top of page
new moon.jpg

16 Ağustos 2023 – Yeniay

Bugün Aslan burcunun 23. derecesinde yeniay gerçekleşiyor. Önümüzdeki 1 ay boyunca atacağımız yeni adımlarda ve karşılaşacağımız yeni durumlarda bu yeniay etkili olacak.

Kısaca açılarına bakarsak; yeniay Venüsle kavuşuyor, Chirondan destek alıyor ve Ay düğümleriyle uyumlu açılar oluşturuyor. Bunlar olumlu kontaklar ve özgüven kazanmaya, ruhsal ve fiziksel olarak şifalanmaya, özellikle ilişkilerde geçmiş kırgınlıkları geride bırakmaya işaret ediyor.

Yeniayda olumsuz olarak yorumlayabileceğimiz açı ise Uranüsle tam derecede gerçekleşen kare açı. Bu açıyı ürkütücü hale getiren neden ise Uranüsün ani gelişen, beklenmeyen, kontrol dışı olaylarla bağlantılı olması. Ayrıca Uranüs bireyselden çok toplumsal olaylarla bağlantılı.

Dolayısıyla birebir etkimiz, kontrolümüz zayıf olacağından, ne kadar kaçınırsak kaçınalım, ama az ama çok bizi de bir şekilde etkileyecek toplumsal gelişmelere açık bir aydayız. Bu gelişmelerde ilk tepkimiz olumsuz olabilir. Yani uzun uzadıya düşünüp değerlendirme ve planlama yapmak yerine ani duygusal tepkiler vereceğimiz, panikleyip yanlış kararlar alabileceğimiz bir süreç.

Ayrıca bir müddettir gökyüzünde tekrarlanan tema korkular. Yani hayatımızda güzel bir şeyler olsa da bunları göremeyecek ruh haline bürünebiliriz. Korkular, panik ataklar, uykusuzluk, stres, melankoli, ölüm korkusu, dengesiz ruh halleri… Halihazırda zihinsel sıkıntıları, ruh sağlığı sorunları olanlar için bu dönem biraz daha sarsıcı olabilir. İntihar eğilimleri tetiklenebilir.

 

Sıra dışı her türlü duruma ve tuhaflığa açık olacak bu dönem doğal afetler, iklimsel felaketler, depremler, kazalar açısından da riskli görünüyor. Bunlar her zaman olabilir ancak önümüzdeki 1 aylık süreçte çok büyük ve sarsıcı bir olay olmasa da gelişmelerin korkusu ve sıra dışılığı sinirlerimizi bozabilir. Bunun yanında toplumda her türlü tuhaf suç ve taciz olayı da gündeme gelebilir.

Diğer taraftan liderler, siyasetçiler, komutanlar, iş adamları, sanatçı, sporcu ve fenomenler gibi tanınmış, göz önünde olan insanlarla ilgili şok edici gelişmeler de yaşanabilir. Cinnet, cinayet ve intihar, suikast, ruh sağlığını kaybetme ve tuhaf davranışlarda bulunma, skandala karışma, iflas etme, suça karışma, yerini konumunu aniden kaybetme gibi sarsıcı olaylara konu olabilirler. Ani lider değişimleri yaşanabilir.

Özetle; önümüzdeki 1 ay ister doğa kaynaklı ister insan kaynaklı olsun, her türlü tuhaf, sıra dışı, beklenmedik olaya açık olacak. Güzel sürprizler, aşklar, beklenmedik para kazancı, dünya çapında yeni keşif ve buluşlar da beraberinde gelebilir. Hatta bazılarımız bu curcunanın içinde ruh eşini de bulabilir.

Ancak bir öyle bir böyle ruh halimiz fazla iniş çıkışlı olacak. Maalesef korkular daha baskın gelebilir. Kalp damar ve ruh sağlığımızı korumamız gereken bir dönem. Korkuları aşar ve gündemle savrulmak yerine değişime ayak uydurabilirsek beklenmedik fırsatlarla karşılaşabiliriz. Krizler aynı zamanda fırsatları da beraberinde getirir.

Çiğdem ÇİĞDEMTEPE

bottom of page