top of page
130.jpg

13 Aralık 2023 – Yeniay

Günün erken saatlerinde 20 derece Yay burcunda yeniay gerçekleşti. Önümüzdeki 1 ay boyunca karşılaşacağımız yeni gelişme ve şartlarda bu yeniay etkili olacak. Yeniaya Mars eşlik ediyor. Dolayısıyla bu 1 ayın hızlı ve hareketli geçeceğini ancak zaman zaman da duygusal tansiyonumuzun yükseleceğini söyleyebiliriz.

Genel olarak umutlu, cesur ve girişken bir modda olacağımızı, çabuk harekete geçmeye, seyahat etmeye, taşınmaya, yer ve ülke değişikliği yapmaya, iş değiştirmeye, yeni başlangıçlara, yeni yerler ve kültürler keşfetmeye meyilli olacağımızı söyleyebiliriz. Geleceğe yönelik hevesle adımlar atabiliriz. Çabuk sonuç almak isteyebilir, biraz fazla sabırsız davranabilir, önünü ardını pek düşünmeden planlarımızı hemen uygulamaya koyabiliriz.

Ancak; Yay burcunun yöneticisi Jüpiter retro, Merkür retro öncesi durağan ve yeniay Neptünle sert bir açı oluşturuyor. Tüm bunlar yanlış karar verme, sonuçta da hayal kırıklığına ve maddi kayba uğrama riskinin yüksek olduğunu gösteriyor. Ayrıca yanıltılma, alet edilme ve dolandırılma riski de yüksek.

Gerçekler bizim bildiğimizden, gördüğümüzden farklı olabilir. İnançlarımız, değerlerimiz, doğru bildiklerimiz konusunda fazla tutucu ve sabit fikirli olmamız mümkün. Bu bakış açısı bir taraftan motivasyonumuzu yükseltecek ve her neyi hedefliyorsak tutkuyla mücadele etmemizi sağlayacak ancak bir taraftan da bizi kullanılabilir hale getirecek.

Önümüzdeki 1 ay boyunca her alanda ama özellikle de din, kültür, spor, siyaset, eğitim, adalet, hatta uluslararası kararlar, anlaşmalar, iş birlikleri ve askeri tercihlerde fanatizm ön plana çıkabilir. Bu durum şiddete varan olaylara da sebebiyet verebilir.

Mars işin içinde olduğunda asker, polis, güvenlik görevlilerini, askeri hareketleri, suçla mücadeleye yönelik operasyonları, ayrıca ameliyatları ve cerrahları da düşünmek gerekir. Yay burcu ise yüksek eğitim, yüksek yargı ve uluslararası konularla bağlantılıdır. Ayrıca yeniay ülke kuruluş haritamızın ordu, güvenlik, kamu sağlığı ve güvenliği ile bu alanda çalışan personeli de kapsayan 6. Evinde gerçekleşiyor. Yeniay Chirondan da destek alıyor.

Önümüzdeki 1 ay içinde bu saydığım kesimde çalışan personelin şartlarını iyileştirmek, terfi ettirmek, eğitimini artırmak, yetkisini ve elini güçlendirmek adına ayrıca bu alanlarda halkın beklentilerini karşılamak, işleri hızlandırmak ve hizmeti artırmak adına yeni uygulamalar başlayabilir. Sağlık ve güvenlik alanında komşu ülkelerle yeni anlaşmalar da yapılabilir.

Bunun yanında eczanelerle ilgili de yeni düzenlemelerle karşılaşmamız mümkün. Gene olarak olumlu olsa da sahte ilaç konusu da gündeme gelebilir.

Büyük çaplı skandallar, organize suçlar, kaçakçılık ve dolandırıcılık haberleri, yine bunlarla ilgili operasyonlar sürecek gibi görünüyor. Özellikle dikkat çeken konular; ilaçlar, kozmetik ürünler, alkol, uyuşturucu, silahlar, kumar, bahis, maçlar, tv kanalları, daha çok da spor kanalları ve maç yayınları, şike, at yarışları, adliyeler, üniversiteler, dini kurumlar, elçilikler, gümrükler, uluslararası fuar seminer ve organizasyonlar, tırlar, uluslararası taşımacılık… Diğer taraftan bu saydığım yerler yine saldırganlığın yönelebileceği alanlar olarak dikkat çekiyor.

Çiğdem Çiğdemtepe

bottom of page