top of page

Yusuf FIRAT ‘la Meditasyon

 

Kendini Tanı – 6. Bölüm:

 

Acaba karşımızdaki bir insanın veya kendimizin verdiği tepkilerin karakterimizi yansıtıp yansıtmadığını nasıl anlayacağız? …

 

Sorunun cevabı gelişen olayları iyi gözlemlemek ve analiz etmektir. Eğer karşılaştığınız olay da, ciddi sonuçlar meydana getirebilecek gibi bir gözlem yaptıysanız ve analizlerinizin sonuçları, oldukça fazla olasılık barındırıyorsa, o zaman karşılaştığınız olaylarında bilinçaltındaki karakterleri yansıtacağını varsayabilirsiniz. Gözlem ve analizlerinizin sonucu bu şekilde bir sonuç vermiyorsa, zamana, mekana ve duruma göre değişiklik gösterecek günlük davranışlar olarak düşünmek gerekir.

 

Toplumsal yaşantımızdaki en büyük sorunumuz da budur. Kendi karakterimizin ve davranışlarımızın ayrımına varamadığımız gibi, iletişim içinde bulunduğumuz insanların hareketlerini de anlamakta zorlanmaktayız. Olayları değerlendirirken gerçek karakterler mi yoksa günlük davranışlar mı olduğunu anlamadan sadece kendimize yansıyan sonuçlarına bakarak bir karar vermekteyiz.

 

Bu kararların çoğu pişmanlıkla sonuçlanmaktadır. Arkadaşlar, dostlar, eş veya aile bireyleriyle sorunlar yaşanmakta bazı durumlarda ise bu ilişkiler daimi olarak kopabilmektedir. Acaba karakterlerimizi öğrenmek sadece olağanüstü durumlarda mı mümkün olmaktadır? … Bir insanın kendi kendine verebileceği en güzel hediye MEDİTASYON dur.

 

19 Ağustos 2017

 

Yusuf FIRAT

bottom of page