top of page

 

KAHİNLER VE KAHİNELER

BABA VANGA VE KEHANETLERİ

 

''Gece siz uyurken..sessizlikte..ben göksel sesleri dinliyorum…Göğün çanlarının saat başı çaldığını ve tüm canlıların bu ritme cevap verdiğini duyuyorum…Çiçek ne zaman açacağını, horoz ne zaman öteceğini bilir…
Eğer, her gördüğümü anlatabilseydim...Evrenin bildiğim, fakat söyleyemediğim sırları bir barajı dolduracak kadar birikti...Duvarın yıkılmasına az kaldı...Fakat...O zaman…Tanrı yardımcımız olsun...''

 

Halk arasında Baba Vanga (Büyükanne Vanga) olarak bilinen Vangelina Pandeva Gushterova, 31 Ocak 1911'de, bügünkü Makedonya sınırları içerisinde kalan, o tarihlerde Osmanlı toprağı olan Strumitsa kasabasında doğmuştur. Beklenenden 2 ay evvel dünyaya gelen bebeğe, iyi haber getiren anlamında Vangelia adı koyulur. Vanga'nın çocukluğu yoksulluk içinde geçmiştir. Çocukken Vanga'nın en sevdiği oyun başka bir odaya bir cisim yerleştirip kör taklidi yaparak onu bulmaya çalışmaktan ibarettir.

 

12 yaşındayken bir yaz günü Vangelina ve iki kuzeni ahırlardan köye dönüş yolunda ilerlerken, aniden korkunç bir fırtına kopar. İki kuzenin şaşkın bakışları arasında, hortum küçük kızı yerden alıp havalandırarak 2 km ötedeki Tırnaka denilen araziye savurur. Uzun süre kızı arayan köylüler, onu korkudan delirmiş, taş toprak ve kırık dalların altına gömülmüş vaziyette bulurlar. Gözlerinin içi toz ve toprakla dolan Vanga, bu olaydan sonra kör kalır. İlk kehaneti babasının kayıp koyununun başka köyde olduğunu bilmesidir. 1939 da ciddi bir akciğer hastalığından ölmesi beklenirken aniden iyileşir. Bu olaydan sonra kimsenin göremediği orada var olmayan insanlardan bilgiler almaya başlar. 1941 yılında Vanga'nın paranormal yetenekleri iyice ortaya çıkar. 2. Dünya savaşıyla ilgili bilgiler verir. Köyünde savaşa katılıp sağ dönecekleri ve gidip dönmeyecekleri, savaşla ilgili ayrıntıları bilir.


Ünü yayılır ve insanlar onu ziyarete gelmeye başlar. Vanga, insanlara her türlü sorunlarıyla ilgili bilgi vermeye başlamıştır. Kaybolan bir eşya veya evcil bir hayvanın yerini söylemekte, hastalıklarla ilgili şifalı otları tavsiye etmekte, insanlara savaşın o zor günlerinde ihtiyaç duydukları optimizmi ve inancı aşılamakta, en önemlisiyse evine gelen kimseyi geri çevirmemektedir. 1942 yılında kendisine danışmaya gelen bir gençle evlenip Petrich’e taşınır.

 

Vanga'nın kahinliği 1967'de devlet tarafından meşrulaştırılır ve kendisi belediye hizmetine alınır. Kalabalıkla başa çıkması ve de rahatsız edilmemesi için özel görevliler tayin edilir. Belediyece, her gün görüşmek isteyene sıra verilir.

 

İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi lideri Adolf Hitler tarafından bizzat ziyaret edilen, Rus gizli servisi KGB’nin bile tavsiyeler aldığı biridir. Komünist Devlet Başkanı Todor Jivkov'un kızı Ludmila Jivkova'nın, lüks villa teklifi de dahil, onun gibi birçok maddi teklifi geri çevirir. Batılı devlet adamlarının da Çin siyasetçilerinin de yardım önerilerini reddeder. Görüşmelerden elde edilen gelirin tamamı belediyeye aktarılır.

