top of page

JÜPİTER YAY BURCU TRANSİTİ

 

Öncelikle Jüpiter’e kısaca bir göz atalım; Jüpiter doğum haritasında, hayatın en önemli koruyucusu ve en önemli desteğidir. Çok önemli bir güce sahiptir. Bulunduğu her yere, her ortama rahatlık getiriyor. Problemleri çözen ve destek veren bir enerji alanı ve zaman yöneticisidir. Jüpiter eski Türklerde Elendis adını alıyor. Roma mitolojisindeki Jüpiter’den ismini alıyor. Ortalama 67 tane uydusu var. Çok büyük bir elektro manyetik enerjiye sahiptir. En önemli özelliklerinden biri koruyucu olmasıdır. Temel fonksiyonu bireyin kendisini geliştirmesini (genişletmesini), büyümesini ve duygusal anlamda ilerletmesini, bilincin bilgi, öğrenme ve anlama yoluyla gelişmesi ve büyümesini sağlamaktır.

Çok özel pozisyonlarında dinsel, spor veya herhangi bir şekilde fanatizm verebiliyor. Olayları yanlış değerlendirme söz konusu olabiliyor. Jüpiter bazen kollamayı da gösterir ama fırsatçılıkta verir. Ancak en önemli özellikleri büyütmek ve genişletmektir.

 

Jüpiter 8 Kasım 2018 tarihinde Yay burcuna geçiş yapacak ve 1 yıl boyunca buradaki transitine devam edecek. 2 Aralık 2019 tarihinde ise Oğlak burcuna geçiş yapacak. Jüpiter 12 yılda bir aynı burca geçiyor. Bu nedenle Yay burçlarını, yükselen burcu yay olanları ve Jüpiter’i Yay burcunda olanları bu sene, 12 yılda bir elde edilen büyük şans bekliyor. Bir önceki Yay burcu geçişi 24 Kasım 2006-18 Kasım 2007 tarihleri arasındaydı. Jüpiter Yay burcu geçişinin sizi nasıl etkileyeceğini anlamak için bu dönemde yaşadığınız olayları düşünün. Birebir aynısı olmasa da bu transit, benzer olayları hayatınıza getirecektir.

 

Jüpiter Yay burcunu yönetiyor ve burada en güçlü olduğu yerlerden birinde bulunuyor olacak. Jüpiter Yay burcunda ve Balık burcunda çok güçlü. Başak burcunda ve İkizler burcunda çok zayıf, Oğlak burcunda da zararlı etkilere sahiptir. Jüpiter Yay burcu etkisi daha fazla büyütme, genişletme ve şans verme etkisidir. Biz bu etkiye Sagitan etkisi deriz. Jüpiter Yay burcunda çok meraklıdır ve tecrübeler kazanmayı çok fazlasıyla ister. Bu tecrübeleri güçlendirip çevresine yayar. İhtiyacı olanlara yol gösterir. Çok neşelidir, cömerttir, optimisttir. Olumlu enerjileri kendisine çeker. Jüpiter Yay burcunu yönettiği için buradaki transitlerinde çifte şans verecektir.

Jüpiter Yay burcu ayrıca eğitim, adalet, yargı mekanizmaları, uluslararası ilişkiler, seyahat etmek, spor yapmak, uzak ülkelere yolculuklar, farklı kültürler, farklı felsefeleri öğrenmek, insanların hayata bakış açısı, inançları ve bunları nasıl idare edeceği ile de ilgilidir. Bu dönem adalet arayışımız ve adalet isteğimiz daha fazla artacaktır. Bu nedenle dünya çapında halk ayaklanmaları görülebilir.

 

Jüpiter Yay burcu geçişi fanatizmin arttığı, fanatik grupların güçlendiği ve kendini gösterdiği zamanlardır. Dini konular, mistisizm, felsefe konuları ön plana çıkacaktır. Bu bilgiler ışığında önümüzdeki yıl hak, hukuk arayışının artacağını, radikal grupların, İŞİD gibi dini radikal grupların çok güçleneceğini ve çeşitli terör eylemleriyle kendilerini tekrar hatırlatacaklarını söyleyebiliriz. Haç, hacılar, dini merkezler, din temsilcisi kişiler bu dönemde gündeme oturabilir.

