top of page

Yusuf FIRAT ‘la Meditasyon

Psikolojik Sendromlar – 9

 

40 yaş ( Orta Yaş ) Sendromu: 40 yaş ( Orta Yaş ) Sendromu, orta yaşlarda, gençlik çağlarını geride bırakmanın duygusallığı ve yaşlanmanın hissedilmesi ile dramatik olarak özgüvenin azalması sonucu görülen bir süreçtir. Orta yaş krizi veya erişkin sendromu; kadınlarda menopoz, erkeklerde andropoz süreci öncesi değişen hormonal faaliyetlere bağlı olarak kişilerin cinselliğe karşı aşırı istek artışının oluşmasıdır. Alt bilincin vücut bütünlüğü olarak artık üreme faaliyetlerinin risk altında olduğunu algılayarak canlılığın ( neslin ) devamı dürtüsüyle oluşan psikolojik savunma mekanizmasıdır. Bu sorun genel olarak 40 ila 60 yaş aralığında ortaya çıkar ve yetişkinlerin % 10 ‘u orta yaş krizine yakalanır. Erkekler de 3-10 yıl, kadınlarda ise 2-5yıl sürmektedir.

 

40 yaş ( Orta Yaş ) Sendromun belirtileri: - Aşırı duygusallık - Aşırı hassasiyet - Aşırı titizlik - Öz güven kaybı - Kendini ispatlama çabalarının artması - Duygu karmaşası ve çatışmaları yaşamak - Korkmak - Kaygı ve yoğun stres - Bulunduğu sosyal çevreden uzaklaşma - Çevreye karşı ilgisizlik - İçine kapanma - Gereğinden fazla para harcama - Pişmanlık duygusunun artması - Geçmişi gereğinden fazla sorgulamak - Fiziksel görünümünden rahatsızlık hissetmek bunları gidermek için gereğinden fazla çaba ve para harcamak - Beğenilmeme korkusu yaşamak - Kendini ispatlamak için kendinden yaşça küçük kişilerle birlikte olmak - Giyim konusunda yaş ortalamasının dışında frapan ve dekolte giymek - Aile yaşantısında çocuklara ve eşe karşı ihmalkar davranmak - Keyifsizlik, mutsuzluk ve huzursuzluk yaşarlar

 

40 yaş ( Orta Yaş ) Sendromu yaşayan kişiler, hayatlarının yarısını tüketmiş olabilecekleri düşüncesi ile fiziksel olarak geçmişteki aktif ve güçlü dönemlerin artık geride kaldığı korkusuyla orta yaş krizine girebilirler. Kriz bu süreçte, evlilik dışı ilişki, andropoz, menopoz, aileden birinin ölümü veya başka üzüntüler, işsizlik, çocukların evden ayrılması gibi nedenlerden dolayı da tetiklenebilir. Bu kişiler amaçları ya da idealleri ile ilgili olarak yeniden bir değerlendirmeye girebilir ve bu durum kariyer, iş-yaşam dengesi, evlilik, duygusal ilişkiler, harcamalar veya fiziksel görünüm gibi günlük yaşamda ya da rutinde, önemli değişimler yapma arzusuna dönüşebilir.

 

Orta yaş sendromu geçici bir kriz dönemi olmasına karşın sonuçları genellikle yıkıcı olmaktadır. Bu krize erkeklerin yakalanması kadınlara oranla daha yüksektir. Buna benzer sendromlara maruz kalmamak için kendimizi iyi tanımalı, sınırlarımızı test etmiş ve ölçmüş olmalıyız. Kendimizi keşfetmenin en güzel ve en önemli yollarından birisi de Meditasyon yapmaktır. Bir insanın kendi kendine verebileceği en güzel hediye MEDİTASYON dur.

 

24 Eylül 2017

 

Yusuf FIRAT

bottom of page