top of page

Kuzey ve Güney Ay Düğümü (KAD-Rahu, GAD-Ketu)

Kuzey ve Güney Ay Düğümü doğum haritanızdaki kader ve kısmet alametleri oldukları için, yaşam sürecince ortaya çıkacak büyük değişimleri göstermektedir. Ay düğümleri her 18 ayda bir burç değiştirir ve 12 burcu tamamlamaları 18 buçuk yıl sürer. Yani doğum haritamızda ki Rahu ve Ketu'nun doğum anınızda ki yerine dönmesi 18 buçuk yıllık bir süreç alacaktır. Bu dönemde liseden mezun oluruz, aile evimizden ayrılırız ve hayatımızda önemli olayları yaşarız. Ay düğümleri doğum haritamızda birbirinin karşısında yer alır, bundan dolayı tam döngüyü tamamlamadan önce her 9 yılda bir birbirlerinin doğum sırasında olduğu yerden geçerler. Her 18 ayda bir geçtikleri burç doğum haritasındaki gezegenlerin yerlerine göre değişecektir. Her 18 yılda bir hayatınızda çok önemli bir değişim yaşarsınız. Ay düğümleri döngüleri 18, 36, 54, 72 ve 90 yaşlarında sizin için önemli olacak yeni bir deneyim başlatırlar.

 

Kuzey Ay Düğümü astrolojide maddi dünyayı yönetir ve zihinle onun tüm saplantıları ve bağlantıları ile ilgilidir. Güney Ay Düğümü ise sezgilerimiz ve içgüdülerimiz ile ilgilidir. Kuzey Ay Düğümü bu dünyaya tüm karmamızla girişimiz, dünyevi arzularımız ve bağlandığımız şeylerdir. Güney Ay Düğümü ise bağlandığımız maddi şeylerden vazgeçmek anlamına gelen, spritüal amacımızı anlayarak bu dünyadan kurtuluşumuzdur. Böyle bakacak olursak Kuzey Ay Düğümü bu dünyaya doğumu, Güney Ay Düğümü ise bu dünyadan gidişi yani ölümü temsil eder. Kuzey Ay Düğümü bu dünyada gitmemiz gereken yol olduğu için, Kuzey Ay Düğümü'nün bulunduğu alana hareket edersek, hayatımızı kolaylaştıracaktır. Güney Ay Düğümü ise geçmiş hayatımızda edindiğimiz tüm tecrübeler olduğu için, bu hayatta uzak durmamız gereken her şeydir. Güney Ay Düğümü'nden uzak durmalıyız ki, yeni tecrübeler edinebilelim. Yaşarken Kuzey Ay Düğümü yoluyla deneyimlediğimiz tüm tecrübeleri, ölümümüz ile birlikte yeniden doğuşumuzda, Güney Ay Düğümü ile birlikte yanımızda götürebilelim.

 

Ancak bu dünyadaki deneyimlerimiz tamamlandığında Güney Ay Düğümüne yönelerek, maddi dünyadan vazgeçer ve spritüal amacımızı anlayarak bu dünyadan tamamen kurtulabiliriz. Zaten dünyada var olmamızın esas amacı da budur. Amaç tekamülümüzü tamamlayarak yaratıcıyla bir bütün olabilmek olduğuna göre haritanızda ki Kuzey ve Güney Ay Düğümlerinin bulundukları burç ve evlerin anlamlarını mutlaka öğrenmelisiniz. Ancak bu şekilde bu dünyadaki hayatınıza yön verebilir, dünya sahnesindeki rolünüzün ne olduğunu öğrenir ve bu rolü en iyi şekilde sahneleye bilirsiniz. Yolunuz sevgi ve farkındalıkla tekamülünüzü tamamlamak olsun. Sevgiler...

Karma Astrolog

Esin ÖKTEM FIRAT

 

bottom of page