top of page
new moon.jpeg

26 Eylül 2022 – Yeniay

Günün ilk saatinde 2 derece Terazi burcunda yeniay gerçekleşti. Bu yeniay önümüzdeki 1 aylık süreçte karşılaşacağımız yeni durum ve olaylarda ayrıca atacağımız yeni adımlarda denge, eşitlik, adalet nezaket, ayrıca ilişkiler ve ilişki yönetimi gibi konuların ön planda olacağını gösteriyor.

Diğer taraftan yeniay ülke kuruluş haritamızın 4. Evinde gerçekleşiyor ve bu durum da ülke içindeki gelişmelere, sınırlar, topraklar, topraktan çıkan ürünler, tarım, madenler, iç güvenlik, toplumsal ilişkiler, toplum içindeki eşitlik, düzen ve adaletle ilgili konular, ayrıca muhalefet partilerindeki yeni gelişmelere ve iç siyasetteki ilişkilere dikkat çekiyor.

Ekim ayındaki ana konumuzun ilişkiler olacağını, ya ilişkilerle ilgili yeni adımlar atacağımızı ya da atacağımız her adımda birileriyle olumlu ya da olumsuz anlamda muhatap olacağımızı söyleyebiliriz. Çok olumsuz bir olayı iyi bir ilişki yönetimiyle lehimize çevirebilir, tam tersi yolunda giden bir işi ise bozuk ilişkiler yüzünden berbat edebiliriz. Demem o ki önümüzdeki 1 ay boyunca nazik, saygılı ve adil davranmak, arada kaldığımız durumlarda ise tarafsız değil ama adil ve dengeli bir tavır takınmak önemli olacak.

Venüs ve Merkürün yeniaya yakın bir konumda ve kavuşumda olması iletişimin uyumlu olacağını, iyi niyetli, yapıcı ve nazik konuşmaların avantaj kazandıracağını gösteriyor. Ayrıca Pluto da bu kavuşuma destek veriyor. Yani maddi manevi güç kazandıracak iş birlikleri kurabiliriz.

Ancak Neptün bu kavuşuma karşıt konumda olacak. Yani zaman zaman durumu idare etmek, karşı tarafla ilişkileri iyi tutmak, çatışmamak, tabi biraz da kandırmak amaçlı tatlı yalanlar söylenebilir. Duymak istediğimizi anlayıp kendimizi de kandırabiliriz. Her güzel sözün ve vaadin doğru olmadığını hesaba katmakta fayda var. Merkür retro olduğundan geçmişle ilgili de bolca şaibeli olay ve skandal haberi duyabiliriz.

Yeniay Jüpiterle karşıt konumda gerçekleşti. Jüpiterin büyütücü etkisiyle beraber retro olması da hesaba katıldığında olumsuz anlamda abartılardan bahsedebiliriz. Yani şöyle düşünün bir olayın büyümesini, sesinizin duyulmasını ve etkisinin artmasını istiyorsunuz ama olay o kadar büyüyor o kadar yayılıyor ki sizin kontrolünüzden çıkıyor, herkes bu durumu kendine göre yorumluyor ve siz hakkınızı ararken ortalığı karıştıran, çatışmaya neden olan kişi durumuna düşüyorsunuz. Ay boyunca bu tip durumlarla çok karşılaşacak gibi görünüyoruz.

Bu karşıtlık aynı zamanda abartılı özgüven, büyüklük taslamak, şiddetle cesareti birbirine karıştırmak, tepkilerini kontrol edememek, aşırı heyecanlanmak ve kalbi zorlamak, yüksek kalp krizi riski anlamına geliyor.

Bu ay yapacağımız en büyük hatalardan biri büyük kazanma umuduyla bilmediğimiz işlere girmek ve maddi konularda yüksek risk almak. Ayrıca egomuz o kadar yükselebilir ki küçük gördüğümüz kazanç ve kısmetleri kaçırmamıza neden olabilir.

 

Aslında kaçırdığımız fırsatların tekrar karşımıza çıkabileceği, küçük kazançların birikip büyüyebileceği ya da küçük gibi görünen işlerin büyüyeceği, kontrollü atılan adımların istikrarlı ve uzun vadeli sağlam kazançlar getirebileceği, bir çeşit şifalanma dönemindeyiz.

Çiğdem ÇİĞDEMTEPE

bottom of page