top of page

 

Koç Burcunda Yeniay - 18 Nisan 2015 Cumartesi

 

Bugün saat 21:56 da Koç burcunun 28 derecesinde Yeni Ay gerçekleşecek. Yeni Aylar yeni başlangıçlarla ilgilidir. Tüm burçları etkiler ve bireysel doğum haritalarımızda hangi evde gerçekleşiyorsa o evin konularında yenilikler getirir. Koç Yeni Ayı hevesle ve heyecanla yeni girişimlere atılabileceğimize ve daha cesur davranabileceğimize işaret ediyor.

 

Genel Olarak;

Toplumlarda aynı duyguyu, düşünceyi, ideali ya da motivasyonu paylaşan bireylerin bir araya gelerek ortak hareket etmesi, örgütlenme, sinerji yaratma gibi durumlar artabilir. Yeni ekonomik işbirlikleri kurulabilir. Sanatçılar, sporcular, taraftarlar örgütlenip ortak hareket edebilir. Gençler ve çocuklarla ilgili uluslararası örgütler daha aktif olarak ön plana çıkabilir.

 

Para piyasalarında, borsalarda, bankalarda gruplaşmalar görülebilir. Spekülatif işlemler artabilir. Manipülatif hareketler piyasaları dalgalandırabilir. Bu tip işlemlere karşı kısıtlayıcı, engelleyici, düzenleyici tedbirler alınması için girişimler de gündeme gelebilir.

 

Ticarette canlanma gözlenebilir. Hızlı tüketim ürünleri, turizm, seyahat tur paketleri, sinema, konser biletleri, gençlere yönelik ürünlerin satışı artabilir.

 

Olumlu birleşme ve örgütlenmelerin yanında olumsuz duygularla hareket eden insanlar da biraraya gelebilir ve taraftar bulabilir. Dini, sosyal, etnik konularda fanatizm yükselebilir. Fanatik söylemler, saldırgan tutumlar, harekete geçme çağrıları, savaş çığırtkanlığı artabilir ve maalesef kabul de görebilir. Saldırgan tutumlar ünlü, tanınmış kişilere, liderlere, sanatçılara, sporculara da yönelebilir. Barışçıl söylemler, sağduyulu hareket etme çağrıları da gündemde olacak ancak hareketliliği kontrol etmek zor olabilir.

 

Aniden yoğun bir enerjiyle biraraya gelen grupların saldırgan tutumları, abartılı tavırları yaralanmalara neden olabilir. Özellikle baş ve boyun bölgesiyle ilgili yaralanma veya sağlık sorunlarında artış olabilir.

 

Kadersel karşılaşmalar, yeni ilişkiler hayatımıza renk katabilir. Sosyal ilişkilerde canlanma görülebilir. Ancak bu ilişkilerin ilk etapta derinliğini fark edemeyebiliriz ya da beklentimiz sadece iletişim kurmak, sosyalleşmek, yüzeysel ilişki kurmak olabilir. Bunun bir nedeni de cinsel sorunlar, ortaya çıkan farklı cinsel eğilimler, skandallar ve hayal kırıklıklarıyla aniden biten ilişkilerin bıraktığı üzüntü ve güvensizlik olabilir.

 

Türkiye’de;

Sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri, öğrenci birlikleri gibi aynı ideallerle hareket eden grupları daha aktif olarak görebiliriz. Eğitim, hukuk, basın, haberleşme ile ilgili konularda karşıt görüşler, eylemler, protestolar tetiklenebilir. Ülkede mevcut otorite konumundaki kişiler zorlu bir sürece girebilir.

 

Siyasette yeni işbirlikleri olabilir. Seçim vaatleri, idealist konuşmalar fazlasıyla gündemi meşgul edebilir. Bunlar halkı harekete geçirebilecek kadar etkili olabilir.

 

Maddi değerler, parasal konular, ekonomi daha fazla gündeme gelebilir. Ani maddi kayıplar görülebilir. Ülkenin maddi değerlerine bilinçli saldırılar da söz konusu olabilir.

 

Halk ekonomiyle ilgili konulara dikkat kesilebilir. Kamudaki zorunlu yapılandırmalar, sağlık sektöründeki kısıntılar da huzursuzluğu artırabilir. Yeni oluşumlar, yeni örgütlenmeler, yeni söylemler ve otoriteye karşı duruşlar halka sempatik gelebilir.

 

Uluslararası konularda yaşananlar içten içe hayal kırıklığı yaratabilir, bazı durumlar gizlenmiş fark edilmemiş gibi görünse de sonrasında ciddi problemlere neden olabilir.

 

Çiğdem ÇİĞDEMTEPE

 

 

bottom of page