top of page
full.jpg

24 Şubat 2024 – Dolunay

Başak burcunun 5. Derecesinde dolunay gerçekleşti. 15 gün etkili olacak. Genel anlamda sonlanma, tamamlanma, belli bir aşamaya gelmiş iş ve süreçlerin sonucunu alma, netleşme, aydınlanma, görünür olma anlamına gelen dolunay bu sefer etkisini şu alanlarda gösterecek; sağlık, hijyen, beslenme, toprak mahsulleri, tarım, çalışma hayatı, günlük rutinler, kurulu düzen, alışkanlıklar özellikle de beslenme alışkanlığı, harcama alışkanlığı ve bütçeyle ilgili konular.

Dolunayda Merkür ve Satürn Güneşin yanında yer alıyor, yani Ayla karşıt konumda bulunuyor. Bu dönem sorunluluklarımız ve zorunluluklarımızla, bir yerlere yetişmekle, iş yetiştirmekle ve bütçemizi denkleştirmekle o kadar meşgul olabiliriz ki kendimizi dinlemeye, dinlenmeye, ruh halimizle ilgilenmeye fırsat bulamayabiliriz. Bu açıdan biraz yorucu bir dolunay.

 

Borcu olanlar ve toparlamakta zorlananlar için daha da yorucu olabilir ama Satürnün baskısının yanında Jüpiterin desteği de görünüyor. Toparlanma konusunda ciddi olup sorumluluk alanların, programlı ve kararlı davrananların işleri yoluna girebilir. Önce sıkıntı sonra rahatlama görünüyor.  

Satürn kamusal alanda çalışması yapılmış birçok yeni düzenlemenin uygulamaya konabileceğini gösteriyor. Özellikle de bankacılık hizmetleriyle, vergilerle, ayrıca ücretlendirme ve maaştan yapılan kesintilerle ilgili yeni koşullarla karşılaşabiliriz. Satürn daha çok sıkma, kısıtlama, kesintileri artırma yönünde etki edebilir. Yani kredi alma koşulları zorlaşırken, kredi kartı limitleri ve taksitlendirme imkanları kısıtlanabilir.

Sağlık sistemiyle ilgili kısıtlamalar da gündeme gelebilir, özellikle ilaçlarla ilgili daha çok kesinti yapılması ya da bazı ilaçlar ve ameliyat malzemelerinin karşılanmaması gibi sıkıntılar yaşanması mümkün.

Tarımla ilgili düzenlemeler yapılması, bazı zirai ilaçların yasaklanması, tarım ürünü veya gıdaların toplatılması, marketlerde hem ürün hem fiyat anlamında denetimlerin artması da olası. Ayrıca genel olarak ürün tedarikinde zorlanma ve mahsulde azalma da gündeme gelebilir. Aslında ilk başka sıkıntı gibi görünse de denetimler hem halk sağlığı hem de fiyat istikrarı açısından olumlu olacak.

Halk sağlığı konusu fazlasıyla ön plana çıkacak gibi görünüyor. Besinlerden, ilaçlardan, eşyalarda kullanılan kimyasallardan tutun da içme suyunun kalitesi, hava ve deniz kirliliği, plastik kullanımı, koruyucu madde kullanımı gibi birçok konu hem açığa çıkan olaylarla hem de sivil toplum örgütlerinin çabası ve devletlerin müdahalesi ile gündeme gelebilir.

Sadece insanların sağlığı değil özellikle evcil hayvanlar ve küçükbaş hayvanlar başta olmak üzere hayvan sağlığı da yine bu dönemin konusu olacak ve bunlarla ilgili düzenlemeler de hayata geçecek gibi görünüyor. Diğer taraftan balık, kuş, kedi ve köpek gibi küçük hayvanlardan geçen hastalıklar ile böcek ısırmaları ve köpek saldırıları açısından dikkatli olmamız gereken bir dönem.

Çiğdem Çiğdemtepe

bottom of page