top of page
gem sol.jpg

10 Haziran 2021 – Güneş Tutulması

Bugün yılın ikinci tutulması 19 derece İkizler burcunda Güneş tutulması olarak gerçekleşiyor.

Güneş tutulmaları aynı zamanda güçlü yeniaylardır, yeni olanı, yeni başlangıçları ve karşılaşılacak yeni durumları, yeni şartları ifade eder. Hayatımızda kalıcı izleri olacak kadersel olaylar getirme potansiyeli daha yüksektir ve hepimizi bir şekilde etkiler. Ama tabi tutulma derecesi bireysel doğum haritamızdaki bir gezegenle veya önemli bir noktayla bağlantı kuruyorsa bu etki çok daha fazla kişiye özel ve önemli olacaktır.

Tutulmanın İkizler burcunda olması ise bir sonraki Güneş tutulmasına kadar yani önümüzdeki 6 ay boyunca karşılaşacağımız bu yeni kavramının daha çok şu konularda olabileceğini gösteriyor; iletişim, iletişim araçları, haberler, haberciler, eğitim, özellikle de ilköğretim ve lise eğitimi, öğretmenler, ulaşım, ulaşım araçları, kısa mesafeli yolculuklar, iç turizm, tur organizasyonları, taşımacılık, postacı ve kargocular, ticaret, alım satım, reklam, tanıtım, anketler, esnaf, küçük yatırımcılar, komşular, kardeşler, akrabalar…

Tabi şu da var, her ne kadar yeni ve yenilik desek de tutulma esnasında İkizler burcunun yöneticisi olan Merkür retro pozisyonda olacak. Bu da yeniyi değil eskiyi işaret ediyor. Yani yeni dediğimiz şey aslında eskiye dönüş olabilir.

Bu günlerde yaşadığımız her şey özellikle de yukarıda saydığım İkizler burcuyla ilgili konular pandemi koşullarına göre şekilleniyor. Buna göre şu yorumu yapabiliriz; önümüzdeki 6 ay pandemi öncesi koşullara dönme, pandemi nedeniyle kısıtlanan, ertelenen girişimleri tekrar gündeme alma dönemi olabilir.

Aslında bu yılın ana konusu bilgi, iletişim ve haberler diyebiliriz. Uzaktan, yakından, geçmişten, gelecek planlarından, doğru veya yanlış o kadar çok habere maruz kalacağız, değişken gündem, değişken sözler, yine bunlar kadar değişken şartlar ve fikirler arasında o kadar çok gelgit yaşayacağız ki zihnimiz yorgun düşebilir.

Tıpkı atasözünde de dendiği gibi çok mal haramsız çok laf yalansız olmaz. Duyduklarımızın tamamı gerçek olmayacak. Hatta bizi kandırmaya, dolandırmaya, provoke etmeye yönelik çok fazla haber duyabiliriz.

Tavsiyem mantığa, hayatın doğal akışına uymayan, duygulara hayallere fazla hitap eden, vaatte bulunan söylemlere inanmayın, hele hele yasal dayanağı ya da belgesi olmayan işlere para yatırmayın.

Bu dönem az koyup çok alamazsınız. Gelecekle ilgili vaatlerin de gerçekleşmesi pek mümkün görünmüyor. Retro vurgusu önce geçmişin çözülmesi gerektiğini gösteriyor. Geçmişte yerine getirilmemiş sorumluluklar, tutulmamış sözler, yalanlar, hırsızlıklar, suçlar, yaşatılan hayal kırıklıkları bir şekilde gündeme gelebilir. Geçmişte söylediğiniz sözler şimdi ayağınıza dolanabilir.

Bu tutulma da yine açığa çıkan yalanlara, skandallara ve ani itibar kayıplarına işaret ediyor. Tutulma ülke kuruluş haritamızın 12. Evinde gerçekleşeceğinden yaşanabilecek bu gibi durumlara biz daha fazla açık olacağız. Sevdiğimiz, beğendiğimiz, hatta biraz da fantastik kahramanlık vasıfları yüklediğimiz insanlar kaynaklı hayal kırıklıkları yaşayabiliriz.

Bununla birlikte çöküş sürecinin başlaması, üzüntülü durumlar yaşanması, bu kişilerin başlarına gelebilecek dramatik olaylar bizi de üzebilir. Yani bize hayal kırıklığı yaşatanların yaşayacağı olumsuzluklara sevinecek gibi görünmüyoruz. Daha çok ikilemde kalacak kaderi, egoyu, ilahi adaleti, hayatın bizzat kendisini sorgulayacak gibi görünüyoruz.  

Bu tutulma döneminde bir karar alırken veya yeni bir başlangıç yaparken sıklıkla iki seçenek arasında kalabiliriz. Bu ikilemde kalma durumu örneğin iki işten birini seçmek, iki yatırım alanından birini seçmek, iki yoldan, iki fırsattan birini değerlendirmek şeklinde olabileceği gibi hayallerimizle sorumluluklarımız arasında kalmak şeklinde de olabilir.

Neptünün tutulma derecesi ve Merkürle sert açılanması hayallerin çok daha cazip geleceği ancak yanılma riskimizi artıracağı anlamına geliyor. Kısaca önümüzdeki 6 ay hayallerin peşinde koşmak için hiç de uygun görünmüyor. Diğer taraftan Satürnün desteği sorumlulukların bizi güvende tutacağını gösteriyor.

İkizler burcu, Merkür ve Neptün aynı zamanda sağlık, virüsler, alerjiler, kimyasallar, eller, kollar ve akciğerlerle ilgilidir. Bunların arasında oluşan sert açılar yine bu alanda yaşanabilecek stresleri de gösteriyor olabilir. Coronanın önümüzdeki 6 ayda geçmemesi, sinsice yayılması ya da şekil değiştirmesi mümkün. Bunun yanında başka tür virüs ve bakteriler, sıvılar, kimyasallar, denizdeki kirlilik, balıklar ya da minik hayvanlar kaynaklı yeni sağlık sorunları da çıkabilir. Dolayısıyla sağlık konusunda rehavete kapılmamak ve sorumlu davranmak gerekiyor.

Çiğdem ÇİĞDEMTEPE

bottom of page