top of page

Yusuf FIRAT ‘la Meditasyon

 

Kendini Tanı – 9. Bölüm:

 

Acaba herkes meditasyon yapmayı öğrenebilir mi? … Ergenlik yaşını geçmiş herkes kolaylıkla meditasyon yapabilir.

 

Bir ses sanatçısı olmak isterseniz güzel bir sese ve müzik eğitimine ihtiyacınız vardır. Bir sporcu olmak isterseniz seçtiğiniz branşla ilgili olarak bir yeteneğe ve fiziksel yeterliliğe ihtiyacınız vardır. Eğer bir meslek sahibi olmak isterseniz mesleğinizle ilgili olarak bir eğitim almış olmanız ve bu konuyla ilgili yeteneğiniz olması gerekir.

 

Meditasyon yapmak için herhangi özel bir durum söz konusu değildir. Çünkü meditasyon günlük yapmış olduğumuz faaliyetlerin zihnimiz ve bedenimizde yarattığı yorgunluk, stres, duygusal etkiler, düşünsel yoğunluklar, psikolojik ve ruhsal baskılar gibi olumsuz etkilerden kurtulmak için uyguladığımız, herkesin kolaylıkla yapabileceği zihinsel ve bedensel bir egzersizdir.

 

Meditasyon gün içerisinde her şeyden uzaklaşıp özgürce, başka hiçbir şeyin olmadığı kendi dünyanızda dinlenme, yenilenme, rahatlama, bütün olayları analiz edebilme ve doğru kararları verebilme zamanıdır. Bu zaman dilimi günümüz insanı için lüks sayılabilecek bir kavramdır. Bir insanın kendi kendine verebileceği en güzel hediye MEDİTASYON dur.

 

23 Ağustos 2017

 

Yusuf FIRAT

bottom of page