fma.jpg

12 Ağustos 2022 – Dolunay

Bugün saat 04:35 te Kova burcunun 19. derecesinde gerçekleşen dolunay önümüzdeki 15 gün etkili olacak ve yüzleşme, karşılaşma, açığa çıkma, sonuçlanma içeren durumların ana temasını belirleyecek.

Dolunay Kova burcunun bir yöneticisi Satürnle kavuşurken diğer yönetici Uranüsle kare açı oluşturacak. Diğer taraftan dolunaydaki baskın enerji sabit burçların enerjisi olacak. Bu da inat ve kutuplaşma işareti.

Ayın yer aldığı Kova burcu daha çok toplumla, kalabalıklarla, gruplarla, sivil haklar ve toplumsal özgürlüklerle ilgiliyken karşısındaki güneşin yer aldığı Aslan burcu liderler, yönetici konumundakiler, komutanlar, iktidar, ego ve tek adam olmakla ilgilidir. Bu dönem ana tema olarak iki tarafın karşı karşıya geldiği, inatlaştığı, Marsın da tetiklemesiyle çatıştığı durumlar ortaya çıkabilir.

Halk lider, lider bakanlar kurulu, siyasi parti yöneticisi parti tabanı, spor kulübü başkanı kulüp üyeleri, iktidar sendikalar, liderler insan hakları örgütleri, patron işçiler…

Yani bir tarafta lider, yönetici ve dar çerçevede ekibi, diğer tarafta muhatabı olan kalabalıklar karşı karşıya kalabilir. Bunun yanında eski yeni, geleneksel modern çatışması, ebeveynler ile gençler arasında ya da kuşaklararası çatışma da daha belirgin hale gelebilir.

Tüm bu çatışmaların ana konusu ise ekonomi, ücretler, sahip olunan maddi haklar, fiziksel şartlar, beden sağlığı, konfor, güvenlik, beslenmeyle ilgili konular, gelir dağılımı gibi daha çok dünyaya ait maddi konular olacak diyebiliriz. Ruhsal duygusal konular geri planda kalabilir ya da bu tip söylemlerle kalabalıkları sakinleştirmek pek mümkün olmayabilir. Somut bir sonuç görme, somut bir adım atılması, sözlerin eyleme dönüşmesi talebi zirve yapacak gibi görünüyor.

Liderlerin genişleme, ilerleme, büyüme, etkinliğini artırma isteği ve egoları cesur ancak acımasız kararlar almalarına neden olurken halkın öfkesi kontrolü zor bir noktaya gelebilir. Yer yer ayaklanma haberleri duyabiliriz. Sivil toplum örgütlerini de bu dönem daha aktif ancak daha çok da liderlerin karşısında görebiliriz.

Diğer taraftan bu karşıtlığı etkileyecek birtakım şiddet olayları yaşanması da olası. Liderlerin, siyasetçilerin, sevilen toplum önderlerinin saldırıya, uğraması, suikast girişimleri, az gelişmiş ülkelerde idam kararları ya da gençlerle ilgili sarsıcı olaylar halkta şiddetli tepkilere neden olabilir. Bunun yanında savaşa, askeri operasyonlara dair liderlerin alacağı her karar da zıtlaşma konusu olacaktır.

Bireysel anlamda, bu kaotik ortamda gergin ve güvensiz hissedebilir, zaman zaman da öfkemizi kontrol etmekte zorlanabiliriz. Özellikle de ebeveynlerin çocuklarıyla ilgili kaygıları artabilir. Yönetici pozisyonundakiler yer değişiklikleri, görevden alınma, istifaya zorlanma, tayin gibi nedenlerle daha da fazla kaygıya kapılabilirler.

Sağlık olarak da sinir sistemine ve kalp sağlığına dikkat etmekte fayda var. Bu dönem sırt ve omurga ağrıları, ayak bileğinde şişme, boyun ve boğaz bölgesinde zayıflık, çabuk hastalanma, incinme gibi sorunlara da açık olacak. Genç yaşta kalp krizi geçiren kişilerle ilgili haberler, ayrıca öfke nöbeti, sinir krizi geçirme, cinnet haberleri artabilir.

Genel olarak gökyüzü, toplumsal anlamda zorlu ve sabrımızın sınandığı zamanlara işaret ediyor. Diğer taraftan hayatınızda aşk ve eğlence varsa ki şartlar zorlu olsa da aşk kapıları açık görünüyor, tüm bu karmaşa dönemsel bir etki olarak geçip gidecek ama önceliğiniz olmayacak ya da katlanılması daha kolay bir hal alacak diyebiliriz.

Çiğdem ÇİĞDEMTEPE