 

1974 yılında, Baba Vanga’ya ''araştırma görevlisi'' olarak resmi ünvan verilir. Bir sonraki yıl, parapsikoloji enstitüsünden Dr.Georgi Lozanov, bu fenomen ile ilgili bilimsel araştırmalara başlar. 8 yıl süren ve 15.000 kişiyle görüşülerek oluşturulan araştırma, Lozanov'un tutuklanması ve tüm arşivine el konulması nedeniyle yarıda kalır. 14 ciltten oluşan bilimsel çalışmalar, devlet arşivine alınır fakat 1980'lerde ortadan yok olur. Vanga'nın yeğeni Krasimira, bu konuyla ilgili olarak, belgelerin Bulgar devlet güçleri tarafından alınıp gizlice Rusya'ya çıkarıldığını söyler.

 

Vanga, 11 Ağustos 1996'da, 85 yaşında iken kansere yenilip vefat eder. Tüm hayatı gibi ölümü de garip şartlar altında olmuştur. Son dakikalarında, tam nefes yolunun açılması gerektiği anda, hastanede bir elektrik arızası çıkar. Doktor tıbbi müdahaleyi yapamaz. Daha sonra, arızanın nereden kaynaklandığını araştırırlar fakat bulamazlar. Son sözleri ise, birbirinizden nefret etmeyin, birbirinizi sevin olmuştur. 5 Mayıs 2008 de Baba Vanga nın evi müze yapılır. Bu müzede Baba Vanga’ya hediye edilen hediyeler, giysiler ve çeşitli belgeler bulunmaktadır.

 

Gerçekleşmiş, sansasyonel kehanetleri:

 

-II.Dünya Savaşı / 1945
''Büyük Rusya'ya karşı çıkan o devlet, savaşı kaybedecektir..''
(Fenomen adlı belgesel filmden)

 

-Prag / 1968 Sovyet İşgali
''Prag'ı hatırlayın! Prag'ı hatırlayın!..Şehrin üzerinde büyük güçler dolanıyor ve savaş..,savaş diye çığlık atıyorlar...Prag,içinde balık tutacakları bir akvaryuma dönüşecek..''
(Bu,1968 yılının başında, transa girerken yaptığı kehanettir. Ağustos 1968'de Rus tankları Prag'a girmiştir..)

 

-Gandhi / 1984
''Yakın zamanda hükümetin başına geçecek. Ama orda uzun süre kalamayacak; çünkü ölümü buna engel olacak..''
(Lubomir Staridolski-Standart Gazetesi-1969)
Onu ölüme götüren elbisesi olacak. Duman ve ateşin arasında, sarılı turunculu elbise görüyorum!
(Temmuz 1969)
(31 Ekim 1984 günü, bir İngiliz televizyon kanalı için, ünlü Yazar Peter Ustinov ile röportaj çekimi için hazırlanan Gandhi, o gün estetik kaygılarla, kurşungeçirmez yeleği giymekten vazgeçer. Ekranda, daha iyi görüneceğini düşündüğü, safran rengi bir elbise seçer. Başbakanlık konutunu, ofisine bağlayan yolda, iki koruması tarafından ateş edilerek öldürülür.
Kahin, suikast şeklini, (duman ve ateş-ateşli silah) ve de giydiği elbise rengini (safran-sarı, turuncu) tahmin etmekle kalmamış, elbisenin ölümüne neden olacağını da bilmiştir. Zira İndira Gandhi, bugün müzede sergilenen bu elbiseden dolayı, kurşun geçirmez yelek giymekten vazgeçmiştir.)

 

-Yugoslavya / 1990
''Komşularınızı önemsemeyin. Onlara saygı gösterin; çünkü darda kalınca, size uzaktaki akrabanız değil; komşunuz yardım edecektir. Bulgaristan'da savaş görmüyorum. Kan görmüyorum. Lakin, Yugoslavya parçalanacak. Çünkü onlar Tanrı'ya küfrediyorlar.''

