top of page

Ay Düğümleri Nedir?

 

Ay düğümleri Ay’ın Dünya etrafındaki yörüngesiyle Dünya’nın Güneş etrafındaki yörüngesinin kesiştiği noktalardır. Biri Kuzey kutbuna yakın kesişiyor buna Kuzey Ay Düğümü veya Ejderhanın başı diyoruz. Diğeri Güney kutbuna yakın kesişiyor buna da Güney Ay Düğümü veya Ejderhanın kuyruğu diyoruz. Birbirlerine 180 derecelik karşıt açı ile duruyorlar. Aralarındaki çizgi Ay düğümleri eksenini oluşturur. Ay Düğümü ekseni her burçta 18,5 yıl geçirir. Bunlar Hint astrolojisinde Rahu ve Ketu olarak adlandırılmıştır.

Ay Düğümü ekseni Karmik Astrolojiyle bağlantılıdır. Karma bu düğümler sayesinde anlaşılabilir hale gelir. Güney Ay Düğümü geçmişi, Kuzey Ay Düğümü ise geleceği ve şimdiki hayatımızda ulaşmak istediğimiz amaçlarımızı gösterir. Geçmiş yaşamlarda yaşanmış tüm deneyimler Güney Ay düğümünde açıklama bulabilir ayrıca burada bulunanlar Kuzey Ay düğümündekilerden daha tanıdık gelir. Güney Ay düğümünde bulunanlar bize yakın hissettiğimiz şeyler, küçük alışkanlıklar, rahat ettiğimiz için değiştirmek istemediklerimizi kapsar.

Düğümlerin bulundukları evlere, burçlara ve pozisyonlara göre hayatın hangi alanında hangi yöne doğru ilerlememiz, büyümemiz gerektiğini anlayacak çok önemli bilgiler edinebiliriz. Ay düğümlerini incelemek ruhun geçmişten bu yana hangi yolda ilerlediği ve daha ne kadar yol kat etmesi gerektiğini anlatır.

Çoğumuz bütün gücümüzle Güney Ay Düğümlerine tutunur ve doğmadan önce seçtiklerimiz, kabul ettiklerimiz, izlememiz gereken yoldan yani Kuzey Ay Düğümünden kaçarız. Bizi daha ileriye taşıyacak olan deneyimlerle, hayat sınavlarıyla yüzleşecek cesareti kendimizde bulamayız. Oysaki Kuzey Ay Düğümü bu hayatta gitmemiz gereken yoldur. Bir kez bu yolda ilerlemeye başladığımızda evrensel yardım mutlaka bize ulaşacaktır.

Karma Astrolog

Esin ÖKTEM FIRAT

 

 

bottom of page