top of page

Ay Düğümleri Burç Değiştiriyor.

 

Ay Düğümleri Nedir?

 

Ay düğümleri Ay’ın Dünya etrafındaki yörüngesiyle Dünya’nın Güneş etrafındaki yörüngesinin kesiştiği noktalardır. Biri Kuzey kutbuna yakın kesişiyor buna Kuzey Ay Düğümü veya Ejderhanın başı diyoruz. Diğeri Güney kutbuna yakın kesişiyor buna da Güney Ay Düğümü veya Ejderhanın kuyruğu diyoruz. Birbirlerine 180 derecelik karşıt açı ile duruyorlar. Aralarındaki çizgi Ay düğümleri eksenini oluşturuyor. Ay Düğümü ekseni her burçta 18,5 yıl geçirir. Bunlar Hint astrolojisinde Rahu ve Ketu olarak adlandırılmıştır.

 

Ay Düğümü ekseni Karmik Astrolojiyle bağlantılıdır. Karma bu düğümler sayesinde anlaşılabilir hale gelir. Güney Ay Düğümü geçmişi, Kuzey Ay Düğümü ise geleceği ve şimdiki hayatımızda ulaşmak istediğimiz amaçlarımızı gösterir. Geçmiş yaşamlarda yaşanmış tüm deneyimler Güney Ay düğümünde açıklama bulabilir ayrıca burada bulunanlar Kuzey Ay düğümündekilerden daha tanıdık gelir. Güney Ay düğümünde bulunanlar bize yakın hissettiğimiz şeyler, küçük alışkanlıklar, rahat ettiğimiz için değiştirmek istemediklerimizi kapsar.

 

Düğümlerin bulundukları evlere, burçlara ve pozisyonlara göre hayatın hangi alanında hangi yöne doğru ilerlememiz, büyümemiz gerektiğini anlayacak çok önemli bilgiler edinebiliriz. Ay düğümlerini incelemek ruhun geçmişten bu yana hangi yolda ilerlediği ve daha ne kadar yol kat etmesi gerektiğini anlatır.

 

Çoğumuz bütün gücümüzle Güney Ay Düğümlerine tutunur ve doğmadan önce seçtiklerimiz, kabul ettiklerimiz, izlememiz gereken yoldan yani Kuzey Ay Düğümünden kaçarız. Bizi daha ileriye taşıyacak olan deneyimlerle, hayat sınavlarıyla yüzleşecek cesareti kendimizde bulamayız. Oysaki Kuzey Ay Düğümü bu hayatta gitmemiz gereken yoldur. Bir kez bu yolda ilerlemeye başladığımızda evrensel yardım mutlaka bize ulaşacaktır.

 

Kuzey ve Güney Ay Düğümü doğum haritanızdaki kader ve kısmet alametleri oldukları için, yaşam sürecince ortaya çıkacak büyük değişimleri göstermektedir. Ay düğümleri her 18 ayda bir burç değiştirir ve 12 burcu tamamlamaları 18,5 yıl sürer. Yani doğum haritamızda ki Rahu ve Ketu'nun doğum anınızda ki yerine dönmesi 18,5 yıllık bir süreç alacaktır. Bu dönemde liseden mezun oluruz, aile evimizden ayrılırız ve hayatımızda önemli olayları yaşarız. Ay düğümleri doğum haritamızda birbirinin karşısında yer alır, bundan dolayı tam döngüyü tamamlamadan önce her 9 yılda bir birbirlerinin doğum sırasında olduğu yerden geçerler. Her 18 ayda bir geçtikleri burç doğum haritasındaki gezegenlerin yerlerine göre değişecektir. Her 18 yılda bir hayatınızda çok önemli bir değişim yaşarsınız. Ay düğümleri döngüleri 18, 36, 54, 72 ve 90 yaşlarında sizin için önemli olacak yeni bir deneyim başlatırlar.

 

Kuzey Ay Düğümü astrolojide maddi dünyayı yönetir ve zihinle onun tüm saplantıları ve bağlantıları ile ilgilidir. Güney Ay Düğümü ise sezgilerimiz ve içgüdülerimiz ile ilgilidir. Kuzey Ay Düğümü bu dünyaya tüm karmamızla girişimiz, dünyevi arzularımız ve bağlandığımız şeylerdir. Güney Ay Düğümü ise bağlandığımız maddi şeylerden vazgeçmek anlamına gelen, spritüal amacımızı anlayarak bu dünyadan kurtuluşumuzdur. Böyle bakacak olursak Kuzey Ay Düğümü bu dünyaya doğumu, Güney Ay Düğümü ise bu dünyadan gidişi yani ölümü temsil eder. Kuzey Ay Düğümü bu dünyada gitmemiz gereken yol olduğu için, Kuzey Ay Düğümü'nün bulunduğu alana hareket edersek, hayatımızı kolaylaştıracaktır. Güney Ay Düğümü ise geçmiş hayatımızda edindiğimiz tüm tecrübeler olduğu için, bu hayatta uzak durmamız gereken her şeydir. Güney Ay Düğümü'nden uzak durmalıyız ki, yeni tecrübeler edinebilelim. Yaşarken Kuzey Ay Düğümü yoluyla deneyimlediğimiz tüm tecrübeleri, ölümümüz ile birlikte yeniden doğuşumuzda, Güney Ay Düğümü ile birlikte yanımızda götürebilelim.

 

Ancak bu dünyadaki deneyimlerimiz tamamlandığında Güney Ay Düğümüne yönelerek, maddi dünyadan vazgeçer ve spritüal amacımızı anlayarak bu dünyadan tamamen kurtulabiliriz. Zaten dünyada var olmamızın esas amacı da budur. Amaç tekamülümüzü tamamlayarak yaratıcıyla bir bütün olabilmek olduğuna göre haritanızda ki Kuzey ve Güney Ay Düğümlerinin bulundukları burç ve evlerin anlamlarını mutlaka öğrenmelisiniz. Ancak bu şekilde bu dünyadaki hayatınıza yön verebilir, dünya sahnesindeki rolünüzün ne olduğunu öğrenir ve bu rolü en iyi şekilde sahneleye bilirsiniz.

 

Ay Düğümleri Yengeç-Oğlak Aksında

 

7 Kasım 2018 itibariyle Ay Düğümleri burç değiştirdi ve Yengeç -Oğlak aksına geçti. 18 ay boyunca 5 Haziran 2020 tarihine kadar; KAD Yengeç- GAD Oğlak burcunda seyrine devam edecek. Bu geçiş tüm dünyada zorlu olaylar yaşatacak, bunun yanı sıra kişisel yaşamımızda da beklenmedik olaylar yaratarak, hayatımıza dönüşümler getirecektir. Tam 18,5 yıl önce yani 2000-2001 tarihlerinde Ay Düğümleri yine bu hatta bulunuyordu. Bu tarihleri düşündüğünüzde aklınıza neler geliyorsa bunlara benzer olayları hayatınıza tekrar getireceğini bilmelisiniz.

 

Bu tarihlerde Türkiye ve Dünya’da neler olduğuna göz atacak olursak;

 

13 Ocak 2001 El Salvador'da 7,6 büyüklüğünde deprem: 840 kişi öldü.

24 Ocak 2001 Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan, 4 koruması ve şoförü, uğradıkları silahlı saldırıda öldürüldü.

26 Ocak 2001 Gujarat'da (Hindistan) deprem: 20.000 den fazla kişi öldü.

15 Mart 2001 İstanbul-Moskova seferini yapan Tupolev-154 tipi uçak, Atatürk Havalimanı'ndan kalkışından kısa süre sonra Çeçen korsanlarca kaçırıldı. Medine'ye indirilen uçağa Suudi antiterör timlerince düzenlenen operasyonda, Türk yolcu Gürsel Kambal, Rus Hostes Yuria Fomina ve bir korsan öldü.

25 Nisan 2001 Merkez Bankası'na özerklik getiren yasa TBMM'de kabul edildi.

1 Haziran 2001 Bir Hamas intihar bombacısı Tel Aviv'deki bir diskoda 21 kişinin ölümüne yol açtı.

14 Ağustos 2001 Recep Tayyip Erdoğan'ın kurucu üyesi olduğu Adalet ve Kalkınma Partisi kuruldu.

9 Eylül 2001 Filistinliler'in 3 farklı bölgede düzenledikleri saldırıda 7 kişi öldü, 42 kişi yaralandı. Saldırı sonrası İsrail, Filistinli bakanı kaçırdı.

11 Eylül 2001 ABD'ye, Tarihin en korkunç terörist saldırısı düzenlendi: İki yolcu uçağı, sabah mesaisinin başladığı saatlerde 18 dakika arayla New York'taki Dünya Ticaret Merkezi'nin bulunduğu iki gökdeleni vurdu. Saldırıda 5 binin üzerinde insan öldü.

7 Ekim 2001 11 Eylül saldırılarına yanıt olarak ABD, Terörizmle Savaş ilan etti ve Afganistan’ı bombalamaya başladı.

 

Bu dönemin en önemli olayı ise 2001 finansal krizinin patlak vermesi olmuştur. Bu dönemde, teknoloji ve finansal piyasalar çökerken dünya büyük Dot-com balonu denilen deneyimi yaşamıştır.

Dot-com balonu 2000 yılının Mart ayında teknoloji firmalarının yer aldığı borsa endeksi olan NASDAQ'(nastak)daki senetlerin büyük değer kaybı yaşamasıyla sönen ekonomik balon. Söz konusu kriz, gelişen bilgisayar ve Internet teknolojilerine yatırım yapan risk sermayesi şirketlerinin yatırımlarının geri dönüşünü sağlayamamaları sonucunda bu sektörlerden çekilmeleri sonucu yaşanmıştır. Yatırımlardaki bu azalma yüzünden hisse senetleri büyük oranda değer yitirmiştir.

 

Dow Jones Borsası Endüstri Endeksi ilk kez 10 bine ulaştı. (Dow Jones Borsası endüstri endeksi ABD'nin önemli hisse senedi endekslerinden biri. En büyük otuz şirketi içerir. İlk yayını 26 Mayıs 1896 da yapıldı.)

 

Ayrıca 1 Ocak 1999 ile 1 Ocak 2002 tarihleri arasında, üye ülkelerin ulusal para birimlerinin, Birliğin ortak para birimi olan euroya dönüşümünün hukuki çerçevesi ile ilgili olarak, AB Konseyi tarafından gerekli çalışmalar yapılmış ve 1 Ocak 2002 tarihi ile birlikte Euro'nun hikayesi başlamıştır.

 

Yengeç-Oğlak eksenindeki Ay Düğümleri geçişi tüm dünyada büyük değişimlere neden olmuştur. Çevremizdeki koşullar farklılaşır, bu farklılaşma hazır olmadığımız hiç aklımıza gelmeyen konularda değişiklikler oluşturur. Bu transit kariyer ve mesleğiniz, sevginiz ve evliliğiniz, çocuklar ve aileniz ayrıca mali durumunuz ve kamusal konumunuz konularında çeşitli değişikliklerin yanı sıra beklemediğiniz ve yapmak zorunda kaldığınız tüm değişiklikleri de getirecektir.

Bu dönem 2001 krizi benzeri bir ekonomik krizin yaşanacağını söyleyebiliriz. Ancak bu kez kriz endüstri ve teknoloji yerine inşaat ve hizmet sektöründe yaşanacaktır. Kriz nedeniyle konut fiyatları değer kaybedecek, sektördeki işten çıkarılmalar dolayısiyle işsizlik oranlarında artış görülecektir. İnşaat sektöründeki alınan kredilerin ödenmemesi durumu bankacılık sektörünü de zor duruma sokacaktır.

 

Ay düğümleri Yengeç-Oğlak ekseninde olduğu için haritanızda bu aksı kapsayan ev konuları, bu evde bulunan gezegenler ve bu aksta transit yapan diğer gezegenlerle görünümlerine göre bireysel yorumlar yapılmalıdır.

 

Kuzey Ay Düğümünün, aile olma, birlikte harekete geçme, paylaşma, empati ve duygusal bağ kurma teması taşıyan Yengeç burcuda olması; aileyi ve aile gibi olduğumuz kişileri ihmal etmeye, evlilikten-yuva kurmaktan kaçınmaya, duygusal empati yapmak yerine daha sert ve hak ettiği neyse onu vermeye neden olabilir. Güney Ay Düğümünün Oğlak burcundaki yerleşimi ise; duygusal ihtiyaçları bastırma, katı mantıkçı bir yaklaşım, kendini hayatın yükleri altında eziliyor gibi hissetme, manevi değerlerden uzaklaşma gibi konuları fazlasıyla gündemde tutacaktır.

 

Tutulmaların Ay Düğümlerinin üzerinde yada bunlara çok yakın noktalarda gerçekleştiğini de göz önüne alacak olursak bu yıl, yengeç-oğlak burcu konularının ve bunların bulunduğu evlerin bir şekilde hepimizi etkileyeceğini unutmamalıyız.

 

Gitmemiz gereken yer KAD olduğundan, önümüzdeki 18 ay boyunca Yengeç burcu temalarını yani aile kavramının anlamını daha bir içselleştirmek, milli ve manevi değerlerimizi korumak, bu değerleri yeniden hatırlamak ve sahip çıkmak. Aile ve dostluk ilişkilerimizde üzerimize düşen sorumluluktan kaçmamak, ihmal ettiğimiz ebeveynlerimizi, kardeşlerimizi, akrabalarımızı aramak, sormak, gönül almak, ihtiyaçlarını karşılamak için, GAD Oğlak’ta edindiğimiz tecrübeleri kullanmalıyız. Ayrıca bu süreçte sorumluluklarımızı gereksiz yere abartıp kendimizi ihmal etmemeye de dikkat etmek gerekiyor.

 

Ülkemizin Ay Düğümlerine göz atacak olursak;

 

Güney Düğümü: Kök sorunları, kök problemleri ve halkın hep birlikte kaybedeceği şeyleri,

 

Kuzey Düğümü: O toplumdaki kişilerin ortak gittikleri, gitmeleri gereken hedefleri gösterir.

 

Türkiye Cumhuriyeti haritasında; GAD 9. Evde Balık Burcunda - KAD 3. Evde Başak Burcunda bulunuyor. İnançlar konusunda baskın bir şekilde kökten gelen inançlardan uzak durulması gerektiğini, akla ve bilime yönelmemiz gerektiğini gösteriyor. Yani şuan yapılanın tam aksine dinsel eğitimden uzak durup bilimsel eğitime yönelmemiz gerektiğini söylüyor. Kısaca bu ülkede laikliğin vazgeçilemez bir şart olduğunu bize gösteriyor. Bunun yanı sıra Ay Düğümlerinin Yengeç-Oğlak aksında bulunmasının ülkemiz açısından anlamın da ayrıca bakmamız gerekiyor.

 

Türkiye haritasının 1 ve 7. Evleri Yengeç-Oğlak aksını oluşturuyor. Ülkeler astrolojisinde 1. Ev ülkede yaşayan halk, halkın genel morali, halkın sağlığı, halkın huzuru veya ülkenin imajı hakkında bize bilgi verir. 7. ev ise dış ilişkiler, yabancı ülkelerle olan anlaşmalar ve anlaşmazlıklar. Toplumun evlilik ve boşanma oranları. Savaşlar, devletin dostlarını ve düşmanlarını da gösterir. 7. Ev açık düşmanlıklar evidir. Dış işleri, NATO gibi bağlantılar da buradan görülür. Savaş ilanları da 7. Ev ile ilgilidir. Ayrıca savaşta şehit olanları da gösterir. Yine iki ülkenin birleşmesi yada ayrılması da bu evden görülür.

 

Ay Düğümleri 3 Ocak 2019 itibariyle Türkiye Haritasının 1-7 aksına geçmiş olacak. Bu dönemde Oğlak burcundaki transit Plüton, Satürn ve GAD, gizli ve açık düşmanlarımızın iş başında olduğunu, ülkemiz üzerinde çeşitli oyunlar oynanmaya çalışıldığını ve bunu ileri götürmekten kaçınmayacaklarını bize gösteriyor. Önümüzdeki dönemde dış ilişkiler, ülkemiz ile yapılan eski-yeni anlaşmalar gündeme gelirken NATO ile ilişkilerimizde gerginlik, sınır ötesi harekatların zorunlu hale gelebileceğini, 2019 yılında bu konularda ülkemizin büyük bir sınav vereceğini söyleyebilirim.

 

Yapmamız gereken 1. Evde bulunan KAD’nü dikkate alarak birlik ve beraberlik duygularımızı harekete geçirip tek yürek olmayı başarmak. Milli ve manevi değerlerimizi korumak, bu değerleri yeniden hatırlamak ve sahip çıkmak. Vatanımıza olan sevgimizi hatırlayarak, millet adına değer üretmenin öneminin farkına varmaktır. KAD’nün 1. Evde transit yapıyor olması halk olarak 2019 yılında oldukça güçleneceğimizi ancak Yengeç burcunun yöneticisi olan Ay’ın Türkiye haritasında 12. evde ve 29 derece İkizler burcundaki yerleşiminden dolayı gizli güçlerin devrede olmaya devam edeceğini de bize hatırlatıyor. Özellikle medya, yalan haber, sosyal medyada galeyana getirecek çarpıtılmış olaylara karşı dikkatli olmamız gereken bir döneme giriyoruz. Birlik ve beraberliği korumak ülkemiz için bir numaralı gündem haline gelebilir. Yolunuz sevgi ve farkındalıkla tekamülünüzü tamamlamak olsun. Sevgiler...

 

Karma Astrolog

Esin ÖKTEM FIRAT

 

 

 

bottom of page