Bilgiye olan açlık, sürekli bir şeyler öğrenmek isteği verir, öğrenmek yetmez öğrendiklerinizi paylaşırsınız, bu arada her şeyi sentezler kendi felsefenizi üretirsiniz.

 

Jüpiter Yay burcu dönemleri hem çok para kazandırır hem de fazla para harcatır. Şans oyunları ve borsaya merak artar. Bu alanlarda çok büyük para hareketliliği gözlemleyebiliriz. İnternette bahis siteleri, internet üzerinden alım satım yapan kripto para borsaları çoğalacaktır, bu nedenle bunlarla ilgili kısıtlamalar yada yasal düzenlemeler getirilebilir. Önümüzdeki yıl bu konu fazlasıyla gündeme gelecek ve halkı yönlendirecek gibi gözüküyor.

Türkiye açısından bakacak olursak;

 

Bir önceki Jüpiter Yay dönemi olan 2007 yılında ülkemizde meydana gelen bazı olaylara göz atalım:

 

*İstanbul'da Ermenice-Türkçe yayımlanan Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, 19 Ocak tarihinde gazetesinin önünde suikaste kurban gitti.

*Malatya'da Protestan cemaat ile yakın ilişkileri olduğu öne sürülen Zirve Yayınevi bürosu, 18 Nisan 2007 tarihinde basıldı. Baskında Alman uyruklu Tilmann Ekkhart Geske, Necati Aydın ve Uğur Yüksel öldürüldü.

*Ankara'da kentin işlek merkezlerinden Ulus'taki Anafartalar Çarşısı önünde canlı bomba patladı. 22 Mayıs tarihinde meydana gelen terör olayında 9 kişi öldü, 88 kişi yaralandı.

*AK Parti 22 Temmuz seçimlerinin tek galibi oldu

*Türkiye'nin 11. cumhurbaşkanı Abdullah Gül oldu.

*Hakkari-Dağlıca'da konuşlu piyade taburuna teröristlerce sabaha karşı düzenlenen saldırıda 12 asker şehit düştü, 16 asker yaralandı, 8 askerle irtibat kesildi. Kaçırılan askerler 16 gün sonra terör örgütü tarafından serbest bırakıldılar.

*Dağlıca saldırısından sonra hükümet sınır ötesi operasyon için Meclis'ten tezkere kararı aldı.

*Türk Hava Kuvvetleri Kuzey Irak'taki PKK kamplarını bombaladı

*Afrika üzerinden gelen sıcak hava dalgası 2007 yılında tüm yurtta etkili oldu. Türkiye en sıcak ve kurak yıllarından birini geçirdi. Küresel ısınmanın da etkisiyle birçok su kaynağı kurudu. Barajlarda yaşanan su kaybı ve yağışların azalması nedeniyle birçok il ve ilçede su kesintisine gidildi.

*9 Ocak 2007Adana'dan Irak'a giden, içinde Türk işçilerinin bulunduğu, Moldova'lı bir şirkete ait Antonov tipi bir uçak Bağdat'ın Beled Havaalanı pistine 200 metre kala düştü: 34 kişi öldü.

*10 Nisan 2007Pegasus Havayolları'na ait, içinde 178 yolcusu bulunan Boing 737-800 modelli Diyarbakır-İstanbul seferi yapan uçak, hava korsanı tarafından kaçırıldı.

*29 Nisan 2007İstanbul'da, Çağlayan Mitingi düzenlendi.

*13 Mayıs 2007Büyük İzmir Mitingi. Türkiye'nin İlk Deniz Mitingi. İzmir'de 2.500.000'e yakın kişinin katıldığı Türkiye'nin en büyük cumhuriyet mitingi denizden ve karadan katılım ile Kordon [Gündoğdu Meydanı]'nda gerçekleştirildi.

*30 Kasım 2007İstanbul-Isparta seferini yapmakta olan, Atlasjet Havayolları'na ait yolcu uçağı, Isparta'nın Çukurören ve Kılıç köyleri arasında kalan Türbetepe mevkiinde düştü. Uçakta bulunan, 50 yolcu ve 7 mürettebattan kurtulan olmadı.

