top of page

SATÜRN OĞLAK DÖNEMİ


Öncelikle biraz Satürn’ü hatırlayalım:


Doğum haritalarında Satürn haritanın ana zaman yöneticisidir. Hayatımızdaki sınırları temsil eder. Yaşlılık, yaşlılar, olgun insanlar Satürn tarafından temsil edilir. Disiplinli, sabırlı ve temkinli bir gezegendir. Oğlak burcunun birincil yöneticisi, Kova burcunun ikincil yöneticisidir. Satürn kısıtlayan, zorlayan, sınayan, imtihan eden en ağır gezegendir. Satürn sabırlı, disiplinli, yavaş, ciddi ve kuralcıdır. Satürn direk maddi alemi temsil ediyor ve maddi olarak sıkıntılara sebebiyet veriyor. Hastalıklar, maddi kayıplar, kötü giden evlilikler, kötü giden ilişkiler hep Satürn ile alakalıdır.
 

Oğlak burcunda çok güçlüdür, birincil yöneticisidir. Kova burcunda çok güçlüdür, ikincil yöneticisidir. İkizler ve Terazi burcunda akli anlamda güç verir. Tüm ateş ve su grubu burçlarda çok zayıftır. Yay burcunda daha kibar, nazik ve bilgi ile ilgilidir ama genel olarak zayıftır. En zayıf ve zararlı olduğu yerler Aslan ve Yengeç burcudur. Balık ve Başakta daha az zararlı ama çok güçsüz ve kişiliği zayıf bir karakter verebiliyor. Satürn 14 aylık bir hareketten sonra bir burçta 4 ila 6 ayda bir Retro yapar. Retro yaptığı dönemlerde etkilerini çok daha fazla artırır. Satürn hayatımızdaki engelleri ve sorunları temsil ediyor. 
 

Satürn Oğlak Burcunda Genel Etkiler:
 

Satürn 20 Aralık 2017 Ankara saatiyle, 07: 50 itibariyle Oğlak burcundaki seyrine başlayacak, Bu burçtaki seyri 17 Aralık 2020 tarihine kadar devam edecek. Bu arada 17 Nisan- 6 Eylül 2018 tarihleri arasında Retro hareketini gerçekleştirecek. Satürn Oğlak burcunda çok güçlüdür. Yöneticisi olduğu bu alan Satürn’ün kendi alanı ve en rahat ettiği bölgedir. Bu burçta 2.5 sene boyunca kalacak ve bu süre için de eğitim ve iş hayatı, politik kariyer, politika ve politikacılar konularında bizlere çeşitli sınavlar yaşatacak.
Satürn Oğlak burcunda doğru insan olmak, düzenli ve disiplinli çalışmalar ister. Bunu yapabilenler ödül alırken, yapamayanlar da cezalandırılacaktır. Satürn Oğlak burcunda yapılan her şeyde istikrar ve denge verir. Bundan dolayı Oğlak burçları için uzun süreli yatırımlar yapabilecekleri, istikrarlı ve dengeli bir dönem getirecektir. Ancak unutmamak gerekiyor ki Satürn’ü anlamak ödülleri almak için şarttır. 

 

Satürn Oğlak dönemleri dünyada yönetici kesim üzerinde büyük baskılar yaratmıştır. Bu nedenle 20 Aralık itibariyle 2,5 yıl boyunca yönetimde olup da düzgün çalışmamış, dürüst olmamış, istikrarsız herkesin başının belada olacağını söyleyebilirim. Satürn Oğlak dönemleri ülkelerin yönetimlerinin, politikaların sorgulandığı dönemler olmuştur. Önümüzdeki 2,5 yıl boyunca bunları çok fazlasıyla göreceğiz. Tüm hırsızlıkların, yolsuzlukların ortaya çıkacağı bir döneme giriyoruz.
Oğlak burcu; Öncü, erkek, negatif enerji ve toprak grubu bir burçtur. Satürn’ün çok güçlü olduğu toprak grubunda bir burca geçiş yapması, Satürn’ün zorlayan, sarsıcı özellikleriyle birlikte aklımıza depremleri getiriyor. Satürn’ün Oğlak burcunda seyrine devam edeceği 2,5 yıl boyunca Uranüs’ün de burç değiştirerek Boğa burcuna geçeceğini de hatırlayınca, yeryüzünde ciddi hareketliliğin söz konusu olacağı bir döneme giriş yaptığımızı söyleyebilirim. Özellikle 2018 yılı sonu ve 2019 yılı büyük depremlerin tüm dünyada etkili olduğu bir dönem olacak.

 

Bireysel doğum haritanızda Oğlak burcunun düştüğü ev hangi evinizse bu 2,5 yıl boyunca o evin konularında sınavlara hazırlıklı olun, bu ev konularında kısıtlamalar ve sorunlar yaşamanız olasıdır. Özellikle Oğlak, Yengeç, Terazi ve Koç burçlarının nerede hata yaptığını görüp, onun üzerine gitmeleri gereken bir dönem olacak. Bu burçlara bol bol çalışmalarını, eğitim almalarını, üretime katkıda bulunmalarını tavsiye ederim. Bunu başarırsanız sınavları atlatır ve sonunda büyük ödülü kaparsınız. Bu dönemde dişlere, kemiklere, eklemlere dikkat edilmelidir, bu tür sorunları olanların doktora giderek önlem almalarında fayda var. 
 