 

-Berlin Duvarı / 1991 Sovyetler'in dağılışı
''Her şey yıkılıyor...Berlin duvarı da…Sovyetler Birliği de...Hepsi gidici...NATO'ya giriyoruz. Avrupa'ya dönüyoruz…
(1987'de Peter Bakov'a söylenmiş)

 

-Kursk / 2000
''Kursk sulara gömülecek ve tüm dünya onun için ağlayacak..''
(1980 yılında, Vanga'nın Devlet televizyonuna yaptığı bu kehanetin anlamını, Vanga'nın kehanetleriyle çok ilgilenen, Ruslar çözemediler. Ta ki 20 yıl sonra; 2000 yılında, Kursk'ta bir Rus denizaltısının batması sonucu,118 denizcinin, okyanus tabanında araçları içinde mahsur kalmasına ve trajik bir şekilde havasızlıktan boğulmalarına kadar…)

 

-11 Eylül
''Korku..korku!..İki Amerikan kardeş, çelik kuşlar tarafından düşürelecek! Kurtlar çalılarda ulur ve suçsuzların kanları deve gibi akar…''
(Rus Komsomolskaya Pravda Gazetesi)
Bu arada “Bush”un sözlük anlamı çalıdır.

 

-Asya'nın yükselişi
''Ondan evvel üç ülke yakınlaşacak: Çin, Hindistan ve Rusya bir noktada toplanacaklar. Bulgaristan, sadece Rusya'nın yanında ve onun bir parçası gibi olursa, onların yanında yer alabilir. Rusya olmadan Bulgaristan'ın bir geleceği yok.''
(Ludmila ve Vanga-1979)

 

-Obama
''Bir gün Amerika'da beyaz ev siyah olacak; okyanusun ötesindeki siyah insanlar da beyaz…''
(Gazeteci Svetlu Dukadinov'a göre:Vanga'nın bu kenati 1992 yılında yapılmştı.-Bulgar Wikend gazetesi )

 

-Günümüz..
''Bir kaç yıl sonra ne olacağını biliyormusunuz?...Depremler,yangınlar,seller..felaketler...Bunlardan dolayı, çok fazla insan hayatını kaybedecek. Her yerde savaşacaklar…Tüm insanlar ''bir küpe'' girecek. Nüfus azalacak, mallar bulunmayacak, ağaçlar yok olacak..Koyun, dana,keçi eti yenilemeyecek…Siz her şeyle oyun oynuyorsunuz ve yaklaşan sefaleti görmüyorsunuz…İnsanlar çıplak ve aç dolaşacaklar...''
(Vanga,bu kehanetini 1995 yazında,ölmeden 1 yıl önce söylemiştir..)
Afrika ve Haiti örneği bile yetiyor aslında..

 

Sırada bekleyen kehanetleri :

 

-İsrail..
''Şu an İsrail, yerle bir edilmeyecektir!..
(168 Saat gazetesi,10.04.1995)

 

-Suriye
''O zamana kadar insanlık, korkunç felaketler yaşayacak; çok büyük olaylar olacak...İnsanların bilinci de değişme aşamasında olacak. Güç zamanlar gelecek ve insanlar, aralarında dini gruplara bölünecekler. En son, dünyaya en eski öğreti gelecek…
Bu yakında mı olacak diye soruyorlar. Hayır, yakın zamanda değil.
Henüz Suriye işgal edilmedi!...''
(1980,Krasimira Stoyanova-Vanga kitabından)

 

-Kıyamet..
''İncil'de yazılmış olanlar gerçek olacak! Kıyamet olacak!..Siz değil ama sizin çocuklarınız onu yaşayacaktır...''
(Yardımcısı Vitka'nın kızına söylemiş..)

