top of page

Kova Burcunda Yeniay - 19 Şubat 2015 Perşembe


Saat 01:46 da Kova burcunda yeniay gerçekleşecek. Yeniaylar yeni başlangıçları temsil eder ancak bu yeniay burcun son derecesinde gerçekleştiğinden başlangıçlarla beraber sonlanmaları da getirecek. B...ireysel özgürlükler, toplumsal konular, bitişler, başlangıçlar, dönüştürücü, ani olaylar gündemde olacak. Özgürlüklerin kısıtlanmasına yönelik yeni hukuki düzenlemeler ve kısıtlamaların bitirilmesine yönelik yeni girişimler aynı anda gerçekleşiyor. Daha iyi bir toplumda yaşama ve değişim isteği yükselebilir ve özgürlük kavramıyla ilgili, toplumsal olaylar, eylemler, halk hareketleri hız kazanabilir. Bu yeniay gizli kalanların konuşulur hale gelmesini sağlayacak. Aslında gizlenen, utanılan, söylenemeyen şeyler açığa çıkıp aynı sorunlarla boğuşan fazlasıyla insanın olduğu fark edilebilir. Kadın ve çocukların durumu, çocuk gelinler, uyuşturucu madde bağımlılığının artışı, aile içi şiddet ve istismar, suçla mücadele, hapishaneler ve bakımevlerinde yaşananlar, gizli işsizlik, ailelerin maddi durumu ve beslenme yetersizliği, halktan gizlenen işler fazlasıyla konuşulur hale gelebilir ve bu konulardaki tepkiler eylemler halktan duygusal destek bulabilir. Bu konulardaki iyileştirici hukuki düzenlemeler de halktan destek bulacak. Kadınları haklarını savunma anlamında daha aktif bir şekilde meydanlarda görebiliriz. Erkeklerin de bu hareketleri desteklemesine ve kızlı erkekli meydan okumalara şahit olabiliriz. Hapishanelerde şiddet olayları tırmanabilir, siyasi tutukluların başlatabileceği ya da bir misyonla başlayacak isyan gündemi meşgul edebilir.


Sağlık sektörü, halk sağlığı, kamu çalışanları, güvenlik güçleriyle ilgili yeni yapılandırma, hukuki düzenleme, denetim, operasyon gibi konular gündeme gelebilir. Sağlık harcamalarında kısıntı, bazı ilaçların, tedavi yöntemlerinin ödenmemesi ya da bulunmaması söz konusu olabilir. Sahte ilaç, sahte doktor, sağlıksız ürünlerin imhası gibi gerekli konularda düzenlemeler yapılabilir. İşçilerin bazı haklarındaki kısıtlamalar can sıkabilir. Kamu çalışanlarına operasyon ve işten çıkarma gibi durumlar yaşanabilir. Bu konularda oluşacak yeni durumlar ve düzenlemeler geçmişte yapılması gereken fakat yapılmamış görevler ve yanlışlar nedeniyle zorunlu hale gelmiş, mecbur kalınmış uygulamalar olacak.


Su, su ürünleri, deniz taşımacılığı, kimyasal maddelerden gelen tehlikeler halk sağlığını tehdit edebilir. Kimyasal madde, yanıcı madde taşıyan tanker, gemi vs, petrol boru hattı, karaları deniz üzerinden veya altından bağlayan köprü, tünel, Marmaray tarzı yerlerde ölümlü kaza veya fanatik kişilerce yapılan terör eylemleri söz konusu olabilir. Ya da suya karışan maddeler, havaya karışan kimyasallar insan ve hayvan sağlığını tehdit edebilir. Bu durum farklı ülkeleri etkileyebilir ve uluslararası boyutta çaba gerektirebilir. Ayrıca dini fanatik terör olayları maalesef yine dünya gündemini meşgul edecek.


Ülkede lider, yönetici konumundaki kişilerle ilgili haberler, sağlık sorunları, kaza gibi durumlar endişe yaratabilir. Din adamları, kendini dini yönüyle ifade eden ya da bu yönüyle tanınan kişiler, öğretim görevlileri, yargı mensupları için bu yeniay biraz sıkıntılı olabilir. Yaptıkları ve söyledikleri olumsuz eleştiriler alabilir ya da olaylarda tetikleyici olabilir.


Yeniayın etkileri birçok açıdan olumsuz ve iç karartıcı görünse de değişim ve dönüşüm enerjileri daha iyi daha olumlu geleceğe yönelmemizi sağlayacaktır. Değişim zamanı geldiğinde eskiye tutunmak ve değişime direnmek sadece zorlanmamıza ve acı çekmemize neden olur. Bu yeniaydan sonra bırakmamız gerekeni bırakacağız diretirsek zorlanacağız. Bu dönemde başımıza gelen olayların aslında yeni bir şey olmadığını ve ısrarla ertelediğimiz, ayak dirediğimiz konularda zorunlu değişimler olacağını fark etmemiz gerekiyor. Özel hayatımızda yeni ve daha sıcak ilişkilere başlayabiliriz. Aniden bozulan ilişkilerimizi ise son olaylara bağlamak ve olduğu gibi devam edeceğini ummak yanlış olur. Bunun bir süreç olduğunu, ani olayların kökeninin aslında geçti sanan ama geçmemiş daha derinde tümörleşmiş yaralarımızdan kaynaklandığını fark etmemiz gerekiyor. Sorunları analiz edip kökten çözümler üretmemiz gerekecek. Aynı ben ve aynı sen olarak kaldığımız yerden devam etmek mümkün olmayacak. Ya terk edeceğiz ya da değişeceğiz.

 

Çiğdem ÇİĞDEMTEPE

bottom of page