new2.jpg

11 Mayıs 2021 – Yeniay

Bugün saat 21:59 da 21 derece Boğa burcunda yeniay gerçekleşiyor. Yeniay dönemleri yeniye başlamak, yeni girişimlerde, özellikle de gerçekleştiği burçla ilgili konularda yapılacak girişimlerde bulunmak için uygun zamanlardır.

Yeniay enerjisi yaklaşık 15 gün yani dolunaya kadar yoğun bir şekilde etkili olurken, azalarak da olsa etkisi toplamda 1 ay yani bir sonraki yeniaya kadar devam edecektir.

Bu dönemde kendimize ulaşılabilir bir hedef belirleyip, hedefimize yönelik somut adımlar atabiliriz. Bu hedefler de daha çok güvende olmak, sahip olmak, para kazanmak, mülk edinmek, rahata, konfora erişmek, sevginin konuşulması, ilişkinin adının konması, sevdiklerimizin yakınımızda olması, hayattan zevk almak, yemek ve doymakla ilgili olabilir. Ruhsal doygunluk ve memnuniyet haline ulaşmak için önce bedenimizin sağlıklı olması ve dünyasal nimetlerle doyması bizim için önemli hale gelebilir.

Dolayısıyla toplum olarak da bu dönem odaklanacağımız ve çok konuşacağımız konular gıda, tarım, toprak, emlak, ekonomi, paranın nasıl paylaşıldığı, kimin ne kadar kazandığı, kimin aç kimin tok olduğu, kimin lüks içinde yaşadığı olacaktır.

Bireysel anlamda para kazanmak, daha iyi şartlara, daha çok konfora ve keyfe ulaşmak için adım atabilir, bu adımlarımızda da başarıya ulaşabiliriz. Özel hayatımızda da bizi mutlu edecek gelişmeler yaşayabiliriz. Genel olarak açılar olumlu, bu da güzel olaylara açık bir dönemde olduğumuzun işareti.

Ancak, Marsın açılarının stresli olduğunu da göz ardı etmemek gerekiyor. Mars, geleneklerin ve ailevi beklentilerin baskın geleceğine ve kurallara, kısıtlamalara uyma konusunda gereğinin yapılmayacağına, bundan dolayı da salgının azalmak yerine alevlenebileceğine işaret ediyor. Buna karşılık Satürnün baskısı artabilir, yani denetim ve daha çok para cezası gelebilir.

Toplumsal anlamda ise; sahip olma, güvende olma ihtiyacı ile milliyetçi temaları vurgulayan Marsın Yengeç burcu geçişi bir araya geleceğinden orduların çatışma haline gelmesi, çatışma olan bölgelerde ise çatışmaların alevlenmesi mümkün. Yeniay ülke kuruluş haritamızdaki Neptüne sert bir açı yapıyor, yani bizim de sınır bölgelerimizde sıkıntı yaşama riskimiz var.

Ayrıca yeniay Venüs-Jüpiter kavuşumuyla Neptün arasındaki kareyi tetikliyor. Bu, dikkat gerektiren bir durum. Şöyle ki; yüksek kazanç vadeden kumar, bahis, çekiliş, borsa, kripto para, biraz da şansa tahmine dayanan paradan para kazanmaya yönelik finansal araçlar konusunda dikkatli olmak gerekiyor. Burada gerçek dışı hareketler, ani yükselişler, büyük düşüşler, dolandırıcılıklar, kaybolma gibi durumlar yaşanabilir.

Ayrıca gösteriş yapan, lüks yaşayan, yasak olduğu halde şaşaalı kutlamalar yapan, parayı, gıdayı israf eden insanlar fazla göze batabilirler ve tepkiler sonucunda da para, mevki, itibar kaybı yaşayabilirler. Bu dönem ihtiyaçlar konusunda duyarlılık zirveye çıkacağından hoşa gitmeyen davranışı yapan kadar bunu eleştirenler de abartacak ve somut olarak bir bedel ödenmesini talep edecek gibi görünüyor.

Çiğdem ÇİĞDEMTEPE