top of page
tutulma1.jpeg

4 Aralık 2021 – Güneş Tutulması

Bugün gerçekleşen ve önümüzdeki 5 aylık süreçte karşılaşabileceğimiz yeni koşul ve olayların ana temasını gösteren Güneş tutulması, gerçekleştiği Yay burcuna da uygun şekilde hayli enerjik ancak bir o kadar da değişken bir atmosfere işaret ediyor.

 

Değişken şartlardan ve fazla hareketten hoşlanmayan, geniş düşünemeyen ve esnemekte zorlanan, maddi manevi güvende hissetmek için istikrara ihtiyaç duyan kişiler için önümüzdeki 5 ay biraz yıpratıcı geçebilir.

Gündemin çok hızlı değişmesi, olayların üst üste gelmesi, iyi giden şeylerin kötüye, kötü gidenin iyiye dönebilmesi, haberlerin çok hızlı yayılması ve yayılırken de bakış açısına, inançlara göre farklı algılanması, yani sadece olayların değil duyguların ve tepkilerin de değişken olması huzursuzluk yaratabilir. Psikolojik rahatsızlıkları olanlar ya da ruhsal açıdan daha duyarlı olanlar için, hele de dini birtakım kaygılar ve evham da işin içindeyse, bu dönem çok daha sıkıntılı geçecek gibi görünüyor.

 

Tüm bunlar uzaklara gitme, bize yabancı olan yerlerde yeni bir başlangıç yapma isteğimizi ve cesaretimizi de tetikleyebilir.

 

Bu dönem atacağımız adımlarda sürecin çok hızlı gelişebileceğini ancak birebir planladığımız gibi gitmeyebileceğini hesaba katmakta ve buna göre alternatif planlar oluşturmakta fayda var. Diğer taraftan biz yeni bir adım atmayı planlamasak bile şartlar bizi harekete geçmeye zorlayabilir. Tutulma Yay burcunda gerçekleşeceğinden bizi harekete geçirecek olaylar daha çok bu burç konularında olacaktır.

 

Bunlar; uzaklara yapılacak şehir dışı, yurt dışı seyahatler, turizm amaçlı gezilerin yanında eğitim amaçlı geziler, tedavi amaçlı geziler… Taşınmalar, Satürnün desteğiyle atama, tayin, terfi, zorunlu görev amaçlı taşınmalar, askeri hareketler, yurt dışı operasyonlar ya da üs kurma amaçlı taşınmalar… Din, hayat görüşü, yaşam tarzı kaynaklı ya da bunlara yönelik saldırılar nedeniyle zorunlu göçler, mülteci hareketliliği… Uluslararası ticaret, taşımacılık, finansal gelişmeler… Yurt dışındaki birimler, kurumlar, temsilcilikler, banka şubeleri… Yüksek yargıyla ilgili konular, ayrıca uluslararası davalar… Uluslararası habercilik, haberciler, yazarlar, tez, roman gibi yayınlar… Yüksek eğitim, uzmanlık eğitimleri, uzmanlık sınavları, üniversite öğrencileri ve eğitimciler… Dini liderler, kurumlar, din adamları, din ve ahlakla ilgili konular…

Aslında temelde şunu söyleyebiliriz. Şartların fazlasıyla değişken olduğu, sıra dışı olayların yaşandığı, afetlerin ve iklimle ilgili sorunların ayrıca toplumda şiddet dozunun arttığı, suçların da çeşitlenip tuhaflaştığı, bildiğimiz, güvendiğimiz maddi sistemin de yıkılmakta olduğu bu dönemde din ve inanç vurgulu bir tutulma yaşanacak.

Bu da duyguların ve kafaların karışacağı, komplo teorilerinin artacağı, fanatizmin çatışmalara neden olabileceği, ülkeler ve toplumsal gruplar arasında para ve çıkar kavgası mı, yaşam tarzı kavgası mı, din kavgası mı belli olmayan kavgalar çıkacağı anlamına geliyor. Ayrıca ahlaksızlık, fütursuzluk, yolsuzluk, hırsızlık ve cinsel aşırılıklar öyle çok gündeme gelebilir ve öyle skandallar patlayabilir ki bu dönem inandığımız tüm değerleri sorgular hale gelebiliriz.

Çiğdem ÇİĞDEMTEPE

bottom of page