 

Baba Vanga’nın basında ve sosyal medyada paylaşılan tarih belirtilmiş kehanetleri orijinal olmayıp Rus basını tarafından ortaya çıkarılmış kehanetlerdir. Vanga kehanetlerinde yıl belirtmemiştir. Kehanetlerin içeriğinin ise kendisiyle ilgili araştırma yapan doktorun el konup Rusyaya götürülen araştırma kayıtları olduğu söylenmektedir. Bu kehanetler ise olay sırasına göre şöyledir:

 

-Endonezya’da çekişme yaşanacak. 4 ülkenin 4 devlet başkanına suikast girişiminde bulunulacak. Bu, 3. Dünya Savaşı'nın başlama sebeplerinden biri olacak.
-3.Dünya Savaşında nükleer ve kimyasal silahlar kullanılacak.
-Kuzey Yarımküreye Radyoaktif serpinti olacak. Hayvanlar ve bitkiler, sağ kalmayacak. Müslümanlar, hala hayatta kalmış olan Avrupalılar'a karşı kimyasal savaş başlatacaklar.
-Kimyasal savaşın bitmesiyle dünyadaki insanlarının çoğu deri kanseri olacaklar veya deriye bağlı hastalıkları olacak.
-Avrupa, neredeyse boş kalacak. Nüfus gittikçe azalacak.
-Çin, Yeni Dünya Gücü olacak.
-Dünyanın yörüngesi hafifçe değişecek.
-Avrupa, hâlâ biraz yerleşim alanı.
-Yeni enerji kaynağı geliştirilecek. (Muhtemelen termonükleer reaksiyon kontrolü) Açlık problem olmaktan çıkacak. Venüs’e pilotlu uzay yolculuğu uygulanacak.
-Kutup buzları, eriyecek. Dünyada okyanus seviyesi, yükselecek.
-Müslüman bir devlet Avrupa'nın tek hükümdarı olacak.
-Tedavi edilmeyecek organ kalmayacak. Geliştirilen yeni buluşlarla hatalı, hastalıklı organın yerine yenisi (birebir) yeniden yapılacak.
-Müslümanların elinde olan Roma’ya saldırı sırasında, ABD iklim değişikliği yapan yeni silahını kullanacak. (Ani donma)
-Sınıf ayrımı kalkacak. Tüm dünyada Komünizm hakim olacak.
-Doğanın yeniden doğuşu...
-Yeni Hastalık: İnsanlar saniyeler içinde yaşlanacak.
-Hastalığın tedavisi bulunacak.
-İnsan yapımı Güneş, Dünyanın karanlık tarafını da aydınlatmaya başlayacak.
-Macaristan’da, uzaydan sinyal alınacak. (İnsanlar tekrar Vanga’yı hatırlayacak)
-Uzaylıların önerisiyle su altında Koloniler kurulacak.
-Hayvanlar, yarı-insanlaşacak.
-Yeni bir din ortaya çıkacak...
-Büyük kıtlık / kuraklık
-Mars’taki koloni, nükleer ulus haline geliyor ve Dünyadan bağımsızlık istiyor. (ABD’nin İngiltere’den bağımsızlık istediği tarzda…)
-Güneşteki termonükleer reaksiyon yavaşlıyor. Isı düşüyor.
-Uzay yolculukları, Dünyaya yeni hastalıklar getiriyor.
-Gezegenlerin yörüngeleri devamlı olarak değişmeye başlıyor. Mars, bir kuyruklu yıldızla çarpışma tehdidi altında.
-Zamanda yolculuk. Uzaylılarla yeni temaslar.
-Fransa’da İslam’a karşı başkaldırı...
-Ayın gizemi çözülecek.
-İnsan yapımı iki güneş çarpışacak. Dünya, tekrar karanlıkta kalacak.
-Marsta savaş...
-Dünyanın sonu… Dünyadaki tüm yaşam ölecek. İnsanlar, yeni bir güneş sisteminde yaşam alanı arıyor.
Derleme

bottom of page