top of page

AY DÜĞÜMLERİ BURÇ DEĞİŞTİRİYOR

İKİZLER-YAY

Ay Düğümlerinin burç değiştirmesi ile ilgili 2 farklı tarihle karşılaştığınızı ve bunun nedenini yada hangisinin doğru olduğunu merak ettiğinizi biliyorum. Bu tarih farkı ekollerin kullandığı programla ilgili teknik bir konu. Bazı astrologlar haritalarında True Node kullanıyorlar, bundan dolayı Ay Düğümleri 5 Mayıs ta burç değiştiriyor olarak görülüyor. Bazı astrologlar ise haritalarında Mean Node kullandıkları için bu tarih 4 Haziran olarak görülüyor. Sonuç itibariyle en geç 4 Haziranda Ay Düğümleri burç değiştirmiş olacak. Unutmayın yapılan yorumlar kendi sistemleri açısından doğrudur.

Bu konuyu açıklığa kavuşturduğumuza göre öncelikle Ay Düğümleri neydi bunu bir hatırlayalım: Yükselen Ay Düğümü Kuzey Ay Düğümü veya Ejderhanın başı olarak, Alçalan Ay Düğümü ise Güney Ay Düğümü veya Ejderhanın kuyruğu olarak adlandırılır. Hint astrolojisinde bunlar Rahu ve Ketu olarak isimlendirilmişlerdir. Alçalan yani Güney Ay Düğümü geçmişi, yükselen yani Kuzey Ay Düğümü ise geleceği ve şimdiki hayatımızda ulaşmak istediğimiz amaçlarımızı gösterir. Ay Düğümü ekseni Karmik Astrolojiyle bağlantılıdır. Karma bu düğümler sayesinde anlaşılabilir hale gelir. Geçmiş yaşamlarda yaşanmış tüm deneyimler Güney Ay düğümünde açıklama bulabilir. Güney Ay düğümünde bulunanlar bize yakın hissettiğimiz şeyler, küçük alışkanlıklar, rahat ettiğimiz için değiştirmek istemediklerimizi kapsar.

Düğümlerin bulundukları evlere, burçlara ve pozisyonlara bakarak hayatın hangi alanında hangi yöne doğru ilerlememiz, büyümemiz gerektiğini anlayacak çok önemli bilgiler edinebiliriz. Ay düğümlerini incelemek ruhun geçmişten bu yana hangi yolda ilerlediği ve daha ne kadar yol kat etmesi gerektiğini anlatır.

Çoğumuz bütün gücümüzle Güney Ay Düğümlerine tutunur ve doğmadan önce seçtiklerimiz, kabul ettiklerimiz, izlememiz gereken yoldan yani Kuzey Ay Düğümünden kaçarız. Bizi daha ileriye taşıyacak olan deneyimlerle, hayat sınavlarıyla yüzleşecek cesareti kendimizde bulamayız. Oysaki Kuzey Ay Düğümü bu hayatta gitmemiz gereken yoldur. Bir kez bu yolda ilerlemeye başladığımızda evrensel yardım mutlaka bize ulaşacaktır.

Kuzey ve Güney Ay Düğümü doğum haritanızdaki kader ve kısmet alametleri oldukları için, yaşam sürecince ortaya çıkacak büyük değişimleri göstermektedir. Ay düğümleri her 18 ayda bir burç değiştirir ve 12 burcu tamamlamaları 18 buçuk yıl sürer. Yani doğum haritamızda ki Rahu ve Ketu'nun doğum anınızda ki yerine dönmesi 18 buçuk yıllık bir süreç alacaktır. Ay düğümleri doğum haritamızda birbirinin karşısında yer alır, bundan dolayı tam döngüyü tamamlamadan önce her 9 yılda bir birbirlerinin doğum sırasında olduğu yerden geçerler. Ay düğümleri döngüleri 18, 36, 54, 72 ve 90 yaşlarında sizin için önemli olacak yeni bir deneyim başlatırlar.

Kuzey Ay Düğümü astrolojide maddi dünyayı yönetir ve zihinle onun tüm saplantıları ve bağlantıları ile ilgilidir. Güney Ay Düğümü ise sezgilerimiz ve içgüdülerimiz ile ilgilidir. Kuzey Ay Düğümü bu dünyaya tüm karmamızla girişimiz, dünyevi arzularımız ve bağlandığımız şeylerdir. Güney Ay Düğümü ise bağlandığımız maddi şeylerden vazgeçmek anlamına gelen, spritüal amacımızı anlayarak bu dünyadan kurtuluşumuzdur. Böyle bakacak olursak Kuzey Ay Düğümü bu dünyaya doğumu, Güney Ay Düğümü ise bu dünyadan gidişi yani ölümü temsil eder. Kuzey Ay Düğümü bu dünyada gitmemiz gereken yol olduğu için, Kuzey Ay Düğümü'nün bulunduğu alana hareket edersek, hayatımızı kolaylaştıracaktır. Güney Ay Düğümü ise geçmiş hayatımızda edindiğimiz tüm tecrübeler olduğu için, bu hayatta uzak durmamız gereken her şeydir. Ancak bu dünyadaki deneyimlerimiz tamamlandığında Güney Ay Düğümüne yönelerek, maddi dünyadan vazgeçer ve spritüal amacımızı anlayarak bu dünyadan tamamen kurtulabiliriz. Zaten dünyada var olmamızın esas amacı da budur. Amaç tekamülümüzü tamamlayarak yaratıcıyla bir bütün olabilmek olduğuna göre haritanızda ki Kuzey ve Güney Ay Düğümlerinin bulundukları burç ve evlerin anlamlarını mutlaka öğrenmelisiniz. Ancak bu şekilde bu dünyadaki hayatınıza yön verebilirsiniz.

Geçtiğimiz 18 ay boyunca Ay Düğümleri Yengeç-Oğlak hattı üzerinde hareket etti, bu dönem tüm dünyada zorlu olaylar yaşanmasına neden oldu. Kişisel yaşamımızda da beklenmedik olaylar yaratarak, hayatımıza dönüşümler getirdi. Bundan sonra 18 ay boyunca Ay Düğümleri İkizler-Yay Hattı üzerinde hareket ediyor olacak. 4 Haziran 2020’den 22 Aralık 2021 yılına kadar Kuzey Ay Düğümü İkizler burcunda Güney Ay Düğümü ise Yay burcunda bulunacak. Ay Düğümlerinin daha önce İkizler-Yay hattında bulunduğu 14 Aralık 1945 -2 Ağustos 1947,

26 Ağustos 1964- 19 Şubat 1966,

17 Mart 1983- 11 Eylül 1984 ve

24 Ekim 2001- 13 Mayıs 2003 tarihleri arasında doğanlar bu dönemde çok özel bir döngüye gireceklerinden hayatlarında meydana gelecek eşzamanlılıkları iyi takip etmeliler.

Yine Ay Düğümlerinin bu hatta geçmiş olduğu son dönem olan Ekim 2001 Mayıs 2003 tarihleri arasında meydana gelen olaylara bir göz gezdirecek olursak Ay Düğümlerinin İkizler-Yay seyahatini daha doğru değerlendirebiliriz.

1 Ocak 2002 Yeni Euro banknotları dolaşıma çıktı.

28 Ocak 2002 Ekvator Havayolları'na ait Boeing 727-100 tipi bir yolcu uçağı güney Kolombiya'da And Dağları'na çarparak düştü: 92 kişi öldü.

3 Şubat 2002 Afyon'da merkez üssü Sultandağı olan 6 büyüklüğündeki depremde 43 kişi öldü, 318 kişi yaralandı.

20 Şubat 2002 Mısır'ın başkenti Kahire'den Luksor'a giden yolcu treninde yangın çıktı. En az 373 kişi öldü.

1 Nisan 2002 Genelkurmay başkanlığı genel sekreterliği, hükümetin Afganistan'da görev yapan ISAF'ın komutasının devralınmasını ilke olarak benimsediğini, Tümgeneral Akın Zorlu başkanlığında bir keşif heyetinin bu ülkeye gönderileceğini bildirdi.

11 Nisan 2002 Tunus'ta bir sinagog bombalandı; 21 kişi öldü.

4 Mayıs 2002 Nijerya'da bir yolcu uçağı kalkıştan hemen sonra düştü: 148 kişi öldü.

28 Mayıs 2002 NATO, Rusya'yı sınırlı ortak ilan etti.

22 Haziran 2002 İran'da meydana gelen, Richter ölçeğine göre 6.5 şiddetindeki depremde 261'den fazla kişi öldü.

27 Temmuz 2002 Ukrayna'da hava gösterisi sırasında bir savaş uçağının düşmesi sonucu izleyicilerden 77 kişi öldü.

3 Ağustos 2002 AB'ye uyum çerçevesinde kabul edilen yasayla, savaş ve yakın savaş tehdidi dışında idam cezası kaldırıldı.

15 Eylül 2002 Manisa Etnografya ve Arkeoloji Müzesi soyuldu. Soygunda, Helenistik döneme ait ''Marsyas'' ve Roma dönemine ait ''Eros'' heykelleri çalındı.

19 Eylül 2002 Tel Aviv'de bir otobüse düzenlenen intihar saldırısında 5 kişi öldü. Saldırının ardından İsrail tankları yeniden Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'ın Ramallah'taki karargahına girdi.

12 Ekim 2002 Endonezya'nın turistik adası Bali'de kalabalık bir gece kulübüne düzenlenen bombalı saldırıda, çoğunluğu yabancı 202 kişi öldü, 300'den fazla yaralı var.

16 Ekim 2002 ABD başkanı George W Bush, ABD kongresinin onayladığı, Irak'a savaş açma yetkisi veren kararı imzaladı.

21 Kasım 2002 Dünya güzellik yarışmasının yapılacağı Nijerya`da bir gazetede İslam peygamberi Hz Muhammed hakkında yayınlanan yazı yüzünden çıkan çatışmalarda 100 kadar kişi öldü, 500 civarında kişi de yaralandı.

10 Aralık 2002 Stanford Üniversitesi insan embriyosu klonlayacağını açıkladı.

16 Aralık 2002 NATO ile AB arasında, "NATO-AB Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası Ortak Bildirisi" ile stratejik işbirliği anlaşmasına varıldı. Uzlaşma, AB`nin, Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP) çerçevesinde oluşturacağı askeri birimlerin, NATO`nun lojistik, stratejik ve istihbarat alanlarındaki yeteneklerini kullanabilmesine olanak tanıyor.

17 Aralık 2002 ABD Başkanı George W Bush, balistik füzelere karşı savunma amacıyla geliştirilen ve füze kalkanı olarak bilinen savunma sisteminin konuşlandırılması talimatını verdi.

17 Aralık 2002 Yugoslavya Federal Cumhuriyeti Parlamentosu, Bosna-Hersek'te 43 ay süren savaşa son veren Dayton Barış Anlaşması'nı yedi yıl sonra onayladı.

20 Aralık 2002 ABD, Rusya, AB ve BM'den oluşan Ortadoğu Dörtler Grubu, İsrail ve Filistin arasında acil ateşkes ilan edilmesi çağrısında bulundu.

23 Aralık 2002 İran'ın Ardestan kenti yakınında Trabzon aktarmalı Ukrayna uçağı düştü. Uçaktaki Ukraynalı ve Rus 46 bilim adamı öldü.

27 Aralık 2002 Çeçenistan Moskova yanlısı hükümet karargahına bombalı kamyonla intihar saldırısı düzenlendi: 72 kişi öldü

8 Ocak 2003 THY'nin İstanbul - Diyarbakır seferini yapan RC-100 tipi uçağı Diyarbakır'a inişi sırasında düştü: 74 kişi öldü, 3 kişi yaralanarak kurtuldu.

8 Ocak 2003 Amerika Birleşik Devletleri, Afganistan'da askeri üsler kurmaya başladı.

30 Ocak 2003 Belçika'da aynı cinsiyetteki çiftlerin evliliği yasallaştı.

1 Şubat 2003 Uzay mekiği Columbia, dünyaya dönüşü sırasında, Teksas üzerinde parçalandı: mekikteki yedi astronot öldü.

4 Şubat 2003 Federal Yugoslavya Cumhuriyeti'nin yeni adı Sırbistan-Karadağ oldu.

18 Şubat 2003 Güney Kore'nin Daegu metrosunda çıkan yangında yaklaşık 200 kişi öldü.

20 Mart 2003 ABD'nin Irak operasyonu Bağdat'ın bombalanmasıyla başladı.

7 Nisan 2003 Bağdat, tümüyle ABD birliklerinin kontrolüne geçti.

23 Nisan 2003 Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu'nun aldığı karar doğrultusunda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Güney Kıbrıs Rum Kesimi arasında serbest geçişler başladı.

23 Nisan 2003 SARS virüsü nedeniyle Çin Halk Cumhuriyeti'nde okullar iki hafta tatil edildi.

1 Mayıs 2003 Bingöl'de meydana gelen 6,4 büyüklüğündeki depremde 176 kişi öldü, 521 kişi de yaralandı.

26 Mayıs 2003 Ukrayna Havayolları'na ait uçak, Trabzon'un Maçka ilçesi yakınlarında düştü. İspanyol Barış Gücü askerlerini taşıyan uçakta 62 asker ile 13 kişilik mürettebat öldü.

Bu dönemde gerçekleşen olaylara göz gezdirdiğimizde İkizler-Yay burcu temalarının gündemde olduğunu görüyoruz. Savaş döngüsü, depremler, uçak kazaları, bazı devletlerin parçalanması ve yerine yenilerinin kurulması, yeni buluşlar, teknolojik gelişmeler, uzayla ilgili çalışmalarda ortak davranma ve meşhur SARS virüsü.. Önümüzdeki 18 ay boyunca yaşayacağımız ana temaları böylece görmüş oluyoruz.

Düğümlerin İkizler-Yay burcu karşıtlığında tarafsız ve kapsamlı bilgi aramak, iletişimle bilgi edinmek ile önyargılı inançlar ve kuralları içeren, katı ve değişmez bir bakış açısına saplanmak arasında çatışma söz konusu olacaktır. Bu karşıtlıkta inatçı ve çok bilen, kişisel dünya görüşünü biraz da olsun değiştirmeyen, sürekli daha yukarılara ve uzaklara bakıp zaten sahip olduğu, eski yaşamlarından getirdiği bilgeliği arayan ve sahip olduğu bilgileri bu yüzden aktaramayan kişiler ortaya çıkacaktır. Bu kişiler üstünlük taslayan tavırları nedeniyle iletişim sorunları yaşarlar.

Bu karşıtlıkta yine bir çok sahte alimin yıldızının parladığını göreceğiz. Bu kişiler söylemlerini abartabilir, kitleleri çıkarları için kullanmaya çalışabilir ve kitleleri galeyana getirebilirler. Ancak Kuzey Ay Düğümü’nün İkizler burcunda olduğunu unutmamak gerekir. Kuzey Ay Düğümü bu burçtayken bu tür insanlar kolayca ifşa olacak, yalanları ortaya çıkacaktır. Bu dönemde bilgiyi kötüye kullanan cahil insanların temizlendiğine şahitlik edeceğiz.

Kuzey Ay Düğümü İkizler burcundayken İkizler burcunun olumlu ve spiritüel yönlerini benimsemeliyiz. Bilgi paylaşmak, iletişim geliştirmek ve olayları kişisel olarak algılamamak, ben oldum demeden her türlü bilgiye sahip çıkmak ve öğrenmeye ara vermemek bu dönemde önemli olacaktır.  Güney Ay Düğümü ise Yay burcunda olacağından Yay burcunun karanlık yönlerinden uzak durmalıyız. Her türlü fanatizm, radikalizm, oburluk, aşırı iyimserlik ve sadece kendi gerçekliğini doğru kabul etmek bizi aşağıya çekecek davranışlar olacaktır.

İkizler burcunun yönetici gezegeni Merkür olduğu için Kuzey Ay Düğümü İkizlerde olduğu sürece Merkür Retroları daha da önemli olacaktır. Yine Güney Ay Düğümü Yay burcunda olacağı için Yay burcu yöneticisi olan Jüpiter’in de Retrolarını takip etmeliyiz. Karmadan getirdiklerimizin daha da belirgin bir şekilde ortaya çıkacağı bu dönemler de yaşayacağımız eşzamanlılıklara dikkat etmeliyiz.

Yine bu dönemde 2020 yılsonuna doğru Satürn Jüpiter kavuşumunun da etkisiyle pandemi sürecinin sona ermesi ve hayatlarımızın normalleşmesi adına daha hızlı kararlar alınarak daha doğru sonuçlara ulaşılması mümkün olacak. Ancak 9 Eylül- 14 Kasım Koç burcunda Mars retrosunun varlığı, 21 Haziran Yengeç ve 5 Temmuz Oğlak burcu tutulmaları ile bu virüsün mutasyona uğraması veya yeni bir virüsün ortaya çıkması ile yeni bir pandemi sürecine girmemizin de söz konusu olacağını unutmamak gerekiyor.

Kuzey Ay Düğümü İkizlere geçtiğinde İkizler burcunun yönettiği organ olan ciğerleri çalıştırmak için çeşitli kardiyo egzersizleri; koşmak, yürüyüş yapmak, bisiklete binmek, yüzmek gibi ayrıca nefes egzersizleri ve meditasyon yapmak çok önemli olacaktır. Bunlardan en az birini günde 10 dk yapmayı ve içiyorsanız sigarayı bırakmayı denemelisiniz.

Ay Düğümlerinin burç değiştirmesi ile birlikte artık tutulmalarda İkizler-Yay hattında meydana geleceğinden, bu burçların özellikle tutulmaların gerçekleşeceği derecelerde güneşi, yükselen burcu yada ay burcu olanlar tutulma etkilerine daha fazla maruz kalacaklarından bu dönemlere özellikle dikkat etmeliler.

İkizler-Yay hattı yeni teknolojiler, bilimsel ilerlemeler ile eski inanışlar ve felsefelerin karşı karşıya geleceği, zaman zaman birinin zaman zaman diğerinin gündemi çok meşgul ettiğinin göreceğimiz zamanlar olacak. Sosyal medyanın çok daha aktif kullanımı, yeni sosyal medya alanlarının ortaya çıkması, 5 G nin çok fazlasıyla tartışma konusu olacağını görebiliriz. Yine bir önceki İkizler-Yay hattı geçişinde çokça gördüğümüz gibi dünya dışına seyahatlerin artması, dünya dışı yaşamsal formlarla ilgili yeni bilgilerin edinilmesi ve hatta bunlarla iletişime geçişmesi de söz konusu olacaktır.

Tutulmaların Ay Düğümlerinin üzerinde yada bunlara çok yakın noktalarda gerçekleştiğini de göz önüne alacak olursak bundan sonraki 18 ay boyunca, İkizler-Yay burcu konularının ve bunların bulunduğu evlerin bir şekilde hepimizi etkileyeceğini unutmamalıyız.

Gitmemiz gereken yer KAD olduğundan, önümüzdeki 18 ay boyunca İkizler burcu temalarını yani bilgi edinme ve iletişim becerilerimizi daha da geliştirmek, inançsal değerlerimizi korumak, bu değerleri yeniden hatırlamak ve sahip çıkmak için GAD Yay’da edindiğimiz tecrübeleri kullanmalıyız. Ayrıca bu süreçte söylemlerimizi gereksiz yere abartıp, yalan söylememeye, tutamayacağımız sözler vermemeye de dikkat etmek gerekiyor.

Ay Düğümlerinin İkizler-Yay hattı geçişinin hepimizin hayrına olmasını diliyorum. Yolunuz sevgi ve farkındalıkla tekamülünüzü tamamlamak olsun. Sevgiler...

Karma Astrolog

Esin ÖKTEM FIRAT

bottom of page