top of page
100.jpg

10 Şubat 2024 – Yeniay

Bugün saat 01.59 da Kova burcunun 20. derecesinde yeniay gerçekleşti. Yeniay önümüzdeki 1 ay boyunca yeni karşılaşacağımız koşul ve gelişmelerde etkili olacak. Her birimiz bireysel doğum haritamızda yer aldığı ev ve temas halinde olduğu gezegene göre daha az veya daha çok etkilenebiliriz.

Ancak hem Kova burcu toplumsal konularla ve dahil olduğumuz gruplarla bağlantılı bir burç hem de yeniay en güçlü bağlantıyı bir jenerasyon gezegeni olan Uranüsle oluşturuyor. Dolayısıyla bu yeniay bireyselden çok toplumsal alanda yaşanacak ve kalabalıklar üzerinde etkili olacak olaylara işaret ediyor. Biz de içinde yaşadığımız toplum, dahil olduğumuz gruplar, mesleki örgütler, iş yerimiz ve sosyal çevremiz üzerinden etki alabiliriz.

Uranüsün değişimi tetikleyen etkisi ve sabit burçların yeniaydaki ağırlığı, aynı zamanda Merkür ve Jüpiterin çatışma halinde oluşu çelişki yaratıyor. Bu işaretler önümüzdeki 1 aylık süreçte güven ve istikrar ihtiyacımızın yoğun olacağını, hayatımızda sabit olmasını tercih ettiğimiz alanların değişmesiyle kendimizi risk altında hissedebileceğimizi gösteriyor.

 

Sabit giderlerimizden, standart ihtiyaç olarak gördüğümüz ürünlerden tutun da bulunduğumuz ortam, geçtiğimiz yol, her gün gördüğümüz esnaf, gruplardaki arkadaşlar ya da iş yerimiz değişime uğrayabilir ve bu da bizi gergin, isyankar, huzursuz bir ruh haline sokabilir. Temelde en önemli neden maddiyat ve güvenlik olacak gibi görünüyor. Örneğin iş yerinizde ekonomik kriz bahanesiyle yeni kararlar alınabilir.  

Çok enerjik ancak bir o kadar da öfkelenmeye yatkın olacağımız bu dönem susmakta, sessiz kalmakta, sabretmekte zorlanabilir, aklımızdakini hemen paylaşmak, her şeyi tartışmaya açmak ve eleştirmek isteyebiliriz. Genel olarak dünyada yönetimlere karşı protestoların artması, hatta ayaklanmaların çıkması mümkün. Kontrol edilemeyen öfkeyle birleşmiş kötü niyete dair işaretler var. Yani protesto eylemlerinin arasına sızan, kışkırtan, toplulukları şiddete yönlendirmeye çalışan provokatörler büyük sorun çıkarabilir.

Uluslararası anlaşmaların bozulması, birliklerde anlaşmazlık çıkması da olası. Ülke olarak bizim de uzak müttefiklerle yaşayacağımız bir gelişme, yakın çevre ve komşularla ilişkilerimizi, güvenliğimizi, ticaretimizi, dolayısıyla ekonomimizi zorlayabilir. Ayrıca gelişmeler sonucu bölgeden göç dalgası ya da insani kriz gibi durumlarla karşı karşıya kalabiliriz.

 

Bu yeniayda en çok vurgulanan işaretler; beklenmedik gelişmeler, krizle gelen değişim ve sıra dışılık. Olumlu olumsuz her ne yaşanacaksa sıra dışı koşullarla ortaya çıkabilir. Yeni keşifler, teknolojik ürünler, yeni tedavi yöntemleri, aynı zamanda toplumsal krizler, isyanlar, lider ve yönetim değişimleri, sıra dışı doğa ve iklim olayları, toprakta, yer kabuğunda beklenmedik hareketlilik, tuhaf kazalar, anomalilerde, tuhaf suçlarda ve akıl sağlığı sorunlarında artış… Önümüzdeki 1 ay renkli, farklı, hareketi ve değişimi sevenler, krizleri fırsata çevirebilenler için verimli, ancak bir o kadar da gergin geçecek gibi görünüyor.

 

Çiğdem Çiğdemtepe

bottom of page