atabiliriz.

Pandemide evlere kapandık, birçoğumuzun uyku düzeni, beslenme alışkanlığı ve dolayısıyla metabolizması bozuldu. Bazılarımızın sinirleri de yıprandı. Bu yeniayla birlikte düzenli egzersize başlamak, uyku düzeni sağlamak, düzenli su içme ya da sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmek için kendimize program hazırlayabiliriz. Okulların açılmasıyla artık evden çıkan çocuklarımızın hijyen alışkanlığı kazanması ve belli davranışları rutin haline getirmesi için onları yönlendirebiliriz.

Başak burcu dönemlerinde alışkanlık edinmek kolaydır. Ama negatif anlamda kötü alışkanlıklar edinmek de kolaydır. Dolayısıyla önümüzdeki 15 gün her neyi alışkanlık haline getirmek istiyorsanız, hangi kötü alışkanlığınızı iyi bir şeyle değiştirmek ve kendi lehinize dönüştürmek istiyorsanız, o konuda adım atmanızı ancak kötü ve alışkanlık yapan şeylerden de uzak durmanızı öneririm.

Diğer taraftan bu dönem yine bol bol yeni ve şaşırtıcı haber duyabiliriz. Özellikle yazılı basın çok aktif hale gelebilir. Ülke genelinde ana konularımız sağlık, hijyen, eğitim, ulaşım, çalışan kesimin durumu, yakın komşular, sınır kapıları, mülteci akını ve genel ekonomi olacak gibi görünüyor.  

Bunun yanında ruhsal ve zihinsel rahatsızlıkların tetiklenmesi ya da bu tür rahatsızlıkların açığa çıkmasıyla birlikte bu yönde haberler de duyabiliriz. Yani birtakım aykırı, takıntılı, sıra dışı, hatta tuhaf eylem ve söylemler de gündeme gelebilir. Takıntılı, platonik sevgililer, tuhaf cinsel saldırılar ve hırsızlıklara karşı da dikkatli olmakta fayda var.

Çiğdem ÇİĞDEMTEPE