top of page
140.jpg

14 Ekim 2023 – Güneş Tutulması

Yılın son Güneş tutulması bu akşam gerçekleşiyor. Tutulma önümüzdeki 6 ay boyunca temsil ettiği konularda yeni ve kadersel olayları hayatımıza getirebilir. Olaylar 6 aylık bir süreçte gelişse de olayların etkisi 4 yıla yayılabilir.

Tutulma Terazi burcunun 21. Derecesinde gerçekleşiyor ve burcun yöneticisi Venüs tutulma anında Başak burcunda. Buradan yola çıkarak ana konuların ilişkiler, refah, maddiyat, huzur, genel sağlık ve mutlulukla ilgili konular olduğunu söyleyebiliriz.

 

İlişkiler deyince sadece aşk ilişkilerini düşünmemek gerek ki zaten tutulma pek de romantik bir döneme işaret etmiyor. Bu dönem hayatımızın her alanında uyumlu uyumsuz tüm ilişkilerle ilgili gelişmeler yaşanabilir. Önümüzdeki 6 ay evlilikler, boşanmalar, yasal süreçler, ortaklıklar, yeni başlayan ya da biten sözleşmeler, davalar, iş ilişkileri, siyasi ilişkiler, ittifaklar ve uluslararası ilişkiler açısından hayli hareketli olacak.

İlişkilerde bakış açısı verimlilik esaslı olabilir. Böyle söyleyince belki biraz çıkar ilişkileri ön plana çıkacak anlamına gelse de tam olarak öyle demek doğru olmaz. Bize faydası dokunmayan, bizi sıkan, yoran, zarar veren, hatta hasta eden, toksik ilişkileri sonlandırabilir ve yerine yenilerini kurabiliriz. Dost mu düşman mı belli olmayan dost görünümlülerle aramıza mesafe koyabilir ve yeni arkadaş çevresine girebiliriz.

Ama özellikle boşanmalarda mal paylaşımı ve velayet konularında çekişmeli davaları tercih etmemenizi öneririm. Çünkü tahmininizden fazla çekişmeli geçebilir ve uzun sürecek düşmanlıkların tohumları atılabilir. Ayrıca bu dönem kanunların değişmesi de mümkün. Yani süreç uzadıkça işlerin beklediğiniz gibi gitmeme riski artacak.

Maddi açıdan bizi tatmin etmeyen, hatta masrafa sokan işimizi bırakabilir ve yeni iş bulabiliriz. Maddi nedenlerle sıkışan patronlar da durumu verimlilik açısından değerlendirerek işten çıkarma yapabilir. Bunun yanında evden çalışma modellerinde artış yaşanabileceği de görünüyor.

Virüs kaynaklı kapanma olabileceği sık sık dile getirilse de maddi nedenlerle ve tasarruf amaçlı birtakım yeni uygulamalar da gündeme gelebilir. Yani evden çalışma, uzaktan eğitim uygulamalarında artış yaşanması mümkün.

Mevcutlar biterken yeni siyasi ortaklıklar ya da uluslararası ilişkilerde yeni birlikler, ittifaklar kurulabilir. Burada da yine maddiyat, ulusal çıkarlar, uzun vadeli planlar ve verimlilik ön planda olacak. Sözler, açıklamalar farklı olabilir, ama arka planda maddiyat ve çıkarlar olacak, diplomasi, adalet, nezaket gibi kavramlar sözde kalacak.

Liderlerin liderlik vasıfları ve uluslararası ilişkilerdeki başarıları da sorgulanabilir. Doğru hamleleri yapan kazanırken yanlış yapan ve kaybedenlerin kariyeri sonlanabilir. Bu dönem daha çok dışişleri alanında çalışan bakan ve bürokratlar ile elçi ve danışmanlar, ayrıca adalet bakanları, hakim ve savcılar ön plana çıkacak gibi görünüyor. Lider, siyasetçi ve bürokratların suikast veya kazalarla kaybı gündeme gelebilir. Özellikle uçak kazaları dikkat çekebilir.

Diğer taraftan önümüzdeki 6 ay mali boyutu da olan büyük çaplı operasyon ve davalar gündeme gelebilir. Tanınmış kişilerin, iş adamlarının hatta bürokrat ve siyasetçilerin, şirket, dernek ve kurumların, bankaların soruşturulması, ceza alması, bazılarının mal varlığına el konması mümkün. Amaç adalet olmasa da adalet bir şekilde sağlanacak diyebiliriz.

Çiğdem ÇİĞDEMTEPE

bottom of page