top of page

Terazi Burcunda Tam Ay Tutulması - 4 Nisan 2015 Cumartesi

 

4 Nisan Cumartesi günü saat 15:06 da dolunay gerçekleşecek. Bu dolunay, 5 dakika sürecek tam ay tutulmasıyla beraber gerçekleşiyor. Terazi burcunun 14 derecesinde gerçekleşecek bu tutulma 2014’te başlayan dörtlü(tetrad) tam ay tutulması serisinin 3. sü ve Kanlı Ay Tutulması olarak ifade ediliyor. Dörtlü seri nadir karşılaşılan bir durum olduğu için de oldukça etkili ve önemli olduğunu söylemeliyiz. Tutulmanın süresi kısa olduğu için etkisini kısa sürede göreceğiz.

 

Bu dönem ilişkiler, ortaklıklar, evlilikler, yakın dostlukların test edileceği, göz ardı edilen sorunların su yüzüne çıkacağı, sağlam temelli ilişkilerin farkına varılacağı bir dönem olacak. Boşanma oranı artabilir, arkadaşlık ve nişanlılık ilişkileri hızlı bir şekilde bitebilir ya da tam tersi evliliğe dönüşebilir. Eşler arası şiddetli geçimsizlikler ve kadın cinayetleri artabilir. Kadersel karşılaşmalar, tanışmalar, ilişkilerde  çözümlemesini yapmakta zorlanacağımız karmik bağlantılar ve olaylar yaşanabilir.

 

Bu tutulma ABD yi fazlasıyla etkiliyor. ABD de yönetim, liderler, senato ve ekonomiyi sarsacak, halkın günlük hayatını ve sağlık durumunu etkileyebilecek olaylar, gizli birtakım olay ve oluşumların açığa çıkması hem ABD yi hem de konumu gereği tüm dünyayı etkileyebilir.

 

Dünya genelinde;

Ani gelişen sarsıcı ve ölümcül olaylar gündeme gelebilir. Doğal felaketlerin yanında terör, savaş, saldırgan tavırlar buna neden olabilir. İyi niyetle ve yüksek beklentilerle yapılmış köklü yatırımlar felakete neden olabilir.

 

Diplomasi, uluslararası ilişkiler, ulaşım, havayolları, ticaret, parasal konular, sanatçılar, tanınmış kişiler, siyasetçiler, basın mensupları ön plana çıkabilir.

 

Hukuki konular, ilişkilerin hukuki zemine oturtulması, yeni ticaret anlaşmaları yapılması, eski ve tek tarafa yük olmaya başlamış anlaşmaların sonlandırılması, çözümlenmemiş ya da sonucu tatminkar olmayan davaların uluslararası mahkemelere taşınması daha fazla gündemde olabilir. Miras ve gayrimenkul paylaşımıyla ilgili çözümlenmemiş konular gündeme gelebilir ve çözüme kavuşabilir.

 

Sanatçılar ve tanınmış kişilerin ölümü bizleri yasa boğabilir. Diğer taraftan bu tutulma sanatçılara çok iyi gelebilir. Yeni yetenekler açığa çıkabilir, yeni bir sanat akımı ya da anlayışı ön plana geçebilir.

 

İtilaflı topraklar, bölgeler, karasuları, adalar, kullanılmamış haklar gibi konular gündeme gelebilir. Geçmişten gelen haklara, eski anlaşmalara, tarihi veya etik değerlere dayanılarak ülkeler birbirinden veya gruplar ülkelerden toprak veya hak talebinde bulunabilir. İlişkileri askıya alma, nota verme, ambargo gibi durumlar ve ortaya çıkan belirsizlikler uluslararası ilişkilerde gerilimlere neden olabilir.

 

Medya, taşımacılık, hava yolları, elektrik ve enerji kurumları, banka, borsa finans kurumları, yüksek öğrenim kurumları gibi yerlere siber saldırılar olabilir. Bu saldırılar dikkat çekmekten çok, kötü niyetli ve provokasyon amaçlı olabilir. Saldıranlar bizzat komplo teorisi üretenlerin kendisi çıkabilir. Genel olarak bu dönem haber kirliliğine, yönlendirici haber ve paylaşımlara karşı dikkatli olmamız gerekiyor.

 

Genel olarak ekonomide dalgalanma, tedbir paketleri, yönetimlerin baskıcı tutumları üniversite öğrencilerini, işçi örgütlerini, aktivistleri, halihazırda rahatsız olan kesimleri harekete geçirebilir. Özgürlük talepleri gün yüzüne çıkabilir. Protestolar faklı bir boyut kazanabilir. Üniversite, medya, banka, adliye gibi kurumların binalarının işgal edilmesi, buralara saldırı düzenlenmesi söz konusu olabilir. Arka planda gizli birtakım yapılanmaların da bu tepkileri ve olayları besleyip büyüteceğini ve çıkar sağlayacağını da söyleyebiliriz.  

 

Türkiye’de;

Dikkatimiz siyasi gündeme odaklanabilir. Ülkenin genel yapısıyla ilgili değişim krizi zorlayıcı olabilir. İktidar ve muhalefet arasındaki rekabet siyasi nezaketten uzaklaşıp çatışmaya dönüşebilir. Muhalifler daha planlı ve hesapçı davranırken iktidar kendi içinde karışabilir. Lider konumundaki insanların yoğun tepkiye maruz kalması ve yara alması söz konusu olabilir. Muhalifler yeniden yapılanırken iktidarın yapılanması daha sancılı olacak gibi görünüyor. Ortaklıklarından zarar görebilir.

 

Parasal konularda temkinli olmamız gereken bir dönemdeyiz. Spekülatif işlemlerden uzak durmak gerekiyor. Güvenlik harcamaları ve askeri operasyon ihtimali endişeyi artırabilir. Piyasalarda ani iniş çıkışlar, hayal kırıklıkları, büyük kayıp ve kazançlar olabilir. Para el değiştirebilir. Halka sosyal yardımlar artabilir ancak halkın durumunu düzeltmeye yeterli olmayabilir.

 

Sanatçılar, ünlüler,  tanınmış kişiler, lider yönetici pozisyonundaki kişilerin kaybı, kaza geçirmesi, saldırıya uğraması ya da ani olaylarla onur yitimi, şaibeli ölümler üzüntü yaratabilir. Spor müsabakalarında sporcularımız yaralanma riski de var.  

 

Ülke toprakları, toprak bütünlüğü, ulusal güvenlik konuları ön plana çıkıyor. Toprak güvenliğimizle ilgili gerilimli durumlar yaşanabilir. Sert açıklamalar gerilimi tırmandırabilir. Ani bir kararla sınırlarda veya sınır ötesi askeri operasyon gündeme gelebilir.

 

Kamu sektöründe zorunlu yapılandırma ve sağlık sektöründeki kısıtlamalar devam edecek. Genel halk sağlığıyla ilgili yetersizlikler, organizasyon eksikliği ve güvenlik zaafiyeti açığa çıkabilir. Bu durum yönetimi zorlayabilir. Adalet sistemi ve üniversitelerdeki yapılandırmalar hayal kırıklığı yaratabilir.

 

Boşanma oranlarındaki artış, aile kurumundaki değişim ve çöküş meclis gündemine gelebilir ve bu konuda destek teşvik uygulamalarına yönelik yeni kararlar alınması gerekebilir.

 

Çiğdem ÇİĞDEMTEPE

 

bottom of page