top of page
2801.jpg

28 Ekim 2023 – Ay Tutulma

Bu gece yılın son Ay tutulması gerçekleşiyor. Boğa burcunun 5. derecesinde gerçekleşecek olan tutulma önümüzdeki 5 ay boyunca etkili olacak.

Ay tutulmaları şu konularla ilgilidir; olayların aydınlanması, netleşmesi, gizli kapaklı konuların açığa çıkması, başlanmış bir iş veya sürecin belli bir aşamaya gelmesi, sonucunun alınması ve sonlanması. Güneş tutulmaları yeni başlangıçlarla ilgiliyken Ay tutulmaları sonuçlarla ve sonlanmalarla ilgilidir. Dolayısıyla Ay tutulmaları sağlık süreçleri ve ölümle ilgili daha fazla işaret taşır. Ayrıca duygular, duygusal ilişkiler, ilişkilerdeki süreçler ve yüzleşmelerle daha fazla bağlantılıdır.

14 Ekimdeki Güneş tutulması gibi bugünkü Ay tutulması da Venüsün yönetiminde. Önümüzdeki tutulmaları da hesaba katarsak aslında önümüzdeki 1 yıl Venüs ön plana çıkıyor. Bu da ilişkiler ve para demek. Bu süreç boyunca evde, iş yerinde, sosyal hayatta, ipteki cambaz gibi hem ilişkilerimizi hem de bütçemizi yönetmeye çalışabiliriz.

Bir önceki tutulma gibi bu tutulmada da Venüs verimliliğe önem veren Başak burcunda. Romantizm bir müddet daha geri planda olacak diyebiliriz. Ayrıca bu tutulma huzur, konfor, maddi ve fiziksel güven ile sadakat duygusunu önceleyen Boğa burcunda. Yani ilişkilerde öncelik huzur, verimlilik, sadakat ve maddi refah olacak gibi görünüyor.

Önümüzdeki 5 ay içinde evlilikler de boşanmalar da artabilir. Ancak ilginç bir şekilde fiilen ayrılıklar ertelenebilir. Maddiyat çok fazla ön planda olacak. Yani daha çok insan belki de evlenmeden ya da düğün yapmadan birlikte yaşamayı tercih ederken boşananlar ayrı yaşamak maliyetli olacağından bir arada kalabilir. Ancak maddi konular hanelerde huzursuzluk yaratacak ve sık sık tartışma konusu olacaktır.

Ayrıca maddi koşullar ağırlaştıkça saldırganlaşan ve hayat görüşleri konusunda aşırıya kaçan insanlar çoğalacak, fanatik söylemler artacaktır. Maddi konulardaki ayrışma ve gelir dağılımındaki adaletsizlik yok sayılamayacak şekilde açığa çıkarken yoksunluk ve yoksulluk beraberinde kin ve öfkeyi de artırabilir. Mala, mülke, araçlara saldırılar artabilir. Araçlarınızı güvenli yerlere park etmeye özen gösterin derim.

Terör saldırıları ya da market yağmaları, restoranlara, lüks mağazalara, okullara, çok uluslu şirket ve zincir marketlere yalnız kurt tipi saldırılar gündeme gelebilir. Bu durum tüm dünya için geçerli. Ama daha çok da kimilerinin abartılı zengin kimilerinin ise çok fakir olduğu bölgelerde yaşanma olasılığı daha yüksek.

Adı üstünde Ay tutuluyor yani aslında enerjisi ve temsil ettikleri, besleyici dişil yanı baskı altında. Ayrıca Boğa burcunda Jüpiter ve Uranüs transiti var ve her ikisi de retro. Karşı tarafta ise Güneşin yanında Merkür ve Mars var. Mars yönettiği Akrep burcunda hayli güçlü.

Bunlara bakarak şu yorumu yapabiliriz; sahip olunan para ve gelirle kıyaslandığında borçlar daha ağır basabilir. Fiyatlar hızla artarken bir şeylere sahip olmak, satın almak, yatırım yapmak için borçlanmak gerekebilir. Ülkeler, borçların varlıkları aşması kaynaklı ekonomik krizlere açık olacak.  

Ayrıca Boğa burcu yerin üstündeki zenginliği temsil ederken Akrep burcu yerin altındaki zenginliği temsil ediyor. Burada bir çatışma görünüyor. Gıda ile ilgili kısıtlama, verimsizlik, üretimin azalması, belki de ülkeler arası ticari kotalar, engellemeler gündeme gelebilir. Enerji, petrol kaynaklı sorunlar nedeniyle gıda üretiminde ve ticaretinde, marketlere ulaştırılmasında sorunlar yaşanabilir. Petrol satan ülkeler petrol vermeyerek alıcı ülkelere gıdanın ulaşmasını engelleyebilir. Gıda taşıyan tırlara, gemilere saldırı yapılabilir.

Yerin altı yerin üstüne problem çıkaracak diyebiliriz. Tarım arazilerinde petrol ve maden çıkması, hazine bulunması, su çıkması, balçık oluşması, obruk açılması, bina çökmesi, maden patlaması gibi durumlar yaşanması mümkün.

 

Tutulma ülke kuruluş haritamızın 11. Evinde yani Meclisi, siyasi parti gruplarını, yabancı ülkelerle yaptığımız anlaşmaları, dahil olduğumuz grupları, sivil toplum örgütlerini, mesleki örgütleri, şirketleri, borsayı işaret eden evde gerçekleşiyor. Tutulma kuruluş haritamızdaki Güneşe karşıtlık yapıyor.

Ülkeyle ilgili alınan bazı yönetsel kararların Mecliste tartışma yaratması, liderlerle parti grupları arasında, sivil toplum örgütleri ile başkanları arasında, şirket çalışanları ile patronlar arasında, küçük yatırımcılar ile şirketler ve devlet yetkilileri arasında gerginlikler yaşanması mümkün. Burada kim baskın gelecek derseniz patronların dediği olacak diyebiliriz.

 

Ayrıca borsada ve genel olarak yatırımlarda spekülatif hareketler artabilir. Riskle birlikte kazanç da yükselecektir. Ama batma riski de o derece artacak. Çok iyi bilmiyorsanız gaza gelip riskli işlere girmeyin derim. Çok sert iniş çıkışlar yaşanabilir.

 

Ülke olarak anlaşmaların iptaliyle, dışlanmayla, yaptırım ve ekonomik ambargoyla tehdit edilmemiz mümkün. Suç örgütleri ve çeteler de daha fütursuz davranabilir, genel olarak ülkede şiddetin dozu artabilir. Ortalığı karıştırmaya çalışanlar siyasi parti, meslek örgütü, sendika, futbol kulübü gibi yerlere silahlı saldırı yapabilirler. Bu açıdan riskli bir dönem.

 

Ancak tüm bunlara rağmen bu tutulma ülkeyi güçlendirecek, dünya gündemindeki etkisini artıracak, ayrıca milli manevi değerlere ve ülkenin kuruluş ilkelerine bağlılığı tazeleyecek gibi görünüyor.

Çiğdem ÇİĞDEMTEPE

bottom of page