Astroloji eşzamanlılıklarla çalışır. Bundan önceki Satürn Oğlak dönemi 1988 yılı sonu ve 1989 yılı başıdır. Bu tarih itibariyle 2,5 yılınızın nasıl geçtiğini, o dönemde yaşadığınız olayları gözden geçirin, buna benzer olayları bu dönem hayatınızda tecrübe edeceksiniz. Bu dönemde sınavları geçemediyseniz, dersleri alamadıysanız size bir şans daha tanıyor ve bu 2,5 yılda alman gereken dersi al ve sınavlarını geçerek yola devam et diyor, ancak sınavlarınızı verdiyseniz şimdi ödülleri toplama zamanı.
 

Satürn Oğlak Döneminde Ekonomi:
 

Satürn Oğlakta iken ekonomik şartların zorlaşacağını, karlılığın azalacağını söyleyebiliriz. Para piyasalarında daralmaya sebep olacağı tartışma götürmez bir gerçek. Bunun yanı sıra büyük şirketler çok küçük kar oranları ile varlıklarını sürdürmeye devam ederken, bu şirketlerde çalışanlar da işten çıkarılma yada ücretlerinin ödenememesi korkusu hakim olacaktır. Doların önlenemez yükselişi devam ederken, altında iniş, çıkışlı ancak kazandıran bir süreç söz konusu. Dolayısı ile bu dönem ekonomik açıdan herkes için zor bir dönem olacaktır. Ancak hazırlığını iyi yapanlar ve bu koşullara dayanacak şekilde hayatlarını sürdürenler endişe etmesinler, Özellikle Türkiye gibi az gelirlinin nüfusun çoğunluğunu oluşturduğu ülkeler, bu dönemi biraz daha rahat geçirebilirler. Zaten Satürn Yay dönemi birçoğumuza çok az ile idare etmeyi öğretti, ancak lüks yaşam koşullarından bir türlü vazgeçmeyeneler bu dönemde çok zorlanacaktır. Satürn Oğlak dönemi bu kişilere harcama alışkanlıklarını sorgulatacak ve yeni alışkanlıklar edinmeleri konusunda ısrarcı olacaktır.
 

Türkiye açısından baktığımızda önüne geçilmez bir şekilde artan konut yapımı, ekonomik anlamda finansman açığına neden olurken, banka kredilerinin ödenmesinde zorlanma bu alanda kredi veren bankaları kapanma noktasına getirebilir. Sınırlarımızdaki hareketliliğin devam etmesi, Doğu bölgemizdeki terör eylemlerinin de halen önüne geçilememiş olması nedeniyle artan silahlı kuvvetler harcamaları ülkeyi oldukça zorlayacaktır. Özelleştirilecek hiçbir şeyin kalmamış olması, hükümetin bazı ülkelerden getirdiği sıcak paranın da artık kesilmesinden dolayı hükümeti zor günler bekliyor. Hükümetin bu zor günleri atlatmanın yolunu; halka daha fazla vergi yükü bindirmek, hatta ilerleyen zamanlarda maaş ödemelerinde kesintiye gitmek şeklinde bulacağını da unutmamak gerekiyor. Olan yine dar gelirliye olacak gibi…
 

Satürn Oğlak Burcu Türkiye


Satürn Oğlak burcundaki seyrine Türkiye haritasının 6. Evinde başlıyor. Türkiye’nin 12. Evinde bulunan Ay ile Oğlak burcuna geçiş yapan Satürn’ün karşıt açı meydana getirdiğini görüyoruz. 6 ev konuları olan işçiler ve çalışanlar, memurlar, kamu sağlığı, silahlı kuvvetler, sendikalar, sağlık çalışanları, istihdam, iş yerleri, bilgisayar programları konularında yapılan düzenlemelerde sorunlar çıkması ve yeni düzenlemelerin yapılması gerekli olabilir. Bu alanlarda ekonomik zorlanma ve finansman açığı söz konusu. Satürn Oğlak burcundaki seyrine devam ederken Türkiye’nin 7. Evine geçiş yapacak ve bu evde özellikle; dış ilişkiler, sivil savaş, diplomatik ilişkiler, kaçak suçlular ve savaşlar gündemi fazlasıyla meşgul edecek ve bu alanlarda Türkiye büyük sınavlar verecektir. Bu dönemde komşularımızla fiili bir savaş içinde olmasak da, sınırlarımızdaki askeri hareketlilik devam ederken, iç huzursuzlukların artması, hatta bunun iç savaşa dönüşmesi de olası. Gelen her günün geçen günü arattığı ve ciddi anlamda zorluklar yaşanacak bu dönemin kendimizin ve bütünün hayrına olmasını diliyor, önlemlerinizi şimdiden almanızı tavsiye ediyorum. Sevgiler…

 

07 Aralık 2017


Karma Astrolog
Esin ÖKTEM FIRAT

bottom of page