new moon2.jpg

1 Nisan 2022 – Yeniay

Bugün Koç burcunun 11. derecesinde gerçekleşen yeniay bir dahaki yeniaya kadar yani yaklaşık 1 ay boyunca atacağımız yeni adımlarda ve karşılaşacağımız yeni durumlarda etkili olacak enerjileri, dış şartları, yeni olanın karşısında bizim takınacağımız muhtemel tavrı ve ruh halimizi gösteriyor.

Yeniay öncü bir burçta gerçekleşiyor, gökyüzünde ateş ve hava burçları etkin, ayrıca retroda olan gezegen yok. Bu durumu şuna benzetebiliriz; fiziksel ve zihinsel aktivitenin yüksek olduğu, insanların dışa dönük, girişken ve cesur olduğu, kimsenin geri adım atmadığı, ayrıca olayların hızlı geliştiği ve insanların da hızlı reaksiyon gösterdiği bir ortam. Ben ve biz kavramının güçlü olacağını ama bunun karşısında hedefe konacak bir sen ve siz kavramının da doğal bir şekilde oluşacağını söyleyebiliriz.

 

Amaç bu olmasa da çok sert bir kutuplaşma ortamı oluşabilir. Halihazırda var olan kutuplaşmalar da daha keskin bir hale gelebilir. Yönetici konumdaki Marsın Satürnle kavuşumda olması ordu, kurum ve uluslararası örgütlerin de planlı faaliyetlerle bu kutuplaşmalara dahil olacağını gösteriyor. Yani amaç yardım göndermek olsa da birleşmiş orduların müdahalesi gibi durumlar gündeme gelebilir. Kısaca bu yeniay pek de barışçıl bir ortamı göstermiyor.

Yeniaya Chironun eşlik etmesi ise şifalanma temasını vurguluyor. Ama Chironun şifasında önce yaralanma ve bu esnada edindiği tecrübeyle şifalandırma becerisi vardır. Buradan yola çıkarak bu ay, corona virüsünün yayılması ya da yeni türevlerin ortaya çıkmasıyla salgının yine alevlenebileceği ama bu sefer edinilmiş tecrübelerle çok daha iyi bir mücadele verileceği ve hatta şifanın bulunabileceği öngörüsünde bulunabiliriz.

Mühendislik, özellikle de savunma teknolojileri açısından, hem icat, hem tanıtım, hem de maddi karşılık anlamında oldukça verimli bir ay olabilir. Ancak yeni silahların denenmesiyle şok olmamız ve etik tartışmalarına girmemiz de mümkün.

Parayla ilgili konularda ise fazla girişken hatta agresif tavırlar ortaya çıkabilir. Paranın paylaşımıyla veya borç alacak ilişkileri yüzünden farkında olmadan kırıcı olabilir ve ilişkilerinizi yıpratabilirsiniz. Merkür kibirli davranma, yanlış karar verme, ayrıca peşin hükümlü davranma ve iftiracı durumuna düşme riski konusunda uyarıyor.  

Yeniay ülke kuruluş haritamızın 10. Evinde gerçekleşiyor ve kuruluş haritasındaki Pluto ile sert açılanıyor. Bu da yönetsel seviyede alınacak bazı aceleci kararların ve keskin söylemlerin ülke gündemini beklenenden fazla hareketlendirebileceği anlamına geliyor. Uluslararası ve bulunduğumuz bölgedeki gelişmelerin ülke ekonomisi üzerindeki baskısı da artıyor.

 

Çiğdem ÇİĞDEMTEPE