 

Ülkemiz haritasında Yay burcu 6. Evi yönetiyor ve Jüpiter Yay burcu transitini bu evde yapacak. 6. Evin konuları;  İşçiler ve çalışanlar, kamu sağlığı, silahlı kuvvetler, memurlar, sendikalar, sağlık çalışanları, evcil ve küçük hayvanlar, toplumun genel beslenme şeklini de gösterir. Restoranlar, yiyecek içecek işletmeleri de buradan görünür. Aynı zamanda ülkedeki insanların genel sağlığı ve salgın hastalıkları da gösteriyor. Sagitan etkisi ile beraber Jüpiter bu konuların gereğinden fazla büyümesine neden olacaktır. Unutmayın bu büyüme etkisi sadece iyicil çalışmaz, negatif olayları da büyütecektir.

 

Jüpiter’in 6. Ev transiti ile beraber 7. Evde transit yapan Satürn ve Plüton etkisiyle; sınırlarda hareketlilik, radikal grupların eylemleri sonucu sınır ötesi harekâtlar söz konusu olacak, bu harekâtlar yararımıza sonuçlanmakla beraber, süreç esnasında büyük de kayıplar söz konusu olacaktır.

 

Hava taşımacılığı, havalimanları ile ilgili gelişmeler düzenlemeler, hava yolu firmalarının güvenliklerinin artırılması gibi konular gündeme gelecek, uçak kazaları ve uçak kaçırılma olayları sonucu oluşabilecek tatsız durumlar söz konusu olacaktır.

 

Bu transit Yay burçlarına büyük şanslar getirmekle beraber ateş grubu burçlara yani Koç ve Aslan burçlarına ve Jüpiter’i bu burçlarda bulunanlara da iyi açılar yapacağından önemli destekler alabilecekleri bir yıl yaşatacaktır. Hava grubu burçlar İkizler, Terazi ve Kova burçları da olumlu etki alacak burçlar arasında yer alıyor.

 

Diğer burçlar egoya dikkat, gereksiz risklere girmekten ve fazla gözü pek davranmaktan kaçının. Vicdanları güçlü insanlarda Jüpiter transitleri çok güçlüdür. Doğru bir Jüpiter’e sahipseniz vicdanlı, adil, sorumlu bir insan olursunuz. Zihinsel güç ve maddi açıdan zenginleşirsiniz ve bu zenginliği çevrenizle paylaşırsınız.

 

Önce Satürn bir burçta transit yapar, sonrasında Jüpiter o bölgeye gelerek ödülleri dağıtır. Unutmayın Er olmadan eren olunmaz. Er olmak; diz çökmek, kul olmak, topluma hizmeti görev bilmek demektir. Bu da Satürn’ün ruhsal yönü Sekendiz ile ilgilidir. Kadim Türkçede sekmek; sakınmak, saklanmak, sıkılmak; yani darlık, süzülme anlamlarına gelir. Bu içimizin karanlıklarında birikenlere ulaşıp onları eritmemizi, süzüp temizlememizi ve gölgelerimizle yüzleşmemizi sağlar. Kavrulmayan olgunlaşıp yaşamı kavrayamaz. Yani Erendiz’in ödüllerini almak, Sekendiz’in sınavlarını geçmekle mümkündür. Satürn Yay burcu geçişinde oldukça zorlanmış olanlar, şimdi Jüpiter Yay burcu geçişiyle ödüllerini toplayacaklar. Hepinize bolluk ve bereket getiren bir yıl olmasını diliyorum.

 

Koç burçları 9. Evden bu transiti alacaklar. 9. Evi Jüpiter yönetir ve burada çok güçlüdür. Jüpiter burada eğitim, basın yayın konularında çok büyük destek verir. Kitap yayınlamak için iyi bir dönemdir. Yurt dışına çıkış, yurt dışı bağlantılı işler, hukuksal konularda şans vereceği konular arasında yer alır. Bireysel haritanıza göre değişmekle beraber 2019 yılı Koç burçlarının en şanslı olduğu yıllardan biri olacaktır.

