top of page
nm211.jpg

10 Mart 2024 – Yeniay

Bugün Balık burcunun 20. derecesinde yeniay gerçekleşti. Yeniaylar yeni başlayan süreçlerle ve karşımıza çıkacak yeni koşullarla ilgilidir. Bu yeniayın en dikkat çeken özelliği değişkenlik diyebiliriz. Ayrıca Uranüsle açı oluşturduğundan buna farklılık ve sıra dışılık da eklenecek. Yani önümüzdeki 1 ay boyunca enerjimiz ve ruh halimizle birlikte şartlar da fazlasıyla değişken olacak.  Ayrıca beklenmedik, sıra dışı gelişmelerle karşılaşabiliriz.

Peki bunlar olumlu mu olumsuz mu olacak dersek, bu da kişiye göre değişecek. Fazlasıyla duygusal ve duyarlı, ruhsal konulara meraklı, kolay empati kuran, duyguları paylaşmayı, yardımlaşmayı, fedakarlık yapmayı, insanlarla kaynaşmayı, bir bütünün parçası olmayı sevenler, zamana ve ortama göre şekil alabilenler, şartlara uyabilen, akışına bırakabilenler için hayli keyifli ve rahatlatıcı bir dönem olabilir.

Bol bol rüya görebiliriz. Bu rüyalar rahatlatıcı olabileceği gibi geleceğe yönelik işaretler de içerebilir. Ayrıca uyku bozukluklarıyla ilgili tedavi görebilir, psikoterapilerden fayda sağlayabiliriz.   

Ay ve Güneşle birlikte Satürn ve Neptün de Balık burcunda. Bu da kendi içine dönme, nefsini terbiye etme, egoyu ve sivri yanları törpüleme, ruhsal ve bedensel arınma imkanı sunuyor.

Bir tarafta sakin, şifalandırıcı, destekleyici etkiler var. Ancak diğer tarafta bunlardaki fazlalık da sorun çıkarabilir. Yani fazla duygusallık, fazla duyarlılık, acıklı olaylara çekilme, mantıktan uzaklaşma, her şeyin altında ruhsal, ilahi mesaj arama, kolay yönlendirilme, kandırılma, dolandırılma, kurban durumuna düşme…

Ayrıca suyun her haliyle ilgili fazlalık sıkıntı çıkarabilir, su basmaları, aşırı yağmur, çamur, toprak kaymaları, sis kaynaklı sorunlar ve kazalar gündeme gelebilir. Suyun yanında gazlar, kimyasallar, ilaçlar, alkol ve uyuşturucular, bakteri ve virüsler kaynaklı sorunlarda artış yaşanabilir.  Toplu zehirlenmeler, alerjiler, kimyasal sızıntılar, sularda kirlenme, denizlerde ve deniz canlılarında sorunlar ile su kaynaklı salgın hastalıklar açısından riskli bir dönem.

Yeniayın tek sorunlu açısı Mars ve Uranüs arasındaki kare. Bu açıyı kurban olma teması ile bir arada düşünürsek saldırı tipi olaylar, kasıtlı kazalar ve patlamalar, ayrıca sıra dışı hava ve doğa olayları olarak yorumlayabiliriz.

Çiğdem Çiğdemtepe

bottom of page