top of page
2111.jpg

11 Ocak 2024 – Yeniay

Bugün Oğlak burcunun 20. derecesinde yeniay gerçekleşti. Önümüzdeki 1 ay boyunca kaşımıza çıkacak yeni koşul ve durumlarda bu yeniayın etkisini hissedeceğiz. Bu süreçte her konuyu ciddiye alacağımızı, özellikle de iş yerinde, okulda, dahil olduğumuz mesleki gruplarda ve toplumsal alanda karşımıza çıkan gelişmelerin bize etkisini ciddiyetle değerlendireceğimizi söyleyebiliriz.

Bu ay ailevi sorumluluklar, bütçemiz, gelir ve giderler, borçlar, yasal sorumluluklar, vergiler, iş, kariyer ve gelecekle ilgili planlar, evlenme, boşanma, ev alma, ev kurma, tayin ve taşınmayla ilgili adımlar önceliğimiz olacak gibi görünüyor.

 

Hayatımızın temel yapı taşlarıyla ilgili adımlar atarken vatandaş olarak da yeni düzenlemelerle karşılaşabiliriz. Ayın açılarına baktığımızda bu daha belirgin olarak karşımıza çıkıyor. Yeniay Uranüs, Neptün ve Plütonla yani daha çok toplumsal konularda etkili olan jenerasyon gezegenleriyle ayrıca Chiron ve Ay Düğümleri ile bağlantı kuruyor.

Son aşamasına gelmiş kanuni düzenlemeler ya da kabul edilmiş ama uygulamaya başlanmamış düzenlemeler yürürlüğe girebilir. Aslında bunlar uzun zamandır beklenen konular olacak gibi görünüyor. Ayrıca hem yeniayın jenerasyon gezegenleriyle oluşturduğu açılar hem de Oğlak burcunun yöneticisi olan Satürnün Mars ve Jüpiterle oluşturduğu açılar destekleyici.

Hem yukarıda bahsettiğim bireysel konularda hem de kamusal alanda olumlu birtakım gelişmeler yaşanması mümkün. Ama Oğlak burcu ve Satürn söz konusu olduğunda büyük şans, havadan gelen kazanç, genişleme, rahatlık değil de emeğin karşılığını almak, makul ve yasal kazanç, uzun vadeli ve mantıklı yatırımlardan gelen geri dönüş söz konusudur. Güven, garanti, sağlamlık ve uzun vade ön plandadır. Yani terfi ve maaş artışı gelebilir ama hayalleri süsleyecek bir artış olmayacaktır. Zaten bu dönem bir şey çok iyi, çok bol, beklentinin çok ötesinde bir vaat içeriyorsa ya yasal değildir ya da daha kötüsü dolandırma amaçlıdır.

Olumsuz olarak sağlık konusu biraz sıkıntılı görünüyor. Çalışkan bir modda olacağımız bu dönem bedenimizi aşırı yorduğumuzu fark edemeyebiliriz. Yorgunluk kaynaklı ya da bedeni aşırı zorlamak kaynaklı sorunlar, kas ve kemik ağrıları, dizler ve dişlerle ilgili problemler yaşanması mümkün. Ayrıca hayvan saldırıları ile hayvanlardan geçen hastalıklarda da artış yaşanabilir.

Çiğdem Çiğdemtepe

bottom of page