 

Boğa burçları Jüpiter transitini 8. Evlerinden alıyorlar. Bu yıl Jüpiter size 3. Şahıslardan gelecek paralar, miras, nafaka, tazminat, eşten gelece paralar, eşin kazançlarında artış, prim, sigorta, ikramiye, kredi konularında şans verecek.

 

İkizler burçlarının 7. Evinde gerçekleşecek olan Jüpiter transiti evlilik ve ortaklıklar konusunda şanslar veriyor. Yeni bir ortaklık kurabilir, evlenebilirsiniz.

 

Yengeç burçlarının Jüpiter transiti 6. Evde gerçekleşiyor. Jüpiter bu konumda size iş hayatında yeni gelişmeler, iş ve meslek konusunda büyük şanslar verecektir. İşsiz iseniz yeni bir işe girmek yada işinizden memnun değilseniz iş değiştirmek söz konusu olabilir. Ayrıca Jüpiter burada iyi bir sağlığa işaret eder, kronik hastalıklarınız varsa bunların iyileşme dönemidir. Bu yıl yine evcil hayvanlar konusunda size şans veriyor. Evcil hayvanınız yoksa yeni bir tane edinebilirsiniz.

 

Aslan burçlarının 5. Evinde Jüpiter transiti bir yıl sürecek ve Aslan burçları yılın şanslı burçlarından biri olacak. 5. Ev konularında büyük şanslar ve gelişmeler yaşayacaksınız. Bu yıl aşık olabilirsiniz, evli iseniz çocuk sahibi olmayı destekliyor. Bunun yanı sıra spekülasyonlar ve borsadan para kazanmayıda destekliyor. Yine bu yıl loto yada piyangodan para çıkması da sizi şaşırtmasın.

 

Başak burcu 4. Evden Jüpiter transiti alacak, emlak almak, gayrimenkul edinmek bunun yanında ailevi her türlü konuda olumlu etkiler vererek bu alanda büyüme genişlemeyi sağlayacaktır.

 

Terazi burcu Jüpiter geçişini 3. Evinden alıyor. Bu sene terazi burçları bol bol seyahat edecekler. Hizmet içi eğitim, iş gereği seyahatler, yabancı dil öğrenme ve kardeşler konusunda büyük şanslar, olumlu etkiler söz konusu olacaktır. Kardeşin evlenebilir gibi.

 

Akrep burcunun 2. Evinde gerçekleşen Jüpiter transiti para kaynaklarınızda artış, para kaynaklarınızda büyüme ancak bunu iyi yönlendirip yatırıma çevirmelisiniz.

 

Yay burcu; Yılın en şanslı burcudur. 1. Evden Jüpiter transiti alıyor. Yay burcu olanlar yıl boyunca destek alacaklar, hayatlarının her alanında büyüme etkisini yaşayacaklar. Her konuda şans getirecek bir yıl, özellikle kişisel gelişiminiz, farkındalığınız açısından büyük şanslar yakalayacaksınız.

 

Oğlak burcunun 12. Evinde Jüpiter transiti oluşuyor. Buradaki etki daha çok koruma etkisidir. Manevi olarak çok güçlenirsiniz. Koruma altında olursunuz, bu ilahi bir korumada olabilir, çevrenizdeki birinin bilmediğiniz bir koruması da olabilir. Bu dönemde şifa, arınma çalışmaları gibi konulara yönelirseniz destek daha da artacaktır.

 

Kova burcu Jüpiter transitini 11. Evinden alıyor. Jüpiter’in dilekler ve arzular evinde olması, getireceği şans ile istek ve dileklerinizi gerçekleştirmenizi mümkün hale getiriyor. Bu yıl sosyal çevrenizde artış olacaktır. Çalışmalarınızın sonucu alacağınız bir döneme giriyorsunuz.

 

Balık burçlarının 10. Evinde Jüpiter transiti olacak. 10 ev kariyer evidir. Kariyerde büyüme ve gelişme imkanı verecek. Yeni bir işe girmek, terfi etmek, kariyer hedefinizi farklı bir alana yöneltmek gibi konularda desteklerin gelmesi söz konusu olacaktır.

 

02 Kasım 2018

 

Karma Astrolog

Esin ÖKTEM FIRAT

bottom of page