top of page
lunar.jpg

25 Mart 2024 – Ay Tutulması

Yılın ilk tutulması Ay tutulması olarak 5 derece Terazi burcunda gerçekleşti. Ay tutulmaları daha çok sonuçlar ve sonlanmalarla ilgilidir, bir olay olgunlaşmış, ilerleyen bir sürecin sonuna ya da yönünün netleştiği belli bir aşamasına gelinmiştir, gizli kapaklı konular aydınlanmış, belirsizlikler netleşmiştir. Ay tutulmaları duygular, ilişkiler ve sağlıkla daha fazla ilgilidir ve bir sonraki tutulmaya kadar yani 6 aylık süreçte bu alanlarda kadersel olaylar getirebilir.

Venüsün yönetiminde gerçekleşen bu tutulmada ilişkiler konusu çok daha fazla öne çıkıyor. Tutulma esnasında Venüs son derece verimli olduğu Balık burcunda yer alıyor ve şefkat, sevecenlik, yardımlaşma, uzlaşma, birlik beraberlik içinde olma, fedakarlık yapma gibi duyguları besliyor.

Venüs ayrıca Satürn kavuşumundan yeni uzaklaşmış ve büyük iyicil Jüpiterden güçlü bir destek alıyor. Dolayısıyla aşk ve ilişkilerin, sosyal hayatın, ayrıca uluslararası ilişkilerin canlanacağını, ayrıca diplomasi trafiğinin hızlanacağını söyleyebiliriz. Bunun yanında Venüsle Jüpiterin uyumu maddi destek ve rahatlama da getirebilir.

 

Özel ilişkilerde romantizm ön plana çıkarken romantik evlenme teklifleri, içimizi ısıtan aşk hikayeleri, bir arada kalmak için yapılan mücadeleler dikkatimizi çekebilir.

 

Uluslararası ilişkilerde ise uzlaşma, barışma, ateşkes isteği güçlenecek, kamuoyunun bu yöndeki baskıları önem kazanacak. Ancak şunu da söylemek gerek ki Balık burcundaki gezegen yoğunlaşması ve Venüsün konumu dikkate alındığında feda olma, kurban gitme teması dikkat çekiyor. Yani barış, ateşkes, yardımlaşma, dayanışma gibi duyguları tetikleyecek olaylar yaşanabilir.

 

Balık burcu söz konusu olduğunda sınırlarda belirsizlik, sınırı aşmak, kurban vermek gibi temaları düşünmek gerekir. Bu açıdan bakacak olursak savaş durumundaki bölgelerde çatışmaların, terör saldırılarının artması, yayılması, savaş kurallarının aşılması, savaş ve afet tipi olaylarda hasarın tahminlerden fazla olması, kurban sayısının artması mümkün. Ayrıca kayıp olan, tespit edilemeyen insanlar da söz konusu olabilir.

Önümüzdeki 6 ay içinde diğer bir önemli konu da adalet ve hukuki süreçler olacak. Venüs bu konuda da uzlaşma getirebilir. Daha çok dava uzlaşmayla sonuçlanabilir. Şirketler ve devletler arasında anlaşma ve iş birlikleri artabilir. Davalarda uzlaşma, şirketlerde birleşme, evlenme, boşanma, velayet, arabuluculuk gibi konularda süreçlerin daha rahat ilerlemesi için yapılan çalışmalar ile insan haklarına aykırılık, savaş suçları gibi konulardaki davalar da sonuçlanabilir. Venüs mağdur lehine sonuçları destekliyor.

Tutulma ülke kuruluş haritamızın toprakları, iç meseleleri, ulusal güvenliği, tarımı, doğal kaynakları ve madenleri temsil eden 4. Evinde, tam da burada yer alan Marsın yakınında gerçekleşiyor. Bunu ülke içinde hareketlilik ve toplumsal ilişkilerde gerginlik olarak yorumlamak mümkün. Maden kazalarına, büyük çaplı kaza ve yangınlara, terör eylemlerine, insanlar arasında kavga ve çatışmalara, ayrıca siyasi çekişmelere açık bir dönem olacak.

Diğer taraftan uluslararası alanda parlayacağımızı, güç ve sempati kazanacağımızı, destek göreceğimizi, önemli bir rol ve sorumluluk üstleneceğimizi söyleyebiliriz.

Çiğdem Çiğdemtepe

bottom of page