lunar.jpg

16 Mayıs 2022 – Ay Tutulması

Yılın ilk Ay tutulması bu sabah erken saatlerde Akrep burcunun 25. derecesinde gerçekleşti. Ay tutulmalarını ruh halimiz, duygusal durumumuz, ilişkilerimiz ve sağlığımız üzerinde uzun süre etkili olacak, daha çok da açığa çıkma, netleşme, yüzleşme, sonuçlanma gibi bir olayın görünür hale gelme durumunu gösteren güçlü dolunaylar olarak düşünebiliriz.

 

Tutulmanın gerçekleştiği burç ve dereceye bağlı olarak önümüzdeki 6 ay boyunca karşılaşacağımız, daha doğrusu yüzleşeceğimiz olumlu olumsuz durumlarla ilgili olasılıkları öngörebiliriz. Bireysel doğum haritamızda tutulmanın denk geldiği eve göre etkinin yoğunluğu değişse de genel etkileri şu şekilde sıralayabiliriz;

Tutulmanın Akrep burcunda olması önümüzdeki 6 ay boyunca bizi derinden etkileyecek, hatta tutku, aşk, sevgi, sahiplenme, kıskançlık, nefret, kin gibi çok olumlu veya çok olumsuz ama keskin birçok duyguyu net bir şekilde ve uçlarda hissetmemize neden olacak olaylar yaşayacağımızın işareti.

Tutulmanın yöneticileri Mars ve Pluto tutulmaya destek oluyor. Ayrıca tutulma Jüpiter ve Neptünle de uyumlu. Bunlar tutulmanın etkisini güçlendiren destekler. Ancak aynı zamanda olumlu olayların yanında olumsuz olayların da zirvede yaşanabileceğinin işareti.

Satürn ise sert açılanarak tutulma üzerinde baskı oluşturuyor. Bu durum sıkıntı, kıtlık, baskılanma, yasalar ve devlet tarafından engellenme, maddi açıdan zorlanma anlamına gelse de aynı zamanda keskin duygular ve bu duygulara bağlı motivasyonda frenlenme işareti olduğundan tamamen olumsuz olarak düşünmemek gerekir.

Akrep burcu ölüm, ötesi, morglar, ameliyatlar, cinsellik, para, özellikle de ortak paralar, finansal kaynaklar, borçlar, sigortalar, miras, yeraltı, yeraltındaki kaynaklar, değerli madenler, mecazi anlamda da yeraltı, mafya, terör, suç örgütleri, ağır suçlar, tecavüz, işkence, cinayet ve bunlarla mücadele eden devlet kurumları ve görevlilerle bağlantılıdır.

Bu burçta gerçekleşen tutulmalar, özellikle de Ay tutulmaları dikkat gerektirir. En iyi halde bile gelecek iyilik, kısmet, para, refah ya da her ne bekleniyorsa ve olumlu işaretlerle her ne görünüyorsa, ciddi, sancılı, acı verici deneyimlerle, dönüşümle, çok yoğun duygularla yaşanacak bir sürecin ardından gelir.

Bunu şu şekilde düşünebilirsiniz; sağlıkla ilgili bir sıkıntıdan tamamen kurtulacaksınız, şifalanacaksınız, sonuç çok güzel ama bunun için ameliyat olmanız gerekiyor. Sonuçta ameliyat her durumda riskli, zahmetli bir tedavi ve bedeninizde de iz bırakacak. Ama dediğim gibi sonuç çok iyi olacak.

Korumaya ve denetlemeye yönelik uygulamalar artacak gibi görünüyor. Hatta kontrol konusunda abartılar baskı olarak da algılanabilir. Ancak bu dönem acımasız, fanatik saldırılara açık görünüyor. Dengesiz, aşırı duygusal, inançları konusunda sabit fikirli insanlar tehlikeli olabilir. Güvenliğimizle özgürlüğümüz arasında sıkışmış hissedebiliriz.

Tutulmanın başkente göre çıkarılan haritasında yükselen İkizler burcu. Derece itibariyle bakacak olursak sözlere, haberlere, dedikoduya ve skandallara dikkat çekiyor. Önümüzdeki 6 aylık süreçte boş boğazlık yaptığı, tepki çeken sözler söylediği ya da gizli sırları ağzından kaçırdığı için itibar ve mevki kaybına uğrayan siyasetçiler, kamu görevlileri, eğitimciler, basın mensupları ve iş adamları gündeme oturabilir.

Şu an için Covitle ilgili işler yoluna giriyor gibi görünse de sağlıkla ilgili kısıtlama işareti var. Bu bazı tedavilerin, ya da cinsel yolla bulaşan hastalıkların tedavisiyle ilgili masrafların devletçe ödenmemesi anlamına da gelebilir.

Ayrıca kamusal alanda, kamu kurumlarında, çalışanlarda, çalışan haklarında, hapishanelerde, hastanelerde, sağlık çalışanlarının çalışma alanlarında, basında, okullarda cinsellik içerikli ya da cinsellik bahaneli, tepkiyle karşılanacak birtakım kısıtlamalar gündeme gelebilir.

Ağır suçlarla ilgili cezaların artırılması mümkün. Ayrıca suçla mücadele eden birimlerin, güvenlik güçlerimizin başarılı çalışmalarıyla gurur duyacağımız, güvenimizin tazeleneceği güzel bir dönem yaşayabiliriz. Ancak geçmişte işlenmiş, aklımıza hayalimize gelmeyecek ve sinir sistemimizi zorlayacak suçları duymak duygusal açıdan çok da kolay olmayacak.

Hava olayları, su fazlalığı ve balçıkla ilgili sorunlar yaşanması da olası. Su baskınları, kanalizasyon taşması, çamur, heyelan, bataklıklar, böcekler kaynaklı sıkıntı ve hastalık riski görünüyor. Satürn burada zorlu bir kurutma, engelleme, mühendislik çalışmalarıyla düzeltme anlamında olumlu çalışabilir. Bu dönem taşınmayı düşünüyorsanız görsellikten ve semtten önce güvenlik, zemin, tesisat ve nem gibi kriterlere öncelikle dikkat etmekte fayda var.

Çiğdem ÇİĞDEMTEPE