top of page

 

TAŞLARIN DİLİ 

Lapis Lazuli


Diğer İsimleri : Gece Taşı, Lacivert Taş, Gerçek Taşı
Kimyasal Grubu : Mineraller
Yapısal Görünümü : Opak ve Yarı Saydam
Parlaklığı : Mat
Uyumlu Olduğu Unsur : Ateş ve Toprak
Uyumlu Olduğu Şakra : Alın ve Gırtlak
Uyumlu Olduğu Burç : Boğa, Terazi, Yay, Kova
Rengi : Derin Mavi, Mor ve Yeşilimsi
Çıkarıldığı Başlıca Ülkeler : Amerika, Pakistan, İtalya, Kanada, Sibirya, Angola, Afganistan(En değerli olanlar), Şili, İsviçre
Oldukça değerli taşlar arasında yerini korumaktadır. Taş yapısı itibari ile üzerinde beyaz kalsit çizgiler bulunabilmektedir. Bu taş kireç taşlarının altlarında bulunabilmektedir. Bu durumlarda kireç taşı yakılır ve sonrasında su ile söndürülerek ani değişimlere maruz bırakılır ve taşın altına inilerek elde edilir. Bu taş yapısı itibari ile her daim mavi renktedir (Renk tonu çıkarıldığı bölgeye göre değişiklik gösterebilmektedir.) Birkaç mineralin birleşiminden oluşmuştur.
Koyu mavi renkte, yarı şeffaf-opak niteliğinde, özellikle Antik Mısır'da Firavunlar tarafından çok önem verilmiş kıymetli bir taştır. Lapis lazuli mavinin taşı ya da gökyüzü taşı manasına gelir.
Ölüler Kitabı'nın 140. bölümünde yazdığı üzere, göz şeklinde altından bir muhafaza içerisine yerleştirilmiş lapis lazuli güçlü bir tılsım olarak kabul ediliyordu. Her ayın son gününde bu sembolik göze sunulan adak sonrasında, kullanıcının kötülüklerden korunacağına inanılırdı. Pek çok Sümer ve Akad yazısında lapis lazuli, krallara layık zenginlik ve ihtişamda bir taş olarak belirtilmiştir.
Romalılar ise lapisin güçlü bir afrodizyak olduğuna inanmıştır. Orta Çağ'da ise lapisin sağlığa faydalı bir etkisinin olduğu, ruhu günah, kıskançlık ve korkudan arındırdığına inanılırdı.
Lapisin aynı zamanda tıbbi faydaları olduğuna da inanılırdı, öğütülerek toz haline getirilen lapis, süt ile karıştırılıp deri apselerine pansuman ve ülsere karşı tedavi amaçlı kullanılırdı.
Faydaları:
Önsezileri artırır, medyumik yetenekleri ortaya çıkarır. Zihin açıklığı ve aydınlanma amacıyla kullanılır. Derin düşünceye yardımcı olur.
Uyku problemi olanlara iyi gelir. Korku ve kaygıları giderir. Gece yükselen ateşin düşürülmesine yardımcı olur. Rüyaları netleştirir.
Dikkat: Güçlü bir enerji yaydığından hassas kişilerde baş dönmesi ve halsizlik yapabilir.
Tiroid bezlerini harekete geçirir.
Kemikleri kuvvetlendirir.
Küçük çocukların solunum yolu hastalıklarından korunmasını sağlar, korkularını giderir ve koruma sağlar
Tansiyonu düzenler.
Fiziksel yetenekleri ve iletişim yeteneğini kuvvetlendirir.
Duyu organlarıyla ilgili rahatsızlıklara iyi gelir.
Cilt alerjilerine iyi gelir.
Mide rahatsızlıklarına, sindirim sistemi zehirlenmelerine iyi gelir.
• Hangi amaçla kullanılırsa kullanılsın, hergün kullanılması durumunda onu taşıyan kişi artık taşın gücüne alıştığı için etkisi azalır. Bu nedenle kullanımında dikkat edilmedilir.
• Dikkatli kullanılması gereken bir taştır. Yaydığı enerji, hassas kişilerde baş dönmesine neden olabilir. Kararlı ve etkili enerjisiyle, görmezden geldiğiniz olaylara bakmanızı sağlar. Ruhunuzun hakikate ulaşma arzusunu kuvvetlendirir.
• Lapis taşının üzerinde görülen sarı metalik pırıltılar altın değil; pirit adında başka bir taştır.
• Su ile temizlemeyin ve özellikle sabunlu sudan kaçının çünkü taşınızın matlaşmasına neden olabilir.
Lapis taşının etkisini arttırmak için temizlenip,arınması yapılarak kullanılması gerekmektetir. Lapis taşının temizlenmesi akan su altında 5 dk yıkanarak veye sirkeli suyun içinde veya tuzlu suyun içinde 10 dk bekletilerek yapılabilmektetir. Ayrıca Lapis taşının temizliği güneşte 1 gün bekletilerekte yapılabilir. Lapis taşından yapılmış takıları ise sirkeli suyla veya tuzlu suyla ıslanmış bir bezle 5 dk kadar silip hemen kurulayarak temizliğini yapabilirsiniz.
Derleme

bottom of page