top of page

Uranüs Boğa Transiti

 

Uranüs, 11. evi yönetir. Kova burcunun yöneticisidir. Sinir sistemimiz, tansiyon, ritimle ilgili hastalıklar, ani değişim, devrimler, isyanlar. Her burçta 7 yıl kalır. Zodyak’ı 84 yılda dolaşır. Elektrik enerjisi ile ilgilidir. İsmini Gökyüzü tanrısı Uranos’tan alıyor. Sistem içinde farklılıkları, marjinaliteyi, değişiklikleri gösteren bir gezegen. Kova burcunun birincil yöneticisi, Kova burcunda çok güçlü, Aslan burcunda çok zayıfdır. Astrolojinin, havacılığın, astronominin temsilcisidir. Tüm devrimlerin arkasında Uranüs vardır. Klasik ve standart diye nitelendirdiğimiz tüm yöntem ve tüm değerleri A’dan Z’ye tamamen değiştiren bir yapıdır. Telekomünikasyon, tıbbi ve bilimsel gelişmeleri, depremleri, büyük felaketleri göstermesi açısından çok önemli bir gezegendir. Teknolojiyle, uçaklarla, bilimle alakalıdır. Bireyde üst zeka, evrensel zekayı da temsil eder. Deha’lığın altında Uranüs vardır.

Uranüs 15 Mayıs 2018 tarihinde Boğa burcuna geçiş yaptı, 7 Ağustos 2018 de boğa burcunda Retro hareketine başladı ve 6 Kasım 2018 de Retro hareketinde Koç burcunda geri gitti. 6 Kasım 2018 ile 6 Mart 2018 tarihleri arasında Koç burcundaki Retro hareketine devam edecek ve bu tarihten itibaren boğa burcuna yeniden geçiş yapacak ve 26 Nisan 2026 tarihine kadar Boğa burcunda kalacak.

 

Boğa burcu toprak grubu ve sabit niteliktedir. Boğa burcu muhafazakâr, istikrarlı, sabırlı, sahip oldukları üzerinden kendine değer biçen, kolay kolay değişmeyen bir burç, Uranüs ise özgürlükler, anilikler, hareket ister, bundan dolayı Uranüs ile Boğa burcunun uyuşması oldukça zor olacaktır.

 

Boğa burcu ayrıca para ve kapital demektir. Boğa burcu denilince akla gelen şeylerden biri de finans ve bankacılık sistemidir. Bu burçtan ağır hareket eden gezegenlerin geçişi dönemlerinde finans ve bankacılık alanında gelişmeler görülür. Bu dönemde kapitalist sistem sarsılmaya başlayacaktır. Uranüs’ün bu burçtan geçiş yapacağı 2018-2026 yılları arasında finans ve bankacılık alanında radikal değişikliklere hazır olmalıyız. Para sistemleri, bankacılık, borsa, finansal kuruluşlar derinden sarsılacaktır. Klasik sistemlerin yerini yeni sistemler alacaktır. Bundan dolayı Devletler bu dönemde finansal açıdan çok zorlanacak, kağıt para yerine elektronik paralar, Bitcoin gibi kripto paraların, Apple Pay gibi mobil ödeme sistemlerinin yükselişe geçeceğini öngörebiliriz. Bitcoin gibi paralar değer kazanırken, dolar ve euro uzun vadede değer kaybedebilir. Uranüs transiti, hükümetlerin yeni para birimleri üzerinde çalışmasının önünü açabilir. Bununla beraber yeni tarım yöntemleri de geliştirilebilir. Güçlü ekonomiye sahip ülkeler bile maddi anlamda çok zorlanacaklar. Satürn Oğlak yazımda bu konulardan detaylı bahsetmiştim, o yazıyı da okumanızda fayda var. Özellikle Satürn ile Plüton’un gerçekleştirecekleri açılar bu güçlü ekonomileri altüst edecektir.

Boğa burcu aynı zamanda gayrimenkulle de ilgili bir burç olduğu için, bu dönemde gayrimenkul zenginleri de oldukça zorlanacaklar. İnşaat sektörü ciddi anlamda bir darbe alacak, emlak değerleri düşer, gayrimenkule fazlasıyla yatırım yapan ülkeler ciddi yara alır. Emlak artık güvenli yatırım aracı olmaktan çıkacaktır. Ayrıca ekonomik iş birliği ortaklıkları yıkılabilir.

Boğa maddi ve manevi her türlü değeri temsil eder. Uranüs Boğa da bizi güvende hissettiren değerler artık bize yetmez ve Uranüs Boğa dönemleri bu değerlerin ciddi olarak sorgulandığı dönemlerdir. Boğa muhafazakardır, tutucudur. Uranüs Boğa muhafazakar düşünceyi yıkar, muhafazakar yönetimli ülkelerde isyanlara neden olur. Krallıklar yıkılabilir, kadın hakları ile ilgili hareketler görülebilir, feminist düşünce güç kazanır.

 

Uranüs toprak gruplarında depremleri tetikler, dolayısıyla Uranüs Boğa dönemi de depremleri tetikleyecektir.

Uranüs Boğa burcunda en zayıf pozisyonundadır. Uranüs Boğa'ya geçişi en son ikinci dünya savaşında oldu. Bu dönem maddi güvenin ve huzurun yıkıldığı savaş zamanlarına denk gelir. Hayatın maddi yönlerine ve paraya ilişkin konularda radikal düşünceler, yeni para kazanma yolları ve ilginç düşünceleri somuta indirgeyebilme bu kuşağın yetenekleri arasında yer alır. Radikal Uranüs, muhafazakar Boğa’da çok rahat edemeyecektir. II. Dünya savaşı pek çok şeyi yıktı ve yerine yenisini koyma şansı getirmişti. Benzer şekilde bu dönemde doğanlar üretim alanında yeni yöntemler ve ardından gelen hızla gelişen sanayi toplumlarına yol açtı. Bu grup para ve özgürlük arasında ikilemi de anlatır.

 

2018-2026 arasındaki dönem bildiğimiz maddi düzenin yıkılacağı dönemdir. Para ve maddi konularda radikal düşünceler, yeni kazanç alanları, savaşlar, çatışmalar, çok büyük depremler meydana gelecek ve pek çok şey yıkılacaktır. Dünya çapında ciddi mücadeleler, halkların hak arayışı, isyanlar tüm dünyayı etkiler. Para yada din ile yönetilmeye karşı hak arayışları artacaktır. Biz buna dünya üzerinde çok ciddi bir savaş döngüsü, 100 yılda 1 olan savaş döngüsü diyoruz. Bu dönem çok ciddi sıkıntılara sebebiyet verecektir. Bu dönemde büyük devletlerin güç çekişmelerine ve siber saldırıların ülkelere ciddi zarar vermesine tanık olacağız. Uranüs 7 yıllık bir dönemde Türkiye Cumhuriyeti dahil doğum haritalarında Akrep vurgusu olan tüm ülkelerde yıkımlara sebebiyet verecek. Ayrışma, bölünme ve deprem. Türkiye’nin Venüs’ü karşısına Uranüs geçtiğinde şiddetli depremler, Jüpiter'in karşısına geçtiğinde de Türkiye’nin çarkı bozulacak. Adalet sistemini de dağıtacak. Kıyamet kopmayacak ama 2019-2026 arası Türkiye kıyamete benzeyen olaylar yaşayacak. Maalesef ülke olarak çok zor bir döneme giriyoruz.

 

Türkiye’nin yükseleni yengeç burcudur. Bu transit ülkemizin 11. Evinde gerçekleşecek. 11. Ev borsa, kar, işletme, emtia borsası, ulusal servet, yabancı ülkelerle ortak anlaşmalar, devlet karşıtları, parlamento, meclisi anlatır. Bu konularda ani değişimler ve yenilikler olacağını söyleyebiliriz. Uranüs ise hava ve demiryolu taşımacılığı, grevler, isyanlar, patlamalar, işçi organizasyonları ve depremlerle ilgilidir. Yeni milletvekillerinin meclise girmesi, farklı partilerin kurulması söz konusu olacaktır. İşçi hareketleri, hava ve demiryolu taşımacılığında grevler, isyanlar olacak, bu konular meclis gündemini meşgul edecektir. Büyük patlamalar, terör eylemleri ve en az 2 büyük deprem göreceğimiz bir döneme giriyoruz. Ülkemizin bu zor zamanları en hafif şekilde atlatmasını diliyorum.

 

Güneşi, yükseleni, ay burcu ve Uranüs’ü boğa burcunda olanlar bundan sonraki 7 yılda önemli bir sürece giriyorlar. Önümüzdeki dönemde, 21 Kasım 1974 – 16 Kasım 1981 arası doğanların natal Uranüs’ü ile transit Uranüs karşıt açı yapacak, bundan dolayı bu dönem kendinizi, kim olduğunuzu sorgulayacağınız bir dönem olacak.

 

Uranüs Boğa Transitinin Burçlar ve Yükselen Burçlara Etkileri:

 

Koç ve Yükselen Koç:

Koç burçları Uranüs transitini 2. evinden alacaklar. 2. Ev para evi, buradaki Uranüs ani para girişi veya ani para çıkışı getirebilir. Maddi konularda dalgalanmalar yaşayacağınız bir döneme giriyorsunuz. İlk 6 ayı bir ön izleme olarak düşünün. Eğer işinizi sevmiyorsanız değiştirebilir veya değiştirme yolları aramaya başlayabilirsiniz. Kendi işinizi kurabilir ve yeteneklerinizi kazanca çevirmenin yolunu bulabilirsiniz. Orijinal farklı konulardan para kazanma konusunda bir ilk olabilirsiniz.

 

Boğa ve Yükselen Boğa:

1.evinizden bu transiti alacaksınız. Sizin için çok önemli bir döneme giriyorsunuz. Hedeflerinizi gerçekleştirebileceksiniz. Ani evlilikler, ani boşanmalar, ani iş değişiklikleri, ani estetik ameliyatlar olabilir. Elalem denen güruhu takmayacağınız bir döneme giriyorsunuz. Ne yaparsam yaparım kime ne tavrında olacaksınız. Bağımsızlık isteğiniz nedeniyle otoritelerle çatışmanız mümkün. Evinizi değiştirmeye, hatta ülke değiştirmeye karar verebilirsiniz. 

 

İkizler ve Yükselen İkizler:

Uranüs'ün transitini 12'nci evinizden alacaksınız. Bilinçaltımız, bilinçaltındaki takıntılarımız ve korkularımızı da burada görüyoruz. Bilinçaltında ciddi bir dönüşüm yaşayacaksınız. Korkularınızı yenebileceğiniz bir döneme giriyorsunuz. Yazmayı seviyorsanız daha çok yalnızlık temalı yazılara yönelebilirsiniz. Uranüs kaynaklı ilhamlar gelebilir. Ruhsal, spritüel anlamda gelişmeler yaşayacağınız, sezgilerinizin artacağı, haberci rüyalar göreceğiniz bir dönem. Önümüzdeki 7 yıl, yalnız çalışırken daha mutlu ve daha yaratıcı olduğunuzu hissedebilirsiniz. Eğer sizden bir sır saklanıyorsa yada siz bir sır saklıyorsanız bu dönemde aniden açığa çıkması muhtemel dikkatli olmakta fayda var. Sağlık problemleriniz ortaya çıkabilir. Arkadaşınız gibi görünen kişinin aslında düşmanınız olduğunu fark edebilirsiniz. Uranüs-Boğa döneminde sezgileriniz çok güçlü olacak tehlikeleri önceden sezebileceksiniz. İçgüdülerinize güvenmeniz gerektiğini öğreneceksiniz.

 

Yengeç ve Yükselen Yengeç:

Uranüs transitini 11. evinizden alıyorsunuz. Sosyal çevreniz, arkadaşlıklar, dilek ve istekler evi. Yeni ve farklı çevrelere girmeniz mümkün. Geçtiğimiz 7 yıl Uranüs'ün etkisiyle yeni bir işe girmiş olabilir veya bambaşka bir sektörde çalışmaya başlamış olabilirsiniz. Kariyerinizde, işyerinizde çok fazla değişiklik ve zorluk yaşamış olmalısınız. Artık kariyer hayatınız düzene oturuyor ve sosyalleşmeye vakit ayırabileceğiniz bir döneme giriyorsunuz. Astrolojide 11'inci ev arkadaşlıkları, eğlenceyi, kulüp ve dernekleri ifade ediyor. Yeni arkadaşlar edinmeniz mümkün. Sizden daha gençlerle zaman geçirmek isteyebilirsiniz. Sanat, yüksek teknoloji tanıtımları, bilim ve sosyal derneklerle ilgilenebilir, hayatınızı daha anlamlı kılmanız için yeni yollar bulmanıza teşvik eden insanlarla tanışabilirsiniz. Önümüzdeki 7 yıl boyunca bir kulübe veya derneğe üye olmaya da karar verebilirsiniz. Bazılarınız siyasete atılabilir ve bir partide görev alabilirsiniz.

 

Aslan ve Yükselen Aslan:

10 evinizden etki alacaksınız. Uranüs'ün boğa transitinden en çok etkilenecek olan burçlardan biri de, Aslan burçları olacak. Önümüzdeki 7 yıl içinde, ani bir kararla işinizden ayrılabilir, yeni bir alanda çalışmaya başlayabilirsiniz.  Yüksek teknolojiler üreten, yapay zeka, bilgisayar oyunları, şoförsüz arabalar, yeni bir sosyal medya biçimi ya da henüz keşfedilmemiş yeni bir alana girebilirsiniz. İşverenlerinizle, amirlerinizle gerginlikler yaşayabilir aniden işsiz kalabilirsiniz. Astroloji ile ilgileniyorsanız bu alanda ilerlemeyi seçebilirsiniz. Ani ve kararlar almamaya çalışın.

 

Başak ve Yükselen Başak:

Etkiyi 9. Evinizden alıyorsunuz. İnançlarınızda büyük değişimler yaşayabilirsiniz. Son 7 senedir vergi, sigorta ödemeleri, mahkeme, boşanma, kredi, ipotek, komisyonlar, miras gibi konularda çok sıkıntılar çektiniz. Artık bu konularda daha şanslı olacağınız bir döneme giriyorsunuz. Yurt dışı seyahatleri, yurt dışında işe girme, eğitim alma gibi konular oldukça fazla gündeminize gelebilir. Aniden yurt dışına taşınabilirsiniz. Yüksek lisans yapmaya karar verebilirsiniz. Eğitim hayatınızda karşılaşacağınız kişiler sizi derinden etkileyebilir. Ani karar alıp okulu bırakmanızda mümkün. Uranüs bu evden geçerken ilk kitabınızı yazabilir ya da çok sayıda kitap yazdıysanız, kitaplarınız başka dillere çevrilebilir. Astroloji ile uğraşmaya bu konuda eğitim almaya başlayabilirsiniz. Fazla detaycı olmanızda sizi çok başarılı bir astrolog yapabilir.

 

Terazi ve Yükselen Terazi:

8. evinizden Uranüs transitini alacaksınız. Artık finansal durumunuzdaki iniş, çıkışları yönetmeyi öğrenme vaktiniz geldi. Çok fazla para kazanabilir ani çıkan harcamalar çok fazla para yatırabilirsiniz. Aileden, eşten, 3. Kişilerden gelecek paralar konusunda ciddi dalgalanmalar yaşayabilirsiniz. Vergi, finans, krediler, borçlar her türlü para konusunda anilikler yaşayacağınız bir dönem. Farkındalığınızı geliştirmek için değişik yöntemler deneyebilir, okült konularda eğitimler alabilirsiniz,  bazı spritüal deneyimler yaşayabilirsiniz. Hiç beklemediğiniz ani ölümlerle karşılaşmanız, bu ölümlerden kaynaklı miras almanız da mümkün.

 

Akrep ve Yükselen Akrep:

7. evinizden Uranüs transiti alacaksınız. Bu dönem sizin için eşinizden, ortağınızdan veya her türlü ikili ilişkiden gelecek ani olaylar söz konusu olacak. İkili ilişkilerde sınanacağınız bir dönem. Evliyseniz, eşinizin sizi şaşırttığını görebilirsiniz. Aniden evlenebilir, aniden boşanabilirsiniz. Ani bir ortaklık kurabilir, yıllardır süren ortaklıklarınızı bitirebilirsiniz. İş ortağınızla yaptığınız anlaşmalara dikkat edin. Kağıtları dikkatlice okuyun, işe alacağınız insanların referanslarını mutlaka kontrol edin. Uranüs'ün Güneş'e yapacağı açıyla fiziksel sağlığınız da zorlanabilir, bu yüzden kendinizi çok zorlamamaya çalışın.

 

Yay ve Yükselen Yay:

6. evinizde bir Uranüs transiti yaşanacak. İş ortamınız değişebilir. Bu mutlaka iş değiştireceksiniz demek değil, birim değiştirebilirsiniz. Terfi edebilirsiniz. Odanız değişebilir. Bu süreçte eleştirel düşünmeyi öğreneceksiniz. Altınızda çalışan insanlarla gerginlikler yaşayabileceğiniz bir döneme giriyorsunuz. Yanınızda çalıştırdığınız kişiler sorun çıkartabilirler. Yaptığınız işte eski yöntemlerin yerine, yeni ve daha etkili yöntemler geliştirebilirsiniz. İş yerinizi teknolojik olarak yenileyebilirsiniz. Sağlığınız ile ilgili ani beklenmedik hastalıklar gün yüzüne çıkabilir. Haşimato, troit tarzı hastalıklarla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Bir evcil hayvan edinebilirsiniz.

 

Oğlak ve Yükselen Oğlak:

Uranüs transitini 5. Evinizden alacaksınız. Romantizm, aşk, çocuk, yaratıcılık, şans oyunları ve borsa konularında ani gelişmelere hazır olun. Ani bir aşk başlayıp, aniden de bitebilir. Çocuk istiyorsanız, önümüzdeki 7 yıl içinde sürpriz bir hamilelik olabilir. Eğer daha büyük çocuklarınız varsa bu çocuklar sizi şaşırtabilir, aniden evlenebilir, hatta torun getirebilirler. Yaratıcılığınızın doruk yapacağı bir döneme giriyorsunuz. Yeni hobiler edinebilirsiniz yada sevdiğiniz bir hobiyi iş haline getirebilirsiniz. Borsaya, şans oyunlarına merak sarabilir, bitcoin gibi paralardan sürpriz kazançlar elde edebilirsiniz. Borsada risk almamaya dikkat edin.

 

Kova ve Yükselen Kova:

Uranüs 4. Evinizde transit yapacak, eviniz, aileniz, babanız, anneniz, kökleriniz, yuvanız, yaşam alanınız konusunda ani gelişmeler olacaktır. Evinizi taşıya bilirsiniz yada evinizi yenilemek, kapsamlı onarımlar yapmak veya baştan dekore etmek isteyebilirsiniz. Köklü değişimler yaşayacağınız bir dönem. Şehir yada ülke değiştirebilirsiniz. Uranüs Yükselen burcunuza kare yapacak, aile büyükleriyle ilgili sağlık problemlerine dikkat.

 

Balık ve Yükselen Balık:

Uranüs transitini 3. Evden alacaksınız. İletişim şekliniz, fikirlerinizi beyan edişiniz ile ilgili ani değişimler, yakın çevre, kardeşler, akrabalar, ticari faaliyetler, şehir içi taşınmalar konularında anilikler yaşamanız mümkün. Geçtiğimiz 7 yıl para konusunda sizi çok zorlayan ve bunaltan Uranüs şimdi size kazanç sağlayacak değişik ve denenmemiş bir fikir yaratma şansı veriyor. Hatta bunu satabilir ve çok iyi bir kazanç elde edebilirsiniz. Uzun süredir istediğiniz bir konuda eğitim almaya başlayabilirsiniz. Kardeşleriniz, yakın çevrenizle ilgili ani gelişmeler söz konusu olabilir. Kısa seyahatler edebilirsiniz.

 

Uranüs Boğa burcu sürecinin bütüne ve ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum. Sevgiler...

 

03 Kasım 2018

 

Karma Astrolog

Esin ÖKTEM FIRAT

 

bottom of page