top of page
900.jpg

8 Nisan 2024 – Güneş Tutulması

Yılın ilk Güneş tutulması 19 derece Koç burcunda gerçekleşti. Tutulma öncü bir burçta ve Güneşin yüceldiği bir derecede gerçekleşti. Dolayısıyla etkisinin hızla görüleceğini, açık ve net olaylar getireceğini söyleyebiliriz.

Merkürün yine Koç burcunda ve retro olması eski ve çözümlenmemiş konuların da gündeme geleceğini gösteriyor. Kamusal alanda daha önce konuşulmuş ama ertelenmiş uygulamalar, projeler, girişimler, atamalar, zamlar bu sefer hızla uygulamaya konabilir, birtakım büyük skandallar da tekrarlanabilir.

Adı üstünde Güneş tutulması, Güneş güçlü olduğu ve yüceldiği bir derecede tutuluyor ve ona aynı derecede yer alan yaralı şifacı Chiron eşlik ediyor. Diğer taraftan Koç burcu ben kavramını yani bireysel girişimleri ve birey olarak yaşayacağımız olayları işaret etse de burcun yöneticisi Mars Balık burcunda, yani bir bütünün parçası olarak yaşayacağımız olaylara ve vereceğimiz tepkilere vurgu yapıyor.

Buradan şu yorumları yapabiliriz; toplum olarak önemli olaylara gebe bir süreçteyiz. Normalde tutulma etkileri 6 aylık süreye yayılsa da bu tutulmanın etkileri 3 ay içinde önümüze gelebilir. Bu süreçte toplumsal gelişmelere hayli duyarlı olacağız. Özellikle de küresel felaketler, krizler, siyasi gelişmeler, doğal afetler ve finansal çalkantılar bireysel karar ve girişimlerimizi etkileyebilir.

Bire bir bizi etkilemese bile olaylardan kıssadan hisse tarzında kendimize pay çıkaracak bir ruh haline bürünebiliriz. Korkular, kırgınlıklar ve geçmiş tecrübeler tetiklenebilir. Gelecekte iz bırakacak duygusal yaralar da açılabilir. Duygular bireysel ama yaralar toplumsal olacak gibi görünüyor.  

Ülke liderleri ve daha çok da ülke liderlerini etkileyecek konumdaki kişilerin, toplum üzerinde etkisi, belli bir gücü, yetkisi, parası ya da yeteneği olan kişilerin vefatı, hastalanması, suikasta uğraması, skandallar nedeniyle prestij kaybetmesi, ayaklanma tarzında olaylarda ölmesi, saldırı, cinayet, zehirlenme ya da intihar gibi trajedi yaşaması söz konusu.

 

Bu tip olaylar toplumda derin acıya, bir çeşit şok ve kırgınlık haline neden olabilir. Liderler, lider eşleri, kraliyet üyeleri, ordu komutanları, ünlü sanatçı ve sporcular, tanınmış iş adamları, siyasi ve dini alanda sembol haline gelmiş isimler bu açıdan daha fazla risk altında görünüyor.

Ama asıl olay sadece bunların yaşanması değil toplum üzerinde derin iz bırakması, bireysel ve toplumsal anlamda bize bir şeyleri sorgulatması ve toplumu etkileyen olaylar zincirini başlatması olacak.

Ayrıca hem asker hem de sivillere yönelik terör eylemleri açısından riskli bir dönem. Bu olayların devamı ülkeler arası ekonomik ve silahlı çatışmaya kadar gidebilir.

Su, ateş, kimyasallar, zehirler, virüs ve bakterilerden gelecek tehlikelere de açık bir dönem. Suyun fazlalığı da azlığı da sorun olabilir. Deniz kazaları, tanker sızıntıları, suların kirlenmesi, sudan geçen ya da su canlılarında başlayan hastalıkların yayılması gibi olaylar yaşanabilir. Bol bol yangın ve kaza haberi duyabiliriz. Kolay yanacak, çabuk tutuşacak her ne varsa evinizde tedbirleri artırın derim.

Sağlıkla ilgili konuları çok konuşacağımız bu dönem önemli keşiflere de açık. Sağlık teknolojileri, organ nakilleri, cerrahi operasyonlar, aşılar, sağlıklı doğumlar açısından çığır açan gelişmelere tanık olabiliriz. Hayatımıza teknoloji devrimi olarak değerlendireceğimiz yenilikler girebilir.

Çiğdem Çiğdemtepe

bottom of page