top of page
500 lunar.jpg

5 Mayıs 2023 – Ay Tutulması

Bu akşam yılın ilk Ay tutulması Akrep burcunun 14. derecesinde gerçekleşiyor. Tutulma 6 ay etkili olacak.

Ay tutulmaları genel olarak gerçekleştiği burcun temsil ettiği konularda olayların açığa çıkmasına, görünür hale gelmesine, sonuçlanmasına, sonlanmasına işaret eder. Duygular, sağlık, doğum, ölüm, evlilik ve ilişkiler üzerinde daha fazla etkilidir. Karşı karşıya gelen Ayın ve Güneşin bağlantı kurduğu gezegenlere ve açıların durumuna göre çok olumlu, çok güzel olaylar getirebilir ancak çok sert uyanışlara ve yüzleşmelere de sebep olabilir.

Bu tutulmada Akrep burcuna bağlı olarak güçlü bir dönüşüm enerjisinin açığa çıkacağını söyleyebiliriz. Ayrıca tutulmada sabit burçların ağırlığı ve su enerjisi göze çarpıyor. Bu da önümüzdeki 6 ay boyunca duygusal olarak bizi derinden etkileyecek olayların gündeme geleceği anlamına geliyor. Öyle ki inisiyatif kullanıp, farklı bir yönde harekete geçerek kendimizi sıyırmakta ya da olaylara mantık çerçevesinde bakarak diplomatik davranmakta zorlanabiliriz.

Hırslı, ihtiraslı, kıskanç, inatçı, intikamcı yanımız açığa çıkabilir. Biz bu duyguları baskılasak da başkalarının hırsı ve kıskançlığıyla yüzleşmek durumunda kalabiliriz. Bu, şimdiye kadar duygularını açıkça ifade etmemiş kıskanç bir eş veya sevgili de olabilir, bizi destekliyor gibi görünen bir iş arkadaşı veya yönetici de olabilir.

Mevkiyi, gücü, yönetimi, parayı ele geçirme ve elindekini de bırakmama konusunda mücadeleli bir dönem olacak diyebiliriz. Para, ekonomi, borçlar, alım gücü, gıdaya ulaşım, işsizlik, sağlık, huzur, güvenlik en önemli konular haline gelebilir. İster bireysel ister toplumsal alanda olsun bu konularda problem varsa artık görmezden gelinemeyecek, üstü kapatılamayacak hale gelecek, çıkıştan önce dibin dibi görülecek diyebiliriz.

Uranüs de tutulmaya dahil olacağından bu konulardaki sorunlarımızın bireysel değil toplumsal olacağını öngörebiliriz. Dolayısıyla mücadele de ülkeler çapında, milli bir anlam kazanabilir. Yengeç burcundaki Mars tutulmaya destek oluyor. Başkente göre çıkarılan tutulma haritasında bu destek 8. evden geliyor. Ülkemiz özelinde, borcu olanları, iş arayanları ya da ciddi hastalıklarda tedavi masrafı çıkanları desteklemek için devlet eliyle yeni kaynaklar, teşvikler, ödeme çeşitleri gündeme gelebilir.

 

Ayın bulunduğu Akrep burcu yerin altına, Güneşin bulunduğu Boğa burcu ise yerin üstüne işaret ediyor. Beklenmedik olayları temsil eden Uranüs ise Güneşin yanında yer alıyor. Bu durum su ve topraklarda, denizlerde, barajlarda, göllerde, madenlerde, kanalizasyon, tünel, metro, garaj, sığınak gibi yer altında bulunan yerlerde ayrıca tarım ve su ürünlerinde beklenmedik durumların oluşabileceğini gösteriyor.

Yer sarsıntıları, toprak kayması, çökme, obruk açılması, zehirli madde sızıntısı, patlama, kaza gibi durumlar ile sıra dışı doğa olayları meydana gelebilir. Çok sıra dışı bir şekilde maden, petrol, antik kent, bitki ve balık türleri gibi bir şeyler de keşfedilebilir. Ama özellikle belirtmek gerek ki bu tutulmada zehirlenme, boğulma ve sağlık sorunları ile intikam kaynaklı suç işleme ve cinayet vurgusu hayli belirgin.

Akrep burcu mafya ve suç örgütleriyle de ilgilidir. Birtakım kirli bağlantılar, büyük çaplı suçlar, cinsel suç ve skandallar, yolsuzluk ve dolandırıcılıklar açığa çıkabilir. Borsa gibi uluslararası çapta işlem yapabilen bir finans kuruluşu ya da uluslararası bir bankayla ilgili büyük bir vurgun olayı patlak verebilir. Ayrıca suç örgütleriyle ilgili başarılı operasyon haberleriyle birlikte hapisten, ülkeden sıra dışı kaçış hikayeleri de duyabiliriz.

Çiğdem ÇİĞDEMTEPE

bottom of page