top of page
150.jpg

15 Eylül 2023 – Yeniay

Sabaha karşı saat 04.39 da Başak burcunun 21. derecesinde yeniay gerçekleşti. Yeniay önümüzdeki 1 ay boyunca karşımıza çıkacak yeni koşul ve gelişmelerde etkili olacak.

En temelde ana temanın yapılacak işler, günlük rutinler, çalışma düzeni, alışkanlıklar, günlük hayat, genel sağlık ve hijyenle ilgili konular olacağını söyleyebiliriz. İşler, güçler, ruh ve beden sağlığı ile hayat düzeni…

Yeniay Jüpiter, Uranüs ve Plutoyla uyumlu açı oluştururken Neptünle karşıtlık oluşturuyor. Jüpiterin desteğini maddi konularda bir düzelme olarak değerlendirebiliriz. Her ikisi de toprak grubu burçlarda olduğundan tarım ürünlerinin, bitki ve baharatların, bizzat toprağın kendisinin, ev ve arsa gibi gayrimenkullerin özellikle de eskiden yaptığımız yatırımların, aldığımız arsaların, dededen kalma tarlaların değer kazanacağını öngörebiliriz. Plutonun desteğiyle birlikte bu açılara geleneksel yatırım araçları ve zenginlik olarak görülen varlıklarda güçlenme işareti diyebiliriz.

Diğer taraftan Uranüsün desteği de var. Bu da farklı ve denenmemiş yollardan para kazanma anlamına gelebilir. Ancak bir taraftan da sıra dışı durum ve koşullarda değer kazanmayı da gösterebilir. Yani sahip olduğumuz ama şimdiye kadar değerini bulmamış şeyler olağandışı koşullar, doğa olayları, afetler, toplumsal hareketler, göçler ya da krizler sonucunda değer kazanabilir.

Yeniayın Neptünle karşıtlık oluşturması su, kimyasallar, gazlar ve virüsler konusunda dikkatli olmamız gereken 1 aylık süreç konusunda uyarıyor. Aşırı yağmur, sel, toprak kayması ve deprem kaynaklı afetler, toplu zehirlenmeler, viral salgınlar gündeme gelebilir. Basit bir grip salgınından tutun da daha ciddi salgınlara kadar her şey mümkün.

Yeniayda jenerasyon gezegenleri dediğimiz ve daha çok toplumsal gelişmelere işaret eden Uranüs, Neptün ve Pluto vurgusu var. Dolayısıyla önümüzdeki 1 ay ruh halimiz üzerinde, kararlarımızda, karşılaştığımız yeni koşullarda ve attığımız adımlarda toplumsal gelişmeler etkili olacak.

Başak burcu alışkanlıklarla, rutin işlerle ve düzenle de ilgilidir. Bu ay toplumsal gelişmelerin biraz kafamızı karıştıracağını, düzenimizi değiştirmemiz gerekeceğini söyleyebiliriz. Örneğin yakın zamanda yaşadığımız pandemi bu tip bir olaydı.

Şu sıralar çok fazla retro gezegen var. Dolayısıyla yeni bir pandemi durumunun tekrarlanması da mümkün. Ayrıca doğal afetlere de açık bir dönem.

Ama daha önemlisi bunların yaşanacağı korkusu hayli yoğun olacak gibi görünüyor. Son zamanlarda önemli gezegen hareketlerinde korku teması sık sık tekrarlanıyor. Yani bir olayı bizzat biz yaşamasak bile yaşayabileceğimize dair kaygılar ruhsal olarak bizi bir hayli zorlayabilir. Örneğin deprem, sel, doğal afet korkusu, maddi krize girme işini kaybetme korkusu, hastalık ve ölüm korkusu duygusal açıdan yıpratıcı olabilir.

Merkürün Satürnle karşıt konumda olması da aynı konuya vurgu yapıyor. Aslında verimli geçebilecek bir dönem ama kaygılar verimli ve mantıklı düşünmeyi engelliyor. Ayrıca korku ve evhamları besleyerek çıkar sağlamaya çalışan insanlara ve dolandırıcılara karşı da dikkatli olmakta fayda var.

Çiğdem ÇİĞDEMTEPE

bottom of page