top of page
270.jpeg

27 Kasım 2023 – Dolunay

İkizler burcunun 4. Derecesinde gerçekleşen dolunay önümüzdeki 15 günün hem bireysel hem de toplumsal olarak hayli hareketli geçebileceğini gösteriyor. Ancak İkizler burcunun yöneticisi olan Merkür Yay burcunda ilerliyor ve Neptünden sert etkiler alıyor. Bu da zihnimizin dağınık ve düşüncelerimizin fazla değişken olacağı anlamına geliyor. Diğer taraftan Güneş Marsla kavuşuyor ancak Satürn Ay ve Güneşe baskı yapıyor.

Yani zar zor da olsa karar versek ve bir hayli motive olsak bile birtakım engeller, prosedürler, sorumluluklar ve maddi nedenlerle harekete geçemeyebiliriz. Ya da yanlış bilgilerle sonunu düşünmeden, yeterince araştırmadan, aceleyle harekete geçebilir ve başımızı yasalarla, aileyle, yönetimle derde sokup, maddi zarara uğrayıp, boyumuzun ölçüsünü alabiliriz.

 

Neptün etkisi aynı zamanda bilgi akışında ve haberlerde dezenformasyon yapılarak zihinsel anlamda manipüle edilebileceğimizi de gösteriyor. Yani yalan yanlış haberler, iftiralar, taraflı açıklamalar hem aklımızın hem de gündemin karışmasına neden olabilir.  Acıklı hikayelerle para tırtıklamaya çalışan ya da büyük kazanç vaadiyle bizi saçma sapan işlere sokmaya çalışan dolandırıcılara karşı dikkatli olmalıyız.

Dolunayın açığa çıkarma etkisi yine bu konularda aydınlatıcı olabilir. Önümüzdeki 15 gün skandallara fazlasıyla açık görünüyor. Bu süreçte bol bol finansal dolandırıcılık, ürünlerde sahtekarlık, zimmete para geçirme, hırsızlık, yolsuzluk, görevi, güveni ve ilişkileri kötüye kullanma haberleri duyabiliriz. Büyük çaplı operasyonlardan haberdar olabilir, güvendiğimiz insanların ortaya çıkan rezaletleri ile şaşırabilir ve hayal kırıklığı yaşayabiliriz. Bunun yanında bu 15 gün cinsel skandallar ile tanınmış çiftlerin aldatma haberlerine de fazlasıyla açık.

 

Aslında belki de dolunayın ana teması sahte olanın açığa çıkması diyebiliriz. Ama bu açığa çıkma çok da sakin bir şekilde olmayacak beraberinde rezalet, itibar kaybı, niteliğine göre de hapis cezası getirecek gibi görünüyor.

 

Dolunayla ilgili bir başka öne çıkan etki de sağlıkla ilgili. Akciğerleri etkileyen, astım, nefes darlığı, akciğerlerde ödem ve kiste neden olan salgın hastalıklar ya da hava kirliliği ve duman kaynaklı bu tip acil durumlar ortaya çıkabilir. Ayrıca eller, kollar ve bacaklarda ağrıya ve hareket kısıtlılığına neden olan hastalıklarda, kırık çıkıklarda, trafik ve spor kazalarında artış yaşanabilir. Bunun yanında sağlık sektörü, doktorlar, özellikle de ilaçlar ve eczacılarla ilgili skandallara da açık bir dönem olacaktır.

Çiğdem Çiğdemtepe